X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ o polityce zagranicznej w Sejmie. "Polska stawiana jest innym za przykład"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 17:30
Szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. Expose wysłuchali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny w tym ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Audio
  • Jacek Czaputowicz o polityce zagranicznej w Sejmie (IAR)
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczFoto: PAP/Leszek Szymański

Expose Jacka Czaputowicza trwało około dwóch godzin. W sejmowej debacie wniosek o odrzucenie informacji złożyła Nowoczesna.

"Potencjał gospodarczy Polski wzrasta"

Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska podkreśliła w swoim wystąpieniu, że według PiS celem prowadzonej przez rząd polityki zagranicznej, powinno być jak najlepsze miejsce Polski wśród innych państw narodowych, "odpowiadające naszemu potencjałowi ludnościowemu oraz gospodarczemu".

- Dzięki prowadzonej przez nasz rząd polityce, w tym rekordowej na tle Europy skuteczności w ograniczaniu oszustw podatkowych, potencjał gospodarczy Polski wzrasta. Ten potencjał należy odpowiednio wykorzystywać w polityce zagranicznej - powiedziała Gosiewska.

Jak dodała, polityka zagraniczna każdego państwa "pełna jest dziś biurokratycznej retoryki, przepełnionej setkami akronimów i różnego rodzaju formatów: trójkątów, kwadratów i tandemów". - Jednak dla nas najważniejsi w tym wszystkim są Polacy i ich pomyślność, bezpieczeństwo i jak najlepsze warunki do pomnażania dobrobytu polskich rodzin - podkreśliła. - Z satysfakcją odnotowujemy, że ten cel jest wyraźnie widoczny w przedstawionej przez ministra informacji - dodała posłanka PiS.

Według Andrzeja Halickiego (PO-KO) Czaputowicz jako szef polskiej dyplomacji "nie wykorzystał swojej szansy". - To było pana ostatnie expose, bo wracamy i tego właśnie oczekują Polacy i Europa - dodał poseł.

Nawiązując do wcześniejszej pracy Czaputowicza w MSZ Halicki pytał: "Jeżeli był pan tak blisko ministrów Bartoszewskiego, Skubiszewskiego, Geremka, to wiedział pan i czuł, jak oni budują polską pozycję, jak z sukcesem realizują interes narodowy, w jaki sposób należy działać na arenie europejskiej i międzynarodowej w kwestiach bezpieczeństwa i interesu polskiego narodu - takie były oczekiwania. I co pan z tym zrobił? Co pan osiągnął?".

"Chyba nie o to chodzi"

Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi powiedział, że od wystąpienia szefa polskiej dyplomacji oczekiwał nakreślenia wizji działań w przyszłości. - Jeśli chodzi o plany na przyszłość, które pan minister zakreślił - to ja ich nie widziałem. Widziałem natomiast brak pomysłów na UE w czasach przełomu i brak pomysłu na realizację polityki z USA i stosunki z Ukrainą - zaznaczył.

Długi podkreślił, że jeśli chodzi o pozycję Polski w UE, "docenia to, że art. 7 trochę ugrzązł", ale - jak zaznaczył - chyba nie o to chodzi w naszych stosunkach z Unią. Poseł ocenił jednocześnie, że Polska jest obecnie "w ślepym zaułku jeśli chodzi o Nord Stream 2" i jest troszeczkę zakładnikiem własnej ideologii, gdzie dla Ukrainy walczymy, a Ukraina za naszą zgodą odpowiada nam tym, że nie możemy godnie pochować zamordowanych Polaków. - To nie jest mądra polityka, to ślepy zaułek - ocenił.

Długi odniósł się też do inicjatywy Trójmorza, o której - jak ocenił - "nie widać, by jakoś bardzo się rozwijała, bo brak oparcia tej idei o jakąś lokomotywę i wspólne interesy". - Jeśli chodzi o Grupę Wyszehradzką widać tu brak współpracy. Czasami mamy wspólny głos, ale jak jest zepsuty zegar, to dwa razy na dobę też pokazuje dobrą godzinę - mówił poseł Kukiz'15. Krytykował też konferencję nt. Bliskiego Wschodu, która odbyła się w Warszawie; jak ocenił była to "pomoc naszym kosztem, by (premier Izraela, Benjamin) Netanjahu zbił sobie ileś punktów w kampanii na antypolonizmie".

Adam Szłapka (Nowoczesna) zarzucił szefowi polskiej dyplomacji, że kilkakrotnie "skompromitował Polskę". - Powiedział pan, panie ministrze, że wybór Donalda Tuska był legalny, ale wątpliwy etycznie. Używając pana słów powiedziałbym tak: pana wybór (na stanowisko szefa MSZ) był legalny, ale wątpliwy merytorycznie - mówił Szłapka.

- To za waszych rządów jesteśmy na marginesie polityki europejskiej. Z takim ustawodawstwem, jakie wy teraz prowadzicie, Polska w 2004 r. nie weszłaby do UE. To jest jasny sygnał, że traktujecie UE jako skarbonkę - ocenił Szłapka. - Wasze slogany o "Europie ojczyzn" to eufemizm na Europę interesów narodowych tylko i wyłącznie, egoizmów narodowych, a to jest tylko krok od bardzo niebezpiecznego dla nas koncertu mocarstw. Nie macie kompletnie żadnej wizji polityki europejskiej - podkreślił.

Zdaniem posła relacje ze Stanami Zjednoczonymi jeszcze nigdy nie były tak słabe, jak obecnie. Krytykował też rząd za zepsucie "od ręki ustawą o IPN" relacji z USA i Izraelem, a także - poprzez organizację konferencji bliskowschodniej - relacji z Iranem. Szłapka zarzucił też rządowi, że strategicznie ważne dla Polski relacje z Ukrainą "złożył na ołtarzu walki o elektorat skrajny". Złożył też w imieniu swojego klubu wniosek o odrzucenie informacji szefa MSZ.


Według Michała Kamińskiego (PSL-UED) wystąpienie Czaputowicza - choć "czasem zgrabne merytorycznie" – było "obciążone zasadniczą wadą, wadą swoistej politycznej schizofrenii, która jest udziałem obozu politycznego". Wytknął rządowi "szkodliwą i idiotyczną" nowelizację ustawy o IPN, za której sprawą – mówił – w światowych mediach wzrosła liczba materiałów nieprzychylnych Polsce.

Ocenił, że "konferencja bliskowschodnia zorganizowana przez Amerykanów w Warszawie nie tylko stała się dla nas źródłem upokorzeń, ale udowodniła wszystkim, jak niewiele znaczymy pod waszymi rządami". "Marnym pocieszeniem jest swoisty rekord świata, jakim jest jednoczesne skłócenie nas z Izraelem i Iranem, dwoma śmiertelnymi wrogami" - podkreślił.

- Pragnąłbym wyrazić nadzieję, że już za rok z tej trybuny usłyszymy raport i zapowiedź powrotu na drogę bezpieczeństwa, szacunku i sukcesu, którym służyć będzie polityka nowego rządu. Rządu sprzątania po was, ale i rządu po was pojednania między nami Polakami i pojednania nas Polaków ze światem - powiedział Kamiński.

- Zbyt często w naszych dziejach u podstaw naszej polityki leżało myślenie życzeniowe, fantasmagorie, fobie i nierealistyczne plany. Często fanatyzm pomieszany z fałszywym idealizmem prowadził do utraconych szans, perspektyw, do klęsk. Niestety, formalnie kierowana przez pana, a faktycznie przez kogoś innego, polska polityka zagraniczna idzie tym utartym, choć złym szlakiem - podkreślił poseł PSL-UED.

***

Tak relacjonowaliśmy debatę w Sejmie:

17.45


 

17.20

Czaputowicz mówił w Sejmie, że zapewni przestrzeganie praw Polaków w Wielkiej Brytanii nawet w przypadku bezwarunkowego brexitu. Zaznaczył, że zachowają prawo pobytu, a stosowne regulacje są już gotowe.

17.00

16.45

Posłowie zadają pytania Czaputowiczowi. - Co zrobi Pan w sprawie Polaków na Litwie? Jaki będzie nasz udział w stacji TVP Wilno? Czy obywatele Polski uzyskają możliwość stosowania oryginalnego zapisu nazwisk w dowodach osobistych? - pytał szefa MSZ poseł PiS Dariusz Piontkowski.

16.30

16.00

Z sejmowej mównicy onownie przemawia Jacek Czaputowicz. Szef MSZ odniósł się między innymi do zarzutów opozycji, że PiS sympatyzuje z Viktorem Orbanem. - Wy jesteście razem z Fideszem i prowadzicie listy wyborcze. Wy jesteście dzień dzień w europarlamencie z Orbanem w jednej frakcji - powiedział Czaputowicz.

15.45

15.30

- W wystąpieniu szefa MSZ Jacka Czaputowicza nie widziałem ambitnych planów; widziałem brak pomysłów na UE w czasach przełomu, na realizację polityki z USA i stosunki z Ukrainą - powiedział poseł Kukiz‘15 Grzegorz Długi.

Długi podczas debaty powiedział, że po tym wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji spodziewał się podsumowania tego, co zrobiono i nakreślenia wizji działań w przyszłości. Jak mówił, oczekiwał, że Czaputowicz powie, czy polityka jego rządu przyniosła w stosunkach międzynarodowych przełom, czy umocniła naszą pozycję międzynarodową, poprawiła relacje z sąsiadami i czy ułatwił ekspansję gospodarczą Polski. - Tego nie usłyszałem - zaznaczył.

15.10

14.45

14.40

Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej w Sejmie zaznaczył, że Polska stara się o zwiększenie obecności wojsk amerykańskich. - Żołnierze amerykańscy, naszym zdaniem, stanowią najskuteczniejszy element odstraszania agresora, przede wszystkim Rosji w tym wypadku. Rosja wielokrotnie się zastanowi, czy zaatakować jakieś państwo, jeżeli tam są żołnierze amerykańscy, bo będzie się liczyć możliwością odwetu - podkreślił.

14.28

Szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej w Sejmie: - Istnieje szansa, że do końca 2020 roku baza amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Redzikowie zostanie zakończona i osiągnie gotowość do działania.

14.12

Jacek Czaputowicz po wygłoszeniu exposé był pytany na konferencji prasowej w Sejmie o to, jak PiS będzie odbudowywać zaufanie Polaków do unijnych instytucji. Szef MSZ stwierdził, że w państwach Europy Zachodniej widzimy drastyczny spadek zaufania do UE i instytucji europejskich. - Nie dotyczy to Polski. Polska jest liderem, jeśli chodzi o poparcie społeczne. Ponad 80 proc. Polaków popiera integrację europejską, ma zaufanie do tej instytucji - wskazywał.

13.58

Michał Kamiński (PSL-UED) skrytykował sejmowe wystąpienie szefa MSZ Jacka Czaputowicza nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. - Pragnąłbym wyrazić nadzieję, że już za rok z tej trybuny usłyszymy raport i zapowiedź powrotu na drogę bezpieczeństwa, szacunku i sukcesu, którym służyć będzie polityka nowego rządu. Rządu sprzątania po was, ale i rządu po was pojednania między nami Polakami i pojednania nas Polaków ze światem - powiedział.

13.34

Adam Szłapka (Nowoczesna): - Za rządów PiS Polska jest na marginesie polityki europejskiej. Traktujecie UE jako skarbonkę.

13.14

 - Od 2015 roku polska polityka zagraniczna to źródło problemów, to powód do kompromitacji polskiego państwa - uważa lider partii Teraz! Ryszard Petru. Podczas debaty w Sejmie dodał, że "nasz kraj jest lekceważony, stał się przedmiotem ataków i jest pomijany w najważniejszych procesach zachodzących w Europie".

13.11

Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15, nie widział natomiast ambitnych planów w wystąpieniu Czaputowicza. - Widziałem brak pomysłów na UE w czasach przełomu, na realizację polityki z USA i stosunki z Ukrainą - powiedział Kukiz. 

12.46

Głos podczas debaty zabrał też poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki. - Nie wykorzystał pan swojej szansy i to było pana ostatnie exposé, bo wracamy, tego oczekują Polacy i Europa - ocenił polityk.

12.39

- Polska staje się coraz silniejsza, najwyższy czas odrzucić kompleksy niższości, służalczości i murzyńskości, z której słyną nasi polityczni oponenci - oceniła posłanka PiS Małgorzata Gosiewska w Sejmie podczas debaty nad exposé szefa MSZ.

11.04

Szef MSZ zaznaczył, że jego resort prowadzi też rozmowy z Litwą o poprawie warunków funkcjonowania polskiego systemu oświaty w tym kraju oraz planuje w czerwcu rozmowy Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu z udziałem przedstawicieli rządów oraz społeczności polskiej w Niemczech i niemieckiej w Polsce, które mają pozwolić na osiągnięcie wymiernych efektów, szczególnie w zakresie nauczania języka polskiego jako języka ojczystego, realizacji remontu i działalności Domu Związku Polaków w Niemczech w Bochum oraz upamiętnienia w Niemczech polskich ofiar II wojny światowej, w tym przedwojennej mniejszości polskiej.

11.03

Czaputowicz podkreślił też wagę Polonii i konieczność prowadzenia polityki z jej udziałem. Zapowiedział rozwijanie sieci Polonijnych Rad Konsultacyjnych przy polskich placówkach za granicą i wspieranie organizacji polonijnych, polskich mediów i szkolnictwa, będących kustoszami kultury i tradycji narodowej. Jak podkreślił, to ostatnie zadanie ma szczególną wagę w odniesieniu do naszych rodaków na Wschodzie. Jak zaznaczył, np. kwestie szkolnictwa są poruszane ze stroną białoruską podczas wszystkich rozmów bilateralnych.

11.01

11.00

 - Ochrona praw Polaków jest jednym z fundamentów działań naszej dyplomacji. Intensyfikacja emigracji Polaków nie leży w polskim interesie narodowym - przekonywał Jacek Czaputowicz w Sejmie. Czaputowicz podkreślił też, że rząd dąży do poprawy bilateralnej współpracy z Norwegią w zakresie ochrony małoletnich.

10.59

10.58

10.57

Polityk podkreślił, że Polska opowiada się za systemową wizją działań, która zakłada niesienie pomocy i efektywne odpowiadanie na wyzwania jak najbliżej źródeł konfliktów humanitarnych i migracyjnych, a nie za bezwarunkowym i automatycznym przyjmowaniem wszystkich migrantów.

- Zwiększamy konsekwentnie środki finansowe na pomoc humanitarną; w 2015 roku było to 24 mln zł, natomiast w roku ubiegłym już 135 mln zł. Nasze wpłaty wspierają priorytety polskiego programu współpracy rozwojowej, a w przypadku wpłat do ONZ – również priorytety polskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa - mówił Czaputowicz.

- Wzmacniamy jednocześnie relacje z najważniejszymi partnerami światowego systemu pomocy humanitarnej. W 2018 roku podpisałem w imieniu Polski porozumienie o współpracy z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża - dodał.

10.56

Czaputowicz zwracał uwagę, że nieodłącznym elementem polskiej polityki zagranicznej jest także pomoc humanitarna ofiarom wojen i konfliktów. - Prowadzimy działalność w Iraku, Libanie, Jordanii, Syrii, a także na Ukrainie. W ubiegłym roku objęliśmy opieką medyczną i rehabilitacją 30 tys. osób, głównie kobiety i dzieci, zapewniliśmy pomoc pierwszej potrzeby i schronienie dla ponad 35 tys. uchodźców - wskazywał.

