X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premiera "Kuriera". Prezydent: Cieszę się, że takie filmy są realizowane

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 06:00
W Warszawie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, z udziałem przedstawicieli władz państwowych, odbyła się w poniedziałek premiera filmu "Kurier". Obraz przedstawia jedną z wojennych misji "kuriera z Warszawy", Jana Nowaka - Jeziorańskiego, który musi przekazać rozkaz z Londynu do okupowanej przez Niemców Warszawy.
Audio
  • Uroczysta premiera filmu "Kurier" o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Relacja Przemysława Lisa (IAR)
  • Jan Ołdakowski: warto, żeby o naszych bohaterach, takich jak Jan Nowak-Jeziorański, opowiadać nie tylko w Polsce, ale i światu (IAR)
  • Piotr Gliński: Jan Nowak-Jeziorański to postać bardzo ważna w polskiej historii, przykład heroicznej postawy (IAR)
  • Andrzej Duda: "Kurier" to bardzo dobry film i warto, żeby go zobaczyła młodzież (IAR)
Premiera filmu Kurier
Premiera filmu "Kurier"Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda po seansie powiedział, że film opowiada o bardzo trudnej polskiej historii oraz o decyzjach, jakie Polacy musieli podjąć w czasie II wojny światowej.

Jan-Nowak_NAC-V2.jpg
Premiera filmu "Kurier". Kim był Jan Nowak-Jeziorański

- Produkcja takich filmów, a więc pokazujących prawdę o naszej historii, jest nam potrzebna. Filmów, które możemy pokazać na zachodzie Europy, wreszcie filmów, które są dobrze zrobione. "Kurier" pokazuje dramat Polski i Polaków w tamtym czasie, a także ludzi, którzy odpowiadali za polskie sprawy – podkreślił prezydent.

Jego zdaniem warto, żeby film zobaczyła przede wszystkim młodzież. – Myślę, że on w dobry sposób pokazuje, w jak trudnej sytuacji byli ci, którzy tam byli w Londynie i musieli podejmować decyzje, ale także tu byli w Warszawie, w zupełnie innych warunkach – zwrócił uwagę Duda.

Pytany, czy potrzeba więcej takich filmów, odpowiedział „zdecydowanie trzeba”. – Cieszę się, że władze Polski wykładają pieniądze, żeby takie filmy były realizowane – podkreślił. Prezydent podziękował także wicepremierowi Glińskiemu za to, że ten film „znalazł wsparcie, bo – jak mówił – produkcja takich filmów jest nam potrzebna, pokazujących prawdę o naszej historii, filmów, które możemy pokazać na Zachodzie Europy”.

Wicepremier Piotr Gliński przed premierą filmu "Kurier" powiedział, że jego bohater Jan Nowak-Jeziorański wypełniał swą misję z pobudek patriotycznych. Film opowiadający historię jednej z misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego powstał z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego, przy wsparciu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że taki film był w Polsce potrzebny. - Jan Nowak-Jeziorański to postać bardzo ważna w polskiej historii, przykład heroicznej postawy. Myślę, że takie postaci trzeba pokazywać - powiedział wicepremier.

"Kurier" to opowieść o jednej z misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który musi dostarczyć rozkazy z Londynu do okupowanej przez Niemców Warszawy. Jak mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, to nie film edukacyjny, choć na pewno zachęca do dyskusji.

- Chcieliśmy uruchomić dyskusję o polskiej historii i o polskim losie. A także o tym, co trudne w naszej historii – zaznaczył Jan Ołdakowski.

Film powstał z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego przy wsparciu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Na ekrany polskich kin wejdzie w najbliższy piątek, 15 marca.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak