X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ: Polska przygotowuje się na bezumowny brexit, ale celem porozumienie z Londynem

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 16:59
Polska przygotowuje się na bezumowny brexit. Pakiet rozwiązań w tej sprawie przyjął dziś rząd. Jednak, jak zaznacza wicemister spraw zagranicznych Konrad Szymański, Warszawa będzie robić "wszystko, co możliwe", by udało się ratyfikować zaakceptowaną przez państwa członkowskie umowę wyjścia z Unii Europejskiej. 
Audio
  • Polska szykuje się na bezumowny brexit. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Wicemister spraw zagranicznych Konrad Szymański
Wicemister spraw zagranicznych Konrad SzymańskiFoto: Thierry Monasse/REPORTER

Konrad Szymański zapewniał, że w przypadku upadku umowy po 29 marca, podjęto zabezpieczenia zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. - Rada Ministrów przyjęła pakiet rozwiązań ustawowych, które pozwolą na to, aby przez prawo krajowe w Polsce i w Wielkiej Brytanii, po pierwsze - stworzyć system ochrony praw obywateli, po drugie - aby ograniczyć tak dalece jak to jest możliwe wszelkie koszty, które mogą wystąpić dla przedsiębiorców - wyjaśniał wiceszef dyplomacji. Jak dodał, w tym obszarze Polska należy do czołówki najlepiej przygotowanych państw unijnych. 

Minister Konrad Szymański podkreślał, że brexit to nie tylko problem Londynu. Jak mówił, w najlepszym interesie Unii, w tym Polski, jest stworzenie warunków do ratyfikacji umowy. Polityk zadeklarowal, Warszawa angażuje się w te prace a w ostatnich tygodniach marca może dojść do przełamania kryzysu w brytyjskim parlamencie.

- Nie przewiduję by tekst samej umowy się zmieniał, natomiast dokumenty towarzyszące tej umowie mogą być ukształtowane w lepszy sposób, jeżeli będziemy mieli gwarancję, że tego typu działania podejmowane przez szefów rządów na poziomie Rady Europejskiej, będą gwarantowały nam pokonanie kryzysów - wyjaśniał Konrad Szymański. 

Korzystna umowa

Wiceszef dyplomacji podkreślał, że umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii jest bardzo korzystna dla przedsiębiorców. Porozumienie zakłada bowiem ponad 2-letni okres przejściowy, w którym Wielka Brytania byłaby w unii celnej i obowiązywałyby reguły wspólnego rynku. 

Konrad Szymański uważa, że upadek umowy wiązałby się z ogromnymi konsekwencjami dla różnych sektorów gospodarki. - Musielibyśmy nagle znaleźć się jako gospodarka, ale także jako konkretne sektory - rolno-spożywczy, maszynowy, meblarski, usługowy, w tym transportowy, w sytuacji współpracy z Wielką Brytanią jako krajem trzecim. Działoby się to w oparciu o reguły WTO, które przewidują nie tylko stawki celne, ale które niezwykle utrudniają fizyczny dostęp do tego rynku - mówił wiceminister, dodając, że dostęp do brytyjskiego rynku wiązałby się z kontrolami. 

Konrad Szymański powiedział również, że osobne rozwiązania na wypadek bezumownego brexitu przygotowuje Unia Europejska. Dotyczą one na przykład dostępności usług transportowych, koordynacji świadczeń społecznych czy utrzymania ruchu bezwizowego. - We wszystkich tych dziedzinach jesteśmy u końca prac legislacyjnych - mówił minister do spraw europejskich. Nie wykluczył jednocześnie odłożenia w czasie brexitu, jeśli Wielka Brytania złożyłaby wniosek o przedłużenie negocjacji. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konrad Szymański: prawdopodobieństwo twardego brexitu nigdy nie było tak wysokie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 09:41
- Mamy wzajemne deklaracje premiera Morawieckiego i premier May, które mówią jednoznacznie, że chcemy, by obywatele brytyjscy, polscy – odpowiednio w Polsce i w Wielkiej Brytanii – nie ucierpieli na skutek tego zamieszania politycznego – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.  
rozwiń zwiń