X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Joanna Augustynowska: nie powinniśmy być przymuszani do płacenia na Kościół

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 09:28
– Sami powinniśmy decydować o tym, czy i jaki Kościół ewentualnie wspierać finansowo – powiedziała Joanna Augustynowska z Platformy Obywatelskiej. Odniosła się w ten sposób do projektu "Świeckie Państwo", którego jedną z inicjatorek jest Barbara Nowacka. 
Audio
  • 28.02.19 Joanna Augustynowska: „Pieniądze i składki, jakie wypracowujemy, powinny być przeznaczane na to, co jest w naszym mniemaniu zasadne (…)”.
Joanna Augustynowska
Joanna AugustynowskaFoto: PR24 / Adam Koniecki

Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej, która ma wejść do Koalicji Europejskiej, złożyła w Sejmie petycję dotyczącą projektu "Świeckiego Państwa". Zakłada on m.in. zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa, wzmocnienie neutralności światopoglądowej w systemie edukacji, a także likwidację Funduszu Kościelnego, z którego finansowana jest działalność Kościołów i innych związków wyznaniowych w Polsce.

– Zbędne przywileje dla księży powinny być zlikwidowane. Mam na myśli przepisy które powodują, że ksiądz-przedsiębiorca np. o. Rydzyk płaci zupełnie inne podatki niż zwykły przedsiębiorca. Uważam, że prawa na rynku gospodarczym powinny być równe – wskazała Joanna Augustynowska.

W opinii posłanki prostszym rozwiązaniem od Funduszu Kościelnego byłaby sytuacja, gdyby człowiek sam decydował, który Kościół chce wspierać finansowo. Zaproponowała, że można byłoby to zrobić chociażby w jednorazowym odpisie podatkowym.

– Nie bylibyśmy wtedy przymuszani, niezależnie czy jesteśmy osobami wierzącymi czy też nie, do płacenia na Kościół. Dziś robimy to wszyscy. Wolałabym, abyśmy sami mogli decydować, tak jak w przypadku 1 proc. dla Organizacji Pożytku Publicznego, żeby jakąś część podatku przekazać dla wskazanego Kościoła. Powinna to być świadoma decyzja. Pieniądze i składki, jakie wypracowujemy, należy przeznaczać na to, co jest w naszym mniemaniu zasadne – podkreśliła.  

Z Joanną Augustynowską rozmawiała Eliza Olczyk.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 7.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barbara Nowacka chce rozdziału Kościoła od państwa. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 10:26
- Barbara Nowacka liczy, że będzie we wszystkich stacjach radiowych i telewizyjnych i tym sposobem przypomni o swoim istnieniu (...) - powiedział w Debacie Poranka Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego, odnosząc się do projektu ustawy zakładającej m.in. zniesienie finansowania religii z budżetu państwa. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali również Dariusz Grzędziński z "Faktu" i Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy model Kościoła katolickiego. Czy pomoże uzdrowić jego wnętrze?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:20
Coraz częściej pojawiają się opinie, że część odpowiedzialności za skandale seksualne w Kościele ponosi model formacyjny kapłanów. – W XXI wieku katolicyzm trzeba wymyślić na nowo. Chodzi o reformę pewnych aspektów instytucji kościelnych – podkreślił w audycji "Terlikowski na Froncie" ks. prof. Andrzej Kobyliński z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń