X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Ruszyła wymiana

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:00
Od 4 marca można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Nowe dokumenty będą podobne do wydawanych do tej pory, będą jednak wyposażone w wydrukowany specjalny numer, kod kreskowy oraz niewidoczny chip.
Audio
  • Od dziś można składać wnioski na e-dowody. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Lukasz Siekierski/shutterstock.com

Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński wyjaśnia, że nie ma obowiązku wymiany aktualnego dokumentu na tak zwany e-dowód. Dowody będą wymieniane zgodnie z upływem terminu ważności - jeżeli komuś upływa termin ważności dokumentu w najbliższych dniach, to składając wniosek otrzyma już nowy dowód z warstwą elektroniczną. Natomiast osoby, których termin ważności upływa za kilka miesięcy czy lat, mogą do tego czasu korzystać z tych dokumentów. - Proces wymiany dowodów, na te z warstwą elektroniczną zakończy się za 10 lat - wyjaśnia wiceminister cyfryzacji.

Nowe e-dowody, mówi Karol Okoński, będą posiadały elementy ułatwiające wykonywanie działań w urzędach, między innymi będzie tam podpis osobisty oraz możliwość umieszczenia tam certyfikatu kwalifikowanego. Tym samym - wyjaśnia wiceminister - e-dowód staje się narzędziem, dzięki któremu będzie można podejmować decyzje za pomocą podpisu elektronicznego.

fot. Ministerstwo Cyfryzacji fot. Ministerstwo Cyfryzacji

W praktyce będzie to oznaczało, że zamiast wypełniać wnioski czy podpisywać się ręcznie, wystarczy przyłożyć dowód do czytnika i wpisać pin co będzie równoznaczne ze złożeniem podpisu. Za pomocą e-dowodu będzie można między innymi logować się do portali administracji publicznej, odnotowywać fakt odbycia wizyty u lekarza. E-dowód nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. 

ZOBACZ WIĘCEJ >>> Z e-dowodem będzie łatwiej korzystać z e-usług

E-dowód będzie można zawiesić - w dowolnym urzędzie gminy lub przez Internet - na maksymalnie 14 dni, w sytuacji, gdy nie wiemy, gdzie jest dokument, ale mamy nadzieję na jego odnalezienie. Jeśli w tym czasie decyzja nie zostanie cofnięta, dokument zostanie unieważniony.

Nowe e-dowody będą wydawane bezpłatnie.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Zagórski: e-dowód to element całego ekosystemu elektronicznej identyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 10:47
Nowy dowód będzie miał kilka funkcji dodatkowych. Przede wszystkim dokument z warstwą elektroniczną jest elementem całego ekosystemu cyfrowej tożsamości, jaką nadaje państwo - wskazywał w Polskim Radiu 24 Marek Zagórski, minister cyfryzacji. 
rozwiń zwiń