10.55

Wskazywał, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu otwiera kolejne Zagraniczne Biura Handlowe. Do końca bieżącego roku ich liczba sięgnie 70 – z czego 22 w Azji, 13 w Amerykach, 9 w Afryce, a pozostałe w Europie.

10.54

Czaputowicz mówił też o celach polskiej dyplomacji. Jednym z nich - jak podkreślił - jest wsparcie rozwoju gospodarczego Polski. - Powodem do satysfakcji jest fakt, że według rankingu Banku Światowego Polska jest obecnie 23. największą gospodarką świata, a nasz ponadprzeciętny wzrost gospodarczy może przynieść awans nawet o dwie pozycje w najbliższej edycji zestawienia - podkreślił.

10.49

Szef MSZ podczas swojego exposé zwracał uwagę, że w opinii publicznej pojawiają się obawy związane z amerykańską ustawą Just Act i kwestią powojennej restytucji mienia.

Ustawa Just Act - jako część wewnętrznej legislacji amerykańskiej - nie rodzi żadnych obowiązków dla innych państw i nie stanowi podstawy prawnej do wysuwania roszczeń prawnych w stosunku do mienia w Polsce, które zostało odebrane w czasach II wojny światowej - mówił Jacek Czaputowicz.

10.40

10.36

10.28

Czaputowicz mówił ponadto, że w interesie społeczności międzynarodowej leży zapobieganie proliferacji broni jądrowej w regionie Bliskiego Wschodu. - W sytuacji rozbieżności między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską dotyczących sposobu postępowania wobec zagrożeń na Bliskim Wschodzie, opowiadamy się niezmiennie za zachowaniem jedności transatlantyckiej. Zarazem relacje Polski z Iranem powinny być budowane na zasadach dotychczasowych relacji przyjaźni i wzajemnego szacunku - powiedział. 

10.25

10.24

10.19

Szef MSZ w trakcie wystąpienia poruszył temat relacji z Izraelem. Jak mówił, podpisanie w czerwcu 2018 roku wspólnej deklaracji premierów zamyka ubiegłoroczny spór wokół nowelizacji ustawy o IPN. - Jesteśmy gotowi do kontynuowania współpracy z Izraelem. W tym do dyskusji na trudne tematy związane z naszą wspólną historią. Nie godzimy się jednak na wypowiedzi, które powielają fałszywe stereotypy - mówił. 

10.16

Polityk przekonywał ponadto, że należy pracować nad dialogiem historycznym z Ukrainą. - Warunkiem stawianym przez stronę polską jest cofnięcie zakazu ekshumacji szczątków ludności polskiej, który jest dla nas niezrozumiały w świetle standardów cywilizacyjnych. Liczymy na właściwe decyzje strony ukraińskiej w tym względzie - podkreślił Czaputowicz. 

10.05

- Ewentualny dialog z Rosją w ramach struktur euroatlantyckich i europejskich powinien być uzależniony od spełnienia postulatów społeczności międzynarodowej. Domagamy się m.in. uwolnienia więzionych przez Rosję ukraińskich marynarzy - kontynuował szef polskiej dyplomacji. 

10.04

Jacek Czaputowicz zaapelował też o wykonanie rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która wzywa Rosję do przekazania Polsce wraku samolotu Tu-154M.

10.03

Szef MSZ zwracał uwagę, że ważnym elementem procesu integracji europejskiej jest rozwój współpracy regionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejsze fora współpracy regionalnej to - jak podkreślił Czaputowicz - Grupa Wyszehradzka, Inicjatywa Trójmorza i Bukareszteńska Dziewiątka.

10.00

9.58

Szef MSZ: - W tym roku planowane są wizyty prezydenta i premiera o charakterze gospodarczym w USA.

9.56

"Bezpośrednio po zakończeniu wystąpienia Ministra Spraw Zagranicznych, przed Salą Kolumnową oświadczenie dla mediów wygłosi Prezydent RP. Chwilę później (w tym samym miejscu) konferencja prasowa szefa MSZ" - zapowiedział na Twitterze Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

9.55

9.54

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że Francja jest dla Polski ważnym punktem odniesienia w sprawach europejskich, polityczno-wojskowych i gospodarczych.

- W naszych wzajemnych relacjach wiele nas łączy i wspólnie możemy osiągnąć nowe cele - mówił Czaputowicz. - Jednak nasze wizje przyszłości UE są obecnie w wielu punktach rozbieżne. Nasze wątpliwości budzi koncepcja Europy wielu prędkości, działania protekcjonistyczne czy wskazujące na stosowanie podwójnych standardów wobec państw członkowskich UE - mówił Czaputowicz.

Dodał, że rząd z uznaniem odbiera udział Francji we wzmacnianiu wschodniej flanki NATO np. w Estonii, a od minionego roku także na Litwie.

9.53

Innymi wyzwaniami w relacjach polsko-niemieckich - wskazywał minister - pozostają zagadnienia związane z prawami Polonii i Polaków mieszkających w Niemczech. Jego zdaniem pozytywnym sygnałem jest, że w tym roku dojdzie do spotkania Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu, poświęconego m.in. sytuacji społeczności polskiej w Niemczech.

Dostrzegamy także potrzebę dyskusji na tematy historyczne, czemu będzie sprzyjać 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Ważnym tematem do dyskusji między naszymi państwami pozostaje również kwestia reparacji z tytułu II wojny światowej - oświadczył Czaputowicz.

9.52

Czaputowicz podkreślił, że Niemcy są ważnym państwem UE, a ich decyzje mają kluczowe znaczenie dla kierunku reform tej organizacji. - W wielu obszarach mamy zbieżne stanowiska, m.in. opowiadamy się za pełnym poszanowaniem czterech swobód na wspólnym rynku, w tym za pogłębieniem jego wymiaru cyfrowego. W debacie nad przyszłością Unii liczymy na dalszy intensywny dialog - podkreślił.

9.51

Szef polskiej dyplomacji zwracał uwagę, że naszym najważniejszym sąsiadem i partnerem w UE są Niemcy. Zdaniem Czaputowicza, ubiegły rok upłynął pod znakiem ożywionego dialogu z Niemcami, na co wskazują liczne spotkania prezydentów obu państw, konsultacje międzyrządowe z udziałem szefów rządów, a także spotkania szefów MSZ Polski i Niemiec. - Obok rozwijania relacji bilateralnych z Francją i Niemcami, chcemy także odnowienia współpracy z obydwoma państwami w ramach Trójkąta Weimarskiego - kontynuował Czaputowicz. 

9.49

9.48

Wśród priorytetów w relacjach z USA polityk wymienił z kolei zwiększenie sił amerykańskich w Polsce. - W ubiegłym roku zainicjowaliśmy z USA dialog strategiczny w dziedzinie energii, którego celem jest poprawa możliwości dywersyfikacji dostaw surowców. Nowe perspektywy dla polskiego sektora badań i innowacji otwiera podpisana w ubiegłym roku, dzięki Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi o współpracy naukowo-technicznej. Porozumienie to ułatwia nawiązanie bliższej współpracy między naukowcami z obu krajów oraz polskimi i amerykańskimi agencjami rządowymi finansującymi badania naukowe - dodał szef MSZ.

9.47

Szef MSZ podkreślił, że jednym z celów polskiej polityki zagranicznej jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, co może nastąpić jedynie poprzez uniezależnienie się od rosyjskich dostaw gazu.

