"Nie ma w tej chwili żadnych opóźnień". Piotr Gliński o budowie Muzeum Historii Polski

2019-03-15, 19:25

"Nie ma w tej chwili żadnych opóźnień". Piotr Gliński o budowie Muzeum Historii Polski
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński na terenie budowy Muzeum Historii Polski . Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Mój prapradziad Józef Gliński w czasie powstania styczniowego szykował się do szturmu na Cytadelę; niestety, nie zdobył jej; nam się to udało - powiedział minister kultury Piotr Gliński zwiedzając budowę Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Gliński w wyraził wdzięczność "wszystkim, którzy uczestniczą w tym procesie", bo, jak powiedział "nie ma w tej chwili żadnych opóźnień". 

W zwiedzaniu wzięli udział m.in. wiceminister kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

- Kiedy przyszliśmy do ministerstwa, praktycznie poza wskazaniem miejsca nie było nic. Było strasznie trudno uzgadniać i przeprojektowywać różne wcześniejsze pomysły, ale udało się - powiedział. Poinformował, że MKiDN i MON "realnie współpracują" i "póki co, wszystko jest bardzo dobrze prowadzone".

Ważne funkcje muzeum

Przed zwiedzaniem budowy Gliński spotkał się z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. - Tego rodzaju nowoczesne instytucje muzealne są wielofunkcyjne, multimedialne - powiedział dziennikarzom Gliński. Jego zdaniem MHP "pełni bardzo wiele różnych funkcji: edukacyjne, poznawcze, rozrywkowe". Przypomniał, że w MHP będzie audytorium na 600 osób. Znajdą się w nim również magazyny dla Muzeum Wojska Polskiego. Wyjaśnił, że dzięki wybudowaniu nowych budynków, Muzeum Narodowe "odzyska skrzydło", które teraz zajmuje MWP.

Gliński powiedział o powstającym MHP, że "jest to piękna wizualizacja i przedstawienie całej polskiej historii, w szalenie interesującej i nowoczesnej formie". Jego zdaniem Cytadela "będzie pełniła wspaniałe piękne funkcje kulturotwórcze dla polskiego społeczeństwa".

- Miejsce jest symboliczne, tutaj były kiedyś koszary Gwardii Królewskiej, potem była tu zbudowana po Powstaniu Listopadowym przez carat twierdza, która miała być symbolem panowania obcego mocarstwa nad Polską, ale myśmy odzyskali Polskę, odzyskaliśmy także Cytadelę i w tej chwili ją odczarowujemy - podkreślił wicepremier. 

Zdradził, że jego prapradziad Józef Gliński "był wśród tych młodych Polaków, którzy w Powstaniu Styczniowym zbiegli z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej". "Oni się szykowali na szturm na Cytadelę i uwolnienie więźniów. To byli ci młodzi ludzie, którzy uciekli przed branką" - dodał. - Niestety zostali rozbici przez Kozaków w bitwie pod Budą Zaborowską w Powstaniu Styczniowym w Puszczy Kampinoskiej i Józef Gliński zmarł z ran, nie zdobył Cytadeli. My ją zdobyliśmy - podkreślił.

Gliński wyraził nadzieję, że za dwa lata "będziemy mogli zaprosić wszystkich na otwarcie muzeów i do parku muzealnego na Cytadeli Warszawskiej".

Otwarcie możliwe w połowie 2021 roku

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział, że prace budowlane prowadzone są obecnie na poziomie pierwszej kondygnacji nadziemnej. - Część podziemna, jeżeli chodzi o konstrukcję jest gotowa. Dzisiaj mogliśmy oglądać audytorium, które będzie służyło zwiedzającym muzeum, ale też warszawiakom na ciekawe wydarzenia i koncerty - wyjaśnił.

Kostro powiedział, że MHP i MWP będą współpracować "zwłaszcza w działalności edukacyjnej i działalności zewnętrznej" ponieważ, jak tłumaczył "musimy też uporządkować ten teren, wprowadzić oznaczenia wizualne, żeby było przyjemnie zwiedzać". - Myślimy też o wspólnym bilecie, tak żeby nie trzeba było kupować osobno biletu do MWP i MHP - dodał.

Kostro poinformował, że "według planu jedno i drugie muzeum - MHP najpierw, a potem MWP - powinny zostać otwarte w pierwszej połowie 2021 r.".

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą - przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu.

Budowa Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli jest finansowana z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Planowany na lata 2018-21 etap realizacji tej inwestycji obejmuje głównie: budowę budynku mieszczącego wystawę stałą i czasową MWP wraz z kompleksem obsługi zwiedzających, dwupoziomowego podziemnego parkingu ze zlokalizowanym na nim reprezentacyjnym placem, budowę sieci infrastruktury technicznej, komunikacyjnej oraz zagospodarowanie terenu.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej