X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przyznano Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2019. Laureatką izraelska poetka

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 13:20
Poetka izraelska Agi Miszol została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019. Jury złożone z wybitnych światowych twórców i znawców literatury ogłosiło decyzję w Teatrze Polskim w Warszawie. 
Audio
  • Agi Miszol o Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta (IAR)
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: PAP/Piotr Janowski

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta.

Agi Miszol przyszła na świat w 1947 roku na Węgrzech, w rodzinie ocalałych z Holokaustu. Jako małe dziecko wyemigrowała z rodzicami do Izraela. Jest absolwentką wydziału literatury hebrajskiej Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Jej pierwszy tomik poezji ukazał się w 1972 roku. W 2002 roku Agi Miszol otrzymała nagrodę poetycką im. Jehudy Amichaja. Zajmuje się także nauczaniem oraz krytyką literacką. Jest także członkiem redakcji pisma poświęconego poezji  „Helikon”.

Inni laureaci 

W ubiegłym roku jury nagrodziło irlandzką poetkę Nualę Ni Dhomhnaill tworzącą w języku gaelickim, dwa lata temu Breytena Breytenbacha - południowoafrykańskiego poetę, jednego z najbardziej cenionych twórców języka afrikaans, przeciwnika apartheidu i wieloletniego więźnia politycznego. 

Trzy lata temu nagroda została przyznana szwedzkiemu poecie, dramaturgowi i prozaikowi Larsowi Gustafssonowi. Nie zdążył on jednak przed śmiercią odebrać nagrody.

Cztery lata temu - po raz pierwszy - otrzymał ją polski poeta Ryszard Krynicki. Dwie poprzednie zdobyli Amerykanie: William Stanley Merwin i pochodzący z Serbii Charles Simic. Polskie Radio jest patronem medialnym nagrody.

kad

Zobacz więcej na temat: POLSKA literatura poezja