9.46

Jacek Czaputowicz: - Konsekwentnie przeciwstawiamy się realizacji projektu Nord Stream 2 i popieramy krytyczne stanowisko Komisji Europejskiej w tym zakresie. Kluczowym projektem dla bezpieczeństwa dostaw gazu jest budowa gazociągu Baltic Pipe.

9.45

Dodał, że Polska jest gotowa ponosić współodpowiedzialność za pokój i bezpieczeństwo zarówno w Europie, jak i poza jej granicami. - Wracamy także do operacji pokojowych ONZ - w listopadzie 2019 roku spodziewamy się rozmieszczenia polskiego kontyngentu w operacji ONZ UNIFIL w Libanie - zapowiedział szef MSZ.

9.44

Czaputowicz przypomniał, że Polska już teraz wydaje na obronę 2 proc. PKB. - Planujemy stopniowo podnosić te wydatki do 2,5 proc. w roku 2030. Nasze wysiłki w tym zakresie są dostrzegane przez władze NATO i sojuszników, o czym miałem okazję się przekonać podczas niedawnych wizyt w Polsce sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i sekretarza stanu USA Michaela Pompeo. Polska stawiana jest innym za przykład - zaznaczył szef MSZ.

9.43

Zaznaczył, że Polska jest zwolenniem stworzenia w ramach NATO „wojskowego Schengen” i popiera współpracę NATO-UE w tej kwestii. Jak podkreślił, Polska opowiada się też za utrzymaniem przez Sojusz Północnoatlantycki polityki "otwartych drzwi". Czaputowicz zaznaczył, że zabiegamy o wsparcie Sojuszu dla naszych wschodnich sąsiadów.

9.42

Ocenił, że ważnym zadaniem pozostaje zwiększenie mobilności wojskowej. - Masowe rosyjskie manewry u granic wschodniej flanki NATO wymagają szybkiego tworzenia zgrupowań wojsk sojuszniczych, mogących zapewnić równowagę sił w regionie. Wymaga tego również wiarygodność odstraszania militarnego. Podobnie jak inni członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego uważamy, że decyzja Stanów Zjednoczonych o zawieszeniu zobowiązań wynikających z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków balistycznych i rakietowych pośredniego oraz średniego zasięgu (INF) jest uzasadnioną odpowiedzią na długotrwałe jego łamanie przez Rosję - wskazał szef MSZ.

9.40

Czaputowicz przypomniał, że kolejny rok trwają koordynowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej prace nad powstaniem bazy antyrakietowej w Redzikowie jako stałej bazy wojsk USA o strategicznym znaczeniu.

9.38

Szef MSZ nawiązał w swojej informacji do obchodów 20. rocznicy członkostwa Polski w NATO. Jak podkreślił, "umocnienie wojskowej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym szczególnie zacieśnienie współpracy wojskowej Polski i Stanów Zjednoczonych, pozostaje naszym priorytetem".

9.37

- Zależy nam szczególnie na wzmacnianiu potencjału odstraszania i obrony NATO. Nasze dążenie, aby stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w naszym regionie, jest realne - oświadczył w Sejmie Jacek Czaputowicz.

9.33

9.32

9.31

- Jesteśmy przeciwnikami redukcji budżetu unijnego i zwolennikami utrzymania wysokiego poziomu finansowania polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. Przypomnijmy, że transfer funduszy unijnych jest rekompensatą za otwarcie rynków gospodarek słabszych na konkurencję gospodarek silniejszych, z którego to faktu te ostatnie czerpią poważne korzyści. Niedobór środków po brexicie powinien być zrekompensowany rezygnacją z rabatów budżetowych i wzrostem składek pozostałych państw członkowskich - powiedział szef MSZ.

Zapowiedział, że Polska deklaruje gotowość do stosownego zwiększenia naszej składki.

9.30

Czaputowicz: - Propozycja KE uzależnienia wypłaty środków z budżetu UE od aktualnie ocenianego stanu praworządności w państwach, którym środki te są przyznawane, jest nie do przyjęcia.

9.28

Minister spraw zagranicznych stwierdził też, że brexit bez umowy to najgorszy scenariusz. - Dlatego będziemy poszukiwać rozwiązań, które pozwolą uzyskać akceptację dla wynegocjowanego porozumienia - mówił. 

9.27

- UE jest nie tylko platformą współpracy państw członkowskich, lecz stanowi forum ścierania się ich interesów. Umiejętność zabiegania o swój interes jest miarą dojrzałości państwa. Dbając o przyszłość Europy, zabiegamy też o racje Polski - powiedział Jacek Czaputowicz. 

9.26

Szef MSZ: - Opowiadamy się za silną Unią, cieszącą się poparciem wchodzących w jej skład państw i narodów. Unią, która przyczynia się do wzrostu gospodarczego i dobrobytu tworzących ją społeczeństw.

9.25

9.23

Szef polskiej dyplomacji wskazał, że bieżący rok jest dla UE istotny, gdyż - jak mówił - wybory do PE w maju rozpoczną nowy cykl instytucjonalny. - Tworzy to możliwość i potrzebę refleksji nad priorytetami, do których realizacji powinniśmy dążyć - stwierdził.

9.22

Szef MSZ zwrócił uwagę, że przystąpienie Polski do UE było zwieńczeniem starań wszystkich rządów utworzonych po zwycięstwie Solidarności w 1989 roku. "Członkostwo w Unii Europejskiej stało się trwałą płaszczyzną modernizacji naszego państwa, naszej gospodarki i naszej polityki zagranicznej".

9.21

Szef MSZ: 1 maja, w 15. rocznicę przystąpienia Polski i innych państw regionu do UE, na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego spotkają się w Warszawie przywódcy państw członkowskich, które przystąpiły do UE od 2004 roku.

9.20

- Chcielibyśmy, aby tegoroczne obchody trzydziestolecia Czerwca ’89 stanowiły okazję do ukazania miejsca Polski w demokratyzacji Europy. Szczególna rola przypada parlamentowi, zwłaszcza Senatowi, który 4 czerwca 1989 roku został wybrany w sposób w pełni demokratyczny, a przytłaczające zwycięstwo kandydatów "Solidarności" ukazało prawdziwe aspiracje społeczne - powiedział Czaputowicz. 

9.19

Czaputowicz zwrócił uwagę, że jego wystąpienie jest 30. wystąpieniem ministra spraw zagranicznych po przełomie 1989 roku, kiedy to Polacy pokonali ustrój komunistyczny. Jak mówił, ruch "Solidarność" i wynik wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku uruchomiły łańcuch wydarzeń, które sprawiły, że "runęły mury między Wschodem a Zachodem".

9.15

Szef polskiej dyplomacji podkreślił rolę prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, jak i wszystkich ministrów "jako współtwórców polityki zagranicznej". Jak mówił, współpraca wszystkich instytucji zajmujących się polityką zagraniczną, "połączenie wizji, celów i działań osób piastujących najważniejsze urzędy w państwie sprawiły, że Polska jest dziś krajem aktywnym i słuchanym, cieszącym się coraz większym szacunkiem zagranicznych partnerów".

9.13

Szef MSZ: współpraca wszystkich instytucji zajmujących się polityką zagraniczną, połączenie wizji i działań osób piastujących najważniejsze urzędy sprawiły, że Polska to kraj aktywny i słuchany, cieszący się coraz większym szacunkiem partnerów.

9.10

Sejm wznowił obrady. Wysłucha informacji szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

mg/bb/kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: Polska i Bułgaria uważają, że bezumowny brexit to najgorszy scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 14:14
- Polska i Bułgaria zgadzają się, że bezumowny brexit to najgorszy scenariusz, który oznaczałby dużą stratę dla UE - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po czwartkowych rozmowach z szefową bułgarskiej dyplomacji Ekateriną Zachariewą w Warszawie.
rozwiń zwiń