more_horiz
Wiadomości

Jan Parys: bezpieczeństwo i gospodarka - dwa filary naszej polityki zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 14:25
– Przypomnę, że podczas szczytu NATO w Warszawie, to właśnie z polskiej inicjatywy został po raz pierwszy podpisany dokument, który regulował współpracę pomiędzy Unia Europejską, a kwaterą główna NATO. Nie ma tu mowy o żadnej konkurencji. Istotne jest to, aby w momencie, gdy Unia ma zwiększone ambicje wojskowe, zwiększać potencjał. Nie może to odbywać się to kosztem Paktu Północnoatlantyckiego, który jak na razie jest niezastąpiony – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Audio
  • 14.03.19 Jan Parys o wystąpieniu ministra Jacka Czaputowicza
  • 14.03.19 Adam Ostolski o polityce zagranicznej
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

- Podstawą Sojuszu Północnoatlantyckiego były i są trzy wartości: jedność, solidarność i zdecydowanie - mówił w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. NATO musi kontynuować realizację zobowiązań podjętych na szczytach w Newport, Warszawie i Brukseli - podkreślił szef polskiej dyplomacji podczas informacji o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. przedstawionej w Sejmie.

Gość PR24 odniósł się priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Mówił o nich w exposé wygłoszonym w Sejmie Jacek Czaputowicz, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jan Parys zwrócił uwagę na kwestię ulokowania w Polsce bazy amerykańskiej, potocznie nazywanej "Fort Trump". - Stała baza amerykańska już jest w Polsce. Baza w Radzikowie jest bardzo ważnym elementem obrony Europy i Stanów Zjednoczonych. Dzięki znajdującej się tam broni stanowi ona część tarczy antyrakietowej, umożliwiając obronę przed zagrożeniem m.in. ze strony Korei Północnej – zaznaczył.

Przypomniał, że do priorytetów polityki zagranicznej należy "bliska współpraca wojskowa ze Stanami Zjednoczonymi". - Ta polityka jest konsekwentnie prowadzona – mówił Jan Parys, który podkreślił także wspólne działania krajów leżących na wschodniej flance NATO oraz znaczenie koncepcję "Trójmorza".

Gość audycji pochwalił ponadto ciągłość polityki zagranicznej rządu. – Zarysował ją minister Witold Waszczykowski, który nawiązując do programu Prawa i Sprawiedliwości jako priorytet postawił bezpieczeństwo kraju. W jakimś sensie był to głos za militaryzacją polskiej polityki zagranicznej, w przeciwieństwie do tych państw, które preferują „ekonomizację”, czyli preferują handel zagraniczny niż własne bezpieczeństwo – zauważył. Działania MSZ pod rządami ministra Jacka Czaputowicza uznał za kontynuację tej linii politycznej.

O polskiej polityce zagranicznej i wystąpieniu szefa MSZ w Polskim Radiu 24 mówił także Adam Ostolski z "Krytyki Politycznej". - Na pewno były podejmowane działania w kierunku zwiększenia współpracy z Amerykanami. Ale warto odnotować także to, że Polska mimo początkowych zastrzeżeń włączyła się w program PESCO, czyli program wzmocnionej współpracy wojskowej Unii Europejskiej. Nie wiadomo jeszcze jak duże będzie zaangażowanie naszego kraju w ten program, ale jesteśmy przy stole i to jest bardzo dobra wiadomość. Z drugiej strony kontekst międzynarodowy staje się coraz bardziej niestabilny. Polityka Władimira Putina jest jednak coraz bardziej ofensywna i wykorzystuje bardzo innowacyjne sposoby oddziaływania na sytuację w różnych krajach. Nie jestem pewien czy działania nastawione na poprawę bezpieczeństwa Polski są na miarę wzrostu zagrożeń - skomentował publicysta.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 14.04.2019

Godzina emisji: 13:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Exposé szefa MSZ Jacka Czaputowicza. O kierunkach polskiej polityki zagranicznej. Komentarze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:01
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłosił w czwartek w Sejmie exposé o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Szef dyplomacji podkreślił, że szczególne znaczenie będą miały: wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą. W Polskim Radiu 24 przemówienie komentowali eksperci i publicyści: dr Marcin Zaborowski (Visegrad Insigh), Andrzej Talaga (WEI), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Roman Mańka (Fundacja Fibre).
rozwiń zwiń