X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: niektórym w Polsce chodzi o to, żeby opluć Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 11:50
- W Polsce są ludzie, media i środowiska, którym Żołnierze Wyklęci przeszkadzają. Szkoda, bo ci żołnierze stanowią ogromną wartość, wokół której gromadzi się bardzo wielu Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 1.03.2019 prof. Krzysztof Szwagrzyk: Żołnierze Wyklęci stanowią ogromną wartość, wokół której gromadzi się bardzo wielu Polaków
Prof. Krzysztof Szwagrzyk
Prof. Krzysztof SzwagrzykFoto: PR24/AK

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W tym roku odbywa się on po raz ósmy. Z tej okazji zaplanowano w całym kraju wiele uroczystości upamiętniających żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

Jak zaznaczył prof. Krzysztof Szwagrzyk, 1 marca to czas szczególny. - To narodowe święto, w ramach którego liczba inicjatyw związanych z upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych jest ogromna - podkreślił.

Zdaniem rozmówcy Małgorzaty Jędrzejczyk, dla upowszechnienia wiedzy o historii Żołnierzy Wyklętych w Polsce zrobiono już bardzo dużo, ale wciąż jest wiele pracy do wykonania w tym zakresie. - Mamy niezliczoną liczba publikacji i opracowań naukowych dotyczących struktur centralnych, a także pojedynczych oddziałów. Jednak problem tutaj nie polega na braku rzetelnych źródeł wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Są ludzie, media i środowiska, którym Żołnierze Wyklęci przeszkadzają. A stanowią oni ogromną wartość, wokół której gromadzi się bardzo wielu Polaków - zauważył historyk.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk przytoczył w związku z tym przykład. - Kilka dni temu na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wykład pt. "Zbrodnie Żołnierzy Wyklętych". Podawano cyfry, liczby, daty i fakty wzięte z kosmosu. Tu więc nie chodzi o to, żeby brać udział w dyskusji merytorycznej. Tu chodzi o to, żeby opluć Żołnierzy Wyklętych. Ale to się nie uda - dodał.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej zdradził plany Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, jeśli chodzi o prace poszukiwawcze w miejscach, gdzie mogą znajdować się szczątki żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. - W skali kraju chcemy zbadać ok. 50 miejsc. Osiem z nich znajduje się w Warszawie. To m.in. więzienie przy Rakowieckiej, Pola Mokotowskie czy teren między Cmentarzem Bródnowskim a kirkutem - powiedział.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk zdradził także, w jaki sposób szuka miejsc, gdzie prace związane z ekshumacją i weryfikacją szczątków Żołnierzy Wyklętych mogą być prowadzone. - Nie ma związanych z tym dokumentów, bo przecież chodziło o to, by po tych ludziach zaginął słuch, a miejsca ich spoczynku na zawsze pozostały tajemnicą. Dlatego opieramy się na relacjach tych osób, które w latach 40. jako małe dzieci były świadkami np. strzałów gdzieś w pobliżu. Jeżeli relacja jednej osoby z podobnego okresu historycznego w przypadku np. miejsca, gdzie mogło dojść do wyrzucenia zwłok, pokrywa się, to wtedy jesteśmy blisko znalezienia szczątków Żołnierzy Wyklętych - powiedział historyk.

Więcej w całej rozmowie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem. 

Rozmawiała Małgorzata Jędrzejczyk. 

Polskie Radio 24/bb

-----------------------------------

Data emisji: 1.03.19

Godzina emisji: 10.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak