X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Jan Żaryn: jesteśmy wolni m.in. dzięki Żołnierzom Wyklętym

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 11:50
- Dziś jesteśmy wolni i niepodlegli, ponieważ na to zasłużyliśmy. Ta zasługa to między innymi krew przelana w II wojnie światowej, w Powstaniu Warszawskim, a także powojenna krew Żołnierzy Wyklętych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, senator Prawa i Sprawiedliwości. 
Audio
  • 1.03.19 Prof. Jan Żaryn: jesteśmy wolni m.in. dzięki Żołnierzom Wyklętym
Prof. Jan Żaryn, senator PiS
Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W tym roku odbywa się on po raz ósmy. Z tej okazji zaplanowano w całym kraju wiele uroczystości upamiętniających żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

Jak podkreślał na naszej antenie prof. Żaryn, ustanowienie tego święta i jego godne obchodzenie jest bardzo istotnym elementem życia publicznego. - Żołnierze Niezłomni pokazali swoją postawą, że znajdują się w szeregu polskich pokoleń, do których możemy się odwoływać, jako do nosicieli wyzwań dla nas - wyzwań związanych z poczuciem niepodległości, wolności - mówił gość PR24. - Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z udziałem prezydenta, premiera, ministrów (...), świadczą o tym, że jesteśmy zdrowym narodem i mamy zdrowe instytucje państwa, które wiedzą, że mają honorować tych, którzy są zdefiniowani jako bohaterowie - dodawał historyk. 

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Żołnierze podziemia niepodległościowego za cel stawiali sobie odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej. Największą zakonspirowaną organizacją niepodległościową po wojnie był Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji "Wolność i Niezawisłość" (używana była też nazwa Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"), który powstał 2 września 1945 r. Jego pierwszym prezesem był płk Jan Rzepecki. Według szacunków w latach 1945–1946 liczebność WiN wynosiła 20–30 tys. zaprzysiężonych. Łącznie, przez ponad pięć lat działalności, funkcjonowały cztery komendy (zarządy) organizacji. Zrzeszenie stało się najważniejszym celem do zwalczenia dla komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Więcej w całej rozmowie z prof. Janem Żarynem. 

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg. 

Polskie Radio 24/PAP/zz

-----------------------------------

Data emisji: 1.03.19

Godzina emisji: 11.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Hlebowicz (IPN): wokół nowej biografii "Burego" będzie wielka dyskusja

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 09:24
- Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN przygotował wystwę "Zapomniane ogniwo", która jest poświęcona konspiracji młodzieżowej. Jest też wiele publikacji, m.in. biografia "Burego" autorstwa Michała Ostapiuka, która z pewnością wywoła wielką dyskusję - powiedział w "Sygnałach dnia" Adam Hlebowicz (IPN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: niektórym w Polsce chodzi o to, żeby opluć Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 11:50
- W Polsce są ludzie, media i środowiska, którym Żołnierze Wyklęci przeszkadzają. Szkoda, bo ci żołnierze stanowią ogromną wartość, wokół której gromadzi się bardzo wielu Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń