X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Na marcu skończył się mój świat". Obchody rocznicy na Dworcu Gdańskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 14:46
W południe przy Dworcu Gdańskim w Warszawie odbyły się obchody 51. rocznicy wydarzeń Marca ’68. Przy wmurowanej w ścianę dworca tablicy upamiętniającej przymusowych emigrantów przedstawiciele Fundacji Shalom, reprezentanci władz Polski i Warszawy oraz świadkowie wydarzeń z 1968 roku złożyli wieńce.
Obchody Marca68 przy tablicy pamiątkowej na Dworcu Gdańskim w Warszawie
Obchody Marca'68 przy tablicy pamiątkowej na Dworcu Gdańskim w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Z Dworca Gdańskiego w marcu 1968 roku w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej nagonki rozpętanej przez komunistyczne władze wyjeżdżali Żydzi.

Dyrektor Fundacji Shalom Gołda Tencer, rozpoczynając uroczystości, odczytała przemówienie, które napisała ponad 20 lat temu: "Na marcu skończył się mój świat. Wielu moich najbliższych wyjechało. Nie mogę się z tym pogodzić. Chcę mówić o tym, żeby pozbyć się ciężaru, który noszę ze sobą tyle lat" - mówiła.

Pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński mówił, że wspomnienia sprzed 51 lat są wciąż żywe. - Dla mnie Dworzec Gdański jest najsmutniejszym miejscem w Warszawie - mówił Zygmunt Stępiński, tłumacząc, że z tego miejsca wyjechało wielu jego przyjaciół. Mimo upływu czasu wciąż utrzymują ze sobą bliski kontakt, ale jak dodał Zygmunt Stępiński, "każde nasze spotkanie sprowadza się do wspomnień o tym, co było".

8 marca mija 51 lat od wiecu studentów na Uniwersytecie Warszawskim, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem wydarzeń Marca 1968 roku - kryzysu politycznego, związanego z niezadowoleniem społeczeństwa oraz walką wewnątrz rządzącej PZPR. Partyjne rozgrywki toczyły się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W jej wyniku z kraju wyemigrowało kilkanaście tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak