more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki: brexit bez umowy to najgorsze wyjście dla Wielkiej Brytanii i UE

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 23:42
- Dokonamy konstruktywnej analizy brytyjskiego wniosku o przełożenie brexitu - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odniósł się do głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: Krystian Maj/KPRM

brexit 1200 pap.jpg
Wielka Brytania: Izba Gmin poparła próbę opóźnienia brexitu

"Dokonamy konstruktywnej analizy brytyjskiego wniosku o przełożenie brexitu. Bezumowny #brexit to najgorszy scenariusz zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i całej Unii Europejskiej. Musimy wspólnie zrobić wszystko, aby tego uniknąć" - czytamy w wpisie premiera.

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek rządową uchwałę otwierającą drogę do opóźnienia brexitu co najmniej do 30 czerwca br. w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.

Decyzja parlamentu nie oznacza jeszcze, że Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej w oryginalnym terminie 29 marca br., choć zmniejsza prawdopodobieństwo takiego scenariusza.

Ostateczna zmiana terminu wymaga jednak uprzedniego uzyskania jednogłośnej zgody ze strony 27 państw członkowskich UE i zmiany zapisów brytyjskiej ustawy o wyjściu z UE, do czego konieczne byłoby kolejne głosowanie w Izbie Gmin.

Przygotowany przez Downing Street tekst - który nie jest na tym etapie wiążący prawnie, ale jest wyraźną instrukcją polityczną parlamentu dla rządu - wyznaczył parlamentarzystom nowy termin graniczny dla przyjęcia jakiejś formy projektu porozumienia z UE ws. warunków opuszczenia Wspólnoty na 20 marca.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak