more_horiz
Wiadomości

Ewa Petrykiewicz: Kolegium św. Stanisława Kostki szansą na odbudowę polskości

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 21:03
- Od lat zmagamy się z problemem finansowania. Czwarte i piąte pokolenie, które wraca właściwie nie mówi po polsku - podkreśliła Ewa Petrykiewicz, szefowa fundacji "Dla Polonii".
Audio
  • 5.03.19 Ewa Petrykiewicz: Kolegium św. Stanisława Kostki szansą na odbudowę polskości
Ewa Petrykiewicz, dyrektor Liceum Polonijnego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie
Ewa Petrykiewicz, dyrektor Liceum Polonijnego Kolegium św. Stanisława Kostki w WarszawieFoto: PR24

Ewa Petrykiewicz podkreśliła, że szkoła realizuje podstawę programową szkół publicznych. - Po maturze uczniowie są bardzo samodzielni. Wszyscy chcą zostać w Polsce. Marzą o tym, że dołączy do nich rodzina. Idą na studia i dostają stypendia. Pierwsi absolwenci pozakładali rodziny, mają swoje firmy - powiedziała szefowa fundacji "Dla Polonii".

- Od kilku lat wprowadziliśmy dopłaty do internatu. Koszty wynajmu pomieszczeń są dla nas zbyt wysokie. Kontynuujemy współpracę z Biurem Polonijnym Senatu. Natomiast dzięki darczyńcom zebraliśmy środki na wyposażenie własnej kuchni - wskazała gość PR24.

Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki, szkoła o charakterze polonijnym specjalizuje się w kształceniu młodzieży polskiego pochodzenia ze Wschodu.

Od roku 2003 do szkoły uczęszczają uczniowie polskiego pochodzenia z 12 krajów Europy i Azji: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Gruzji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Armenii, Mołdawii i Polski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodarzem programu był Józef Orzeł

Polskie Radio 24/liceumpolonijne.edu.pl/ras

--------------------------------

Data emisji: 5.03.19

Godzina emisji: 20.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak