more_horiz
Wiadomości

"Debata Dnia". Komentarze po wypowiedzi szefa izraelskiego MSZ

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 19:54
– Wypowiedź Israela Katza była żałosna i zupełnie nie na miejscu. Reakcja premiera Morawieckiego była słuszna – ocenił Marek Król z tygodnika "Sieci". – Polski rząd został postawiony pod ścianą, a reakcja musiała być zdecydowana – dodał publicysta Jarosław Włodarczyk. W "Debacie Dnia" Polskiego Radia 24 komentarze do słów ministra spraw zagranicznych Izraela.
Audio
  • 18.02.19 Jarosław Włodarczyk: „Wyniknął poważny kryzys w relacjach polsko-izraelskich. To dobrze, bo pokazuje to nasze zdecydowane stanowisko (…)”.
Israel Katz, minister spraw zagranicznych Izraela (L) oraz premier Benjamin Netanjahu
Israel Katz, minister spraw zagranicznych Izraela (L) oraz premier Benjamin NetanjahuFoto: RONEN ZVULUN / POOL

W jednej z izraelskich stacji telewizyjnych Israel Katz stwierdził m.in., że "(…) Byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami". Przywołał również słowa byłego premiera Izraela Icchaka Szamira: "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". W reakcji na te słowa, premier Mateusz Morawiecki odwołał swoją wizytę na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie, który ostatecznie został odwołany.

– Trzeba zdać sobie sprawę, że jest grupa ludzi, nie tylko w Izraelu, ale również w USA, która cierpi na swoistą polonofobię. Musimy się z tym zmagać. Jest zlecenie na polski antysemityzm. To wielki interes. Można wyciągnąć wniosek, że antypolonizm w pewnych kręgach w Izraelu jest silny i jest w stanie dodać głosów w trwającej tam kampanii wyborczej – zaznaczył Marek Król.

Jarosław Włodarczyk zwrócił uwagę, że reakcja polskiego rządu na słowa ministra izraelskiego MSZ była dobra. Wskazał jednak, że Polska oraz Izrael "mają nieprzepracowaną historię Holokaustu". – My, jako Polska, nigdy nie rozprawiliśmy się z wydarzeniami, w których Polacy, korzystając z sytuacji, mordowali Żydów, własnych sąsiadów – powiedział publicysta.

Podkreślił również, że bardzo istotnym jest "przyznanie się do win po obydwu stronach, co pozwoli na łatwiejsze budowanie historii".

Więcej w całej audycji.

"Debatę Dnia" prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Żółtaniecki o wypowiedzi Israela Katza: czysty rasizm w najgorszym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 15:07
– Słowa ministra Katza to nic innego, jak przykład czystego rasizmu w najgorszym wydaniu. W ustach izraelskiego polityka brzmi to koszmarnie – ocenił Ryszard Żółtaniecki, były ambasador RP. Odniósł się w ten sposób do niedzielnej wypowiedzi szefa izraelskiego MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Wildstein: Polska nie będzie chłopcem do bicia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 16:16
- Powinniśmy skuteczniej upowszechniać prawdę o Holokauście. A ponieważ Polska tego skutecznie latami nie robiła, to teraz silne ośrodki, m.in. Niemcy, chętnie podzielą się swoją odpowiedzialnością – powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Bronisław Wildstein, członek zespołu ds. dialogu z Izraelem.
rozwiń zwiń