Sąd Najwyższy rozpatrzył pierwszą w historii skargę nadzwyczajną

2019-03-26, 16:00

Sąd Najwyższy rozpatrzył pierwszą w historii skargę nadzwyczajną
Sąd Najwyższy. Foto: Shutterstock

Sąd Najwyższy rozpatrzył pierwszą w historii polskiego prawa skargę nadzwyczajną. Taką możliwość dają przepisy Ustawy o Sądzie Najwyższym, które weszły w życie w kwietniu 2018 roku. 

Posłuchaj

SN rozpatrzył skargę nadzwyczajną. Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sprawa dotyczyła wydania dwóch sprzecznych ze sobą orzeczeń spadkowych. W 1995 roku sąd rejonowy wydał postanowienie o spadku, na podstawie którego nabyli go mąż zmarłej i ich trójka dzieci. Po kilku latach jeden ze spadkobierców wystąpił do tego samego sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po matce, a sąd potraktował wniosek jako pierwotny i również wydał orzeczenie. W związku z tym istniały dwa sprzeczne prawomocne orzeczenia w jednej sprawie, a strony od lat nie mogły dokonać podziału majątku. Sąd Najwyższych uchylił zaskarżone orzeczenie i umorzył sprawę. 

Sędzia sprawozdawca Grzegorz Żmij mówił w trakcie uzasadnienia orzeczenia, że działania sądu rejonowego były w oczywisty sposób niezgodne z prawem. - Sąd rejonowy w Biłgoraju ponownie orzekł w sprawie, w której wydane już zostało postanowienie. Sąd ten wydając kolejne postanowienie w tej samej sprawie naruszył prawo, ale również godzi w powagę wymiaru sprawiedliwości - mówił w uzasadnieniu sędzia Grzegorz Żmij. 

Skargę złożył rzecznik praw obywatelskich. Jak mówił w trakcie rozprawy pełnomocnik RPO Adam Graczek, to klasyczny przykład sytuacji, w której można zastosować nowe przepisy. - Trudno wyobrazić sobie bardziej jaskrawy przypadek, gdzie nowy środek prawny w postaci skargi nadzwyczajnej może spełnić swoją społecznie użyteczną rolę. W tej sytuacji spełniły się dwie podstawy skargi nadzwyczajnej - rażące naruszenie przepisów postępowania, a także niedopuszczalna ingerencja w konstytucyjne zasady praw i wolności - mówił pełnomocnik rzecznika praw obywatelskich. 

Do tej pory do Sądu Najwyższego wpłynęło 10 skarg nadzwyczajnych. Trzy w sprawach karnych i 7 w cywilnych. 

Na 3 kwietnia Sąd Najwyższy wyznaczył terminy rozpoznania dwóch kolejnych skarg nadzwyczajnych wniesionych przez Rzecznika Praw Obywatelskich. 

msze

Polecane

Wróć do strony głównej