Andrzej Rogoyski: Polskie Radio jest liderem w procesie cyfryzacji

2019-02-28, 11:10

Andrzej Rogoyski: Polskie Radio jest liderem w procesie cyfryzacji
Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski . Foto: Łukasz Kowalski/ Polskie Radio

Polskie Radio jest liderem w procesie cyfryzacji nadawania radiowego w naszym kraju - tak mówił prezes radia Andrzej Rogoyski na spotkaniu Komitetu Technicznego EBU, które odbywa się w Warszawie. Europejska Unia Nadawców jest największym na świecie sojuszem mediów publicznych. 

Posłuchaj

Dla przykładu, w większości krajów, proces cyfryzacji nadawania radiowego był zapoczątkowany przez instytucje państwowe. Polska na tym tle jest wyjątkiem, tutaj to Polskie Radio zapoczątkowało ten proces. Dziś jesteśmy liderami jeśli chodzi o implementację DAB+, podczas gdy nasi konkurenci komercyjni obawiają się cyfryzacji nadawania radiowego
+
Dodaj do playlisty

Prezes Polskiego Radia, otwierając konferencję, podkreślił, że w przyszłym roku nasza instytucja będzie obchodzić 95-tą rocznicę swojego istnienia. - Czyni nas to najstarszą organizacją medialną w Polsce - powiedział. Dodał, że jesteśmy dumni z tradycji i historii, jednak codziennie uzyskujemy nowe kompetencje potrzebne do funkcjonowania w zmieniającym się, cyfrowym świecie.

Andrzej Rogoyski powiedział, że Polskie Radio jest w tej dziedzinie instytucją innowacyjną. - Dla przykładu, w większości krajów, proces cyfryzacji nadawania radiowego był zapoczątkowany przez instytucje państwowe. Polska na tym tle jest wyjątkiem, tutaj to Polskie Radio zapoczątkowało ten proces. Dziś jesteśmy liderami, jeśli chodzi o implementację DAB+, podczas gdy nasi konkurenci komercyjni obawiają się cyfryzacji nadawania radiowego i przeciwstawiają się temu - mówił.

Prezes Polskiego Radia podkreślił, że EBU dostrzegło nasze dokonania w zakresie cyfryzacji radia. - Jestem przekonany, że media publiczne będą wytyczały ścieżkę nowoczesnego rozwoju - mówił. Zaznaczył, że Polskie Radio jest ważną instytucją, która nadaje ton nowoczesności w mediach.

Powiązany Artykuł

radio f 1200.jpg
Raport EBU. Cyfryzacja przyszłością radia

Przewodnicząca Komitetu Technicznego EBU Judy Parnall powiedziała, że zmiany nad Wisłą w zakresie cyfryzacji wymagają czasu. Zaznaczyła, że Polska jest w grupie państw, która nie jest na samym czele w tym procesie. Ale, jak dodała, to nie zawsze najlepsze miejsce. - To wielka rzecz do zrobienia, z pewnością widzieliśmy to w Wielkiej Brytanii - dodała. 

W skład Europejskiej Unii Nadawców wchodzi 117 organizacji z 56 krajów. Są też 34 organizacje zrzeszone z Azji, Afryki, Australii, obu Ameryk. Razem - członkowie EBU docierają do ponad miliarda ludzi na całym świecie, nadając w ponad 160 językach. Komitet Techniczny EBU składa się z ekspertów reprezentujących nadawców zrzeszonych w EBU.

ras

Polecane

Wróć do strony głównej