X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Rząd przyjął projekt ustawy o wypłacie "trzynastki" dla emerytów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 12:45
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu Emerytura+ – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. 
Audio
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • - Z ogromną radością mogę przekazać tę informację, że Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący Emerytury+ - poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji. 
  • Premier podkreślił, że "ten rok jest pierwszym od 30 lat, kiedy mamy takie potrójne działanie na rzecz emerytów". Wskazał, że te działania to: kwotowa waloryzacja emerytur, świadczenie Emerytura+ i obniżony PIT.  
  • Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że pierwsze świadczenia w ramach Emerytury+ będą wypłacane już w kwietniu.

- Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji, oni przekazali nam całą wiedzę, to jest też miłość, którą nas obdarowali - powiedział premier. - Dzisiaj chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać, przekazać też emerytom pewne dodatkowe środki - dodał. Szef rządu podkreślił, że świadczenie jest "dla każdego w tym samym wymiarze, bo wydawało się to bardziej sprawiedliwe". 

Premier dodał, że rząd w ramach programu gospodarczo-społecznego dba o godne zarobki dla polskich rodzin. - Z punktu widzenia tych osób, które już nie pracują, chcemy, żeby rok po roku była to coraz bardziej godna emerytura uwzględniająca wzrost cen, ale także wzrost gospodarczy - podkreślił Mateusz Morawiecki. 

Premier podkreślił, że "ten rok jest pierwszym od 30 lat, kiedy mamy takie potrójne działanie na rzecz emerytów". Wskazał, że te działania to: kwotowa waloryzacja emerytur, świadczenie Emerytura+ i obniżony PIT. - Cały czas chcemy, żeby los emerytów był poprawiany - powiedział.

- Kiedy jedni szukają w Polsce dyktatury, my zwiększamy emerytury i będziemy na pewno zwiększać je również w kolejnych latach. Ten program poprawy losu emerytów jest rozpisany na wiele lat - dodał premier.

W Sejmie na najbliższym posiedzeniu

- Emeryci i renciści mogą spać spokojnie. Plan wprowadzenia jednorazowych dodatków pieniężnych dla emerytów i rencistów w 2019 roku jest realizowany zgodnie z przyjętą mapą drogową. Dziś przyjęła ten projekt Rada Ministrów i zostanie on skierowany do parlamentu. I na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie procedowany - powiedziała Elżbieta Rafalska na konferencji po posiedzeniu rządu.

- Z tego jednorazowego dodatku w wysokości minimalnej emerytury 1100 zł, a netto - na rękę 888,25 zł, skorzysta liczna grupa uprawnionych emerytów i rencistów niezależnie od tego, jakie otrzymuje świadczenie, i otrzymają to świadczenie również te osoby, które otrzymują niewielkie emerytury - zaznaczyła minister. Poinformowała, że osób uprawnionych do świadczenia będzie niemalże 10 mln. - Dokładnie 9 mln 800 tys. osób - podała. - Koszt sfinansowania tych dodatkowych emerytur to 10 mld 800 mln zł - poinformowała Rafalska.

- Z tego świadczenia skorzystają ci, którzy są w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolnicy, którzy są w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, służby mundurowe, otrzymujący kompensacyjne świadczenia nauczycielskie, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, czy inwalidzi i renciści wojenni - wyliczała szefowa MRPiPS.

Pieniądze nawet już w kwietniu

Rafalska zapowiedziała, że terminy wypłat dodatkowego świadczenia będą tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc. - W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia. Ale będą również te świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, bo wtedy one są wypłacane, czy jeżeli są wypłacane kwartalnie, to na początku lipca - wyjaśniła Rafalska.

- Pierwotnie prezentując ten projekt, mówiłam, że może być spokojna ta grupa, która otrzymuje świadczenia wychowawcze, świadczenia z pomocy społecznej czy dodatki mieszkaniowe, bo ta dodatkowa emerytura nie będzie wliczona do dochodu. Ta grupa została też poszerzona o te osoby, które korzystają z Funduszu Alimentacyjnego, które wykorzystują ulgę rehabilitacyjną, bądź nie będzie to wliczone do przychodu przy rencie socjalnej - poinformowała minister.

Zgodnie z projektem ws. Emerytury+, kwota świadczenia nie będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

Elżbieta Rafalska podkreśliła też, że dodatkowe świadczenie będzie wypłacone "z urzędu", bez konieczności składania wniosku. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szefowa MRPiPS: będziemy chcieli wspierać emerytów i rencistów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 10:10
- Mamy pełne ręce pracy związanej z zaspokojeniem nierealizowanych podwyżek zarówno w sferze budżetowej, nauczycieli czy innych obszarach, które można by naprawdę mnożyć - powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń