X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wygasa członkostwo szefa PKW. Sędzia Zbigniew Cieślak może zastąpić Wojciecha Hermelińskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 08:15
W piątek wygasa członkostwo w Państwowej Komisji Wyborczej jej dotychczasowego szefa Wojciecha Hermelińskiego; w Komisji zastąpić ma go sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek. Z kolei, jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP, funkcję szefa PKW może objąć sędzia Zbigniew Cieślak.
Szef PKW Wojciech Hermaliński i członkowie Komisji podczas wyborów samorządowych w 2018 roku
Szef PKW Wojciech Hermaliński i członkowie Komisji podczas wyborów samorządowych w 2018 rokuFoto: Facebook/PKW

Zgodnie z obecnym przepisem Kodeksu wyborczego, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wskazywani są przez prezesów tych sądów. Kadencja członka PKW wynosi dziewięć lat; wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji.

W piątek 29 marca przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński kończy 70 lat. Hermeliński jest sędzią TK w stanie spoczynku, w związku z tym jego miejsce w Komisji zająć musi czynny sędzia TK lub w stanie spoczynku, wskazany przez prezesa Trybunału.

W połowie marca prezes TK Julia Przyłębska poinformowała o skierowaniu pisma do prezydenta, w którym wskazała sędziego Grzegorza Jędrejka jako kandydata prezesa TK w PKW. 

"Myślę, że sobie poradzi na nowej funkcji"

Hermeliński przyznał, że choć nie zna sędziego Jędrejka, cieszy się, że nie ma co do niego zastrzeżeń, że jest osobą powołaną do Trybunału Konstytucyjnego na miejsce już zajęte. - Cieszę się, że za PKW nie będą ciągnąć się zarzuty przy podejmowaniu kolejnych uchwał przy udziale nowego sędziego, że bierze w nich udział osoba nieuprawniona - powiedział Hermeliński. - Mam nadzieję, że sędzia Jędrejek szybko wdroży się w nowe obowiązki. Myślę, że sobie poradzi na nowej funkcji - dodał.

Hermeliński wyraził też nadzieję, że w lipcu, kiedy 70 lat skończy inny członek PKW Janusz Niemcewicz (także sędzia TK w stanie spoczynku), na jego miejsce Julia Przyłębska również wskaże "sędziego, który w Trybunale nie zasiada na miejscu zajętym".

Sędziów w skład PKW powołuje prezydent w drodze postanowienia. Zgodnie z przepisami, uzupełnienie składu PKW musi nastąpić w ciągu pięciu dni od dnia wygaśnięcia członkostwa w Państwowej Komisji Wyborczej.

Dołączenie sędziego Jędrejka do składu PKW nie oznacza, że zastąpi on Hermelińskiego na funkcji przewodniczącego Komisji. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, przewodniczącego PKW wybierają sędziowie - członkowie Komisji.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP wynika, że nowym szefem PKW może zostać sędzia Zbigniew Cieślak, który jako jedyny z obecnego składu wyraził chęć kierowania Komisją. Jeśli jednak jego kandydatura nie uzyska poparcia sędziów, kandydowanie na przewodniczącego Komisji rozważać ma obecny zastępca szefa PKW sędzia Wiesław Kozielewicz.

- Kierowanie PKW było dla mnie zaszczytem, szczególnie przy współpracy takich osób jak obecni sędziowie - powiedział Hermeliński. Dodał, że dobrze pracowało mu się w Komisji, choć żałuje, że nie przeprowadzi tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, a także do Sejmu i Senatu.

"Wybory prezydenckie w 2015 to była próba dla nas"

Hermeliński mówił, że ze swojej kadencji w PKW bardzo dobrze będzie wspominał przede wszystkim wybory prezydenckie w 2015 roku. - To była próba dla nas, nowego składu Komisji, także z uwagi na nowy system elektroniczny, który po wyborach samorządowych w 2014 roku trzeba było stworzyć od podstaw. To była naprawdę duża obawa, czy nowy system nie zawiedzie. Potem już odetchnęliśmy z ulgą - wspominał.

Hermeliński dołączył do składu Państwowej Komisji Wyborczej w grudniu 2014 roku, gdy po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych niemal cały skład poprzedniej PKW podał się do dymisji po awarii systemu informatycznego w I turze wyborów samorządowych. Wskutek awarii pełne wyniki wyborów zostały podane dopiero tydzień po I turze, a część komisji ustalała wyniki, ręcznie sumując głosy. Z PKW odeszło ośmiu z dziewięciu sędziów. Jedynym członkiem Komisji pozostawał Wiesław Kozielewicz.

Sędzia Hermeliński w październiku 2006 został wybrany przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję sędziego Trybunału Konstytucyjnego, która zakończyła się 6 listopada 2015 roku. W 1971 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, następnie odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Wojewódzkiej w Warszawie. Od 1972 do 1977 roku był asesorem i podprokuratorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Północ. Od 1984 do 2006 roku był adwokatem. W kolejnych latach pracował jako zastępca sekretarza i wicedziekan w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2001 do 2006 roku był wiceprezesem Naczelnej Rady Adwokackiej.

Odznaczony za wybitne zasługi

Hermeliński występował jako pełnomocnik skarżących przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, m.in. w sprawach o zwrot tzw. mienia zabużańskiego. W 1999 roku został wiceprezydentem Europejskiego Instytutu Praw Człowieka z siedzibą w Bordeaux. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości, działalność na rzecz przemian demokratycznych oraz osiągnięcia w służbie państwa i wymiaru sprawiedliwości.

Grzegorz Jędrejek w lutym 2017 roku został wybrany przez Sejm na sędziego TK. W 1997 roku ukończył studia prawnicze, a w 1998 studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2002 roku uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2011 obronił pracę habilitacyjną.

Był asystentem i adiunktem na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003-2017 pracował w Biurze Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Od 2005 roku jest zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2012 roku jest profesorem nadzwyczajnym UKSW i kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory do PE. Wojciech Hermeliński: po brexicie Polska może zyskać jeden mandat

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 14:58
Za sto dni, 26 maja, w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Komitety wyborcze mogą rejestrować się do 6 kwietnia, a do 16 kwietnia pełnomocnicy mają czas na zgłaszanie konkretnych kandydatów. Każdy z nich musi mieć 10 tysięcy podpisów z poparciem. W dniu wyborów, 26 maja lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00.
rozwiń zwiń