X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dar Młodzieży przypłynął do Gdyni i zakończył Rejs Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 12:30
Po ponad 10 miesiącach rejsu dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął w czwartek do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Rejs zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Audio
  • Dawid Sobarnia, jeden z uczestników rejsu o zdobytym doświadczeniu (IAR)
  • Jeden z organizatorów, ksiądz Jerzy Limanówka z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl o przebiegu rejsu (IAR)
  • Marek Gróbarczyk o znaczeniu misji Daru Młodzieży dla rozwoju polskiej gospodarki (IAR)
  • Dar Młodzieży wszedł do portu w Gdyni. Relacja Przemysława Lisa (IAR)
  • Janusz Zarębski o spotkaniach załogi Daru Młodzieży z Polonią (IAR)
Dar Młodzieży w Gdyni
Dar Młodzieży w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

Jacht I love Poland 1200F.jpg
Żeglarstwo: wielki sukces jachtu "I love Poland". Kaczorowski: ciężko na to pracowaliśmy [WYWIAD]

Darowi Młodzieży podczas wpływania do Nabrzeża Pomorskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni towarzyszyła parada statków, w tym cztery jednostki marynarki wojennej - okręty ORP Piorun i ORP Grom oraz dwie łodzie hybrydowe. 

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników zakończonego dziś Rejsu Niepodległości napisał, że było to trudne zadanie, które mogło zmienić ich życie. Prezydent podziękował organizatorom rejsu oraz uczestnikom za promowanie Polski i uświetnienie stulecia odzyskania niepodległości. W liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta - Wojciecha Kolarskiego - Andrzej Duda przypomniał, że rejs nawiązywał do innego słynnego rejsu Daru Pomorza z 1934 roku. Prezydent napisał również, że poprzez pamięć o przeszłości uczymy się patriotyzmu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników zakończonego dziś w Gdyni Rejsu Niepodległości napisał natomiast, że "mieli oni zaszczyt, honor i przywilej reprezentowania Polski w setną rocznicę odzyskania niepodległości". W liście odczytanym przez posłankę Dorotę Arciszewską-Mielewczyk Jarosław Kaczyński podkreślił, że Rejs Niepodległości był piękną przygodą.

Nowy żaglowiec

W uroczystości powitania żaglowca na skwerze Kościuszki wzięli udział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, przedstawiciele władz miasta, a także władze i studenci Uniwersytetu Morskiego. Zdaniem Marka Gróbarczyka sukces misji powinien przyczynić się do rozwoju branż związanych z morzem, w tym stoczniowej. 

Minister zapowiedział także budowę nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży. Miałby on być dla następnych pokoleń dowodem na to, że - jak powiedział minister - "Polska jest morska i morska pozostanie". Jednocześnie ogłosił konkurs narodowy na wybór nazwy dla nowej jednostki. Zwracając się do załogi Daru Pomorza, powiedział natomiast, że odbyty rejs to nie tylko przygoda, ale i zobowiązanie. 

Wzruszające spotkania

Z kolei rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Janusz Zarębski powiedział, że Rejs Niepodległości był największym wydarzeniem związanym z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, a Dar Młodzieży był głównym bohaterem rejsu. Podkreślił, że spotkania z załogą Daru Młodzieży były "wzruszające" dla Polonii. 

Rektor przypomniał, że priorytetowym spotkaniem dla załogi Daru Młodzieży była audiencja u papieża Franciszka, do której doszło w Panamie. Janusz Zarębski podkreślił, że załoga żaglowca była jedyną zagraniczną delegacją, z którą papież spotkał się podczas Światowych Dni Młodzieży. 

Msza i piknik

W ramach ceremonii powitania żaglowca o godz. 15.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni odbędzie się dziękczynna msza święta koncelebrowana z udziałem m.in. metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia i kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza ks. Edwarda Pracza. 

Z okazji powrotu do Polski żaglowca na molo Południowym w godzinach popołudniowych zorganizowany zostanie też trzygodzinny piknik morski. Zaplanowano m.in. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i zespołu wokalnego Riwiera, a także pokaz musztry paradnej. 

Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Hongkong, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Kartagenę, Panamę, Miami, Ponta Delgadę i Londyn.

W każdym z portów, do których jednostka zawinęła, odbyła się impreza promująca Polskę i setną rocznicę odzyskania niepodległości. Jednym z ważniejszych punktów wyprawy był udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. Tam załogę żaglowca odwiedziła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

- Uczestnicy rejsu żaglowcem Dar Młodzieży na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę byli najlepszymi ambasadorami naszego kraju, budując międzynarodowe relacje, które będą w przyszłości procentować - ocenił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, głównego sponsora rejsu. 


Stulecie odzyskania niepodległości - zobacz serwis historyczny

W czasie rejsu przez pokład Daru Młodzieży przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. 

- Możecie się różnić, ale na statku jesteście razem, w ojczyźnie jesteśmy wszyscy razem. Kochajmy się i szanujmy. Pięknej szczęśliwej podróży - mówił podczas inauguracji Rejsu Niepodległości emerytowany kapitan żeglugi morskiej Zbigniew Sulatycki.

Zobacz relację z wypłynięcia Daru Młodzieży w rejs 20 maja 2018 roku:


Rejs Niepodległości został zorganizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Organizatorami Rejsu Niepodległości były: Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na ten cel 6 mln zł. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dar Młodzieży" - statek, który wychował pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 06:00
Trzeci w historii żaglowiec szkoleniowy pod polską banderą wyruszy 20 maja tego roku w Rejs Niepodległości. Będzie to druga wyprawa dookoła świata w 36-letniej historii jednostki i jedna z jego ponad 200 podróży.
rozwiń zwiń