X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Elżbieta Rafalska: "Dobry start" wpisał się na stałe w politykę rodzinną rządu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 07:09
- Program "Dobry start" wpisał się na stałe w politykę rodzinną rządu i będzie kontynuowany w następnych latach - podkreśliła w rozmowie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Koszt realizacji programu to około 1,4 mld zł rocznie.
Elżbieta Rafalska chwali program Dobry start
Elżbieta Rafalska chwali program "Dobry start"Foto: PAP/Lech Muszyński

Po raz pierwszy program "Dobry start" objął uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłatę świadczenia realizowały gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej – powiaty. W ramach programu przysługuje wyprawka szkolna w wysokości 300 zł.


Jedynka Elżbieta Rafalska 1200.jpg
Elżbieta Rafalska: twierdzenie, że 500 plus nie działa, to zaklinanie rzeczywistości

Rafalska w rozmowie podkreśliła, że "Dobry start" wpisał się na stałe w politykę rodzinną rządu i będzie kontynuowany w następnych latach. - Program wyprawki szkolnej to debiutant w 2018 roku wśród programów społecznych. To program ze słynnej już piątki premiera Mateusza Morawieckiego, który wpisał się w naszą kompleksową politykę rodzinną, której celem jest wsparcie rodziców uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny - powiedziała minister.

Zaznaczyła, że program nie miał charakteru pomocy socjalnej - każdy uczeń mógł z niego skorzystać. - Bardzo trudny dla rodzin jest zawsze okres powakacyjny, kumulują się spore wydatki związane z wyposażeniem uczniów do szkoły i właśnie to był ten główny cel programu. To, co jest ważne, on nie miał charakteru programu socjalnego, bo nie stosowano tu żadnego kryterium dochodowego, a więc każdy uczeń mógł z niego skorzystać - podkreśliła Rafalska.

Jak dodała, program cieszył się dużym zainteresowaniem i skorzystało z niego około 3,1 mln rodzin i ponad 4,4 mln dzieci. - To, co ważne, to te wnioski zostały złożone właśnie w okresie wakacyjnym, czyli w sierpniu i potem we wrześniu. Można było w tym nowym roku szkolnym lepiej doposażyć dzieci, bo skoro w kieszeniach rodziców znalazły się dodatkowe, przedtem nieprzewidziane środki, to można było sobie pozwolić albo na lepszą jakość tego wyposażenia, albo na większą gamę - oceniła szefowa MRPiPS.

Zaznaczyła, że rodzice sami dokonywali wyborów na co przeznaczyć pieniądze z programu. - Rodzice na pewno dokonali najlepszych wyborów. Mamy to potwierdzone, że ta wyprawka szkolna, która była trochę kosztowniejsza, naprawdę została przeznaczona na cele szkolne - powiedziała minister.

Rafalska podkreśliła, że wypłaty świadczenia były na bieżąco realizowane przez samorządy. - Muszę powiedzieć, że to była bardzo dobra sytuacja, nawet się nie spodziewałam, że aż tak dobra, ponieważ od momentu składania wniosków, a więc od 1 lipca, samorządy natychmiast przystępowały do wypłaty tych świadczeń, nawet były takie przypadki, że pierwsze wypłaty były już w lipcu realizowane - wskazała szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę na wysoki procent wniosków złożonych przez internet. - Okazało się, że niemalże 50 proc. 1,5 mln wniosków na około 3 miliony, to były wnioski złożone drogą internetową. To znakomity start programu online i myślę, że właśnie rodzice z dziećmi razem składali ten uproszczony, nieskomplikowany, prosty wniosek, dzięki temu też szybciej poszły te wypłaty - powiedziała Rafalska.

Dodała, że koszt realizacji świadczenia szacuje się na około 1,4 mld zł rocznie. Minister rodziny podkreśliła, że kwota ta jest zagwarantowana również w tym roku. Wnioski o wyprawkę szkolną będzie można składać od 1 lipca.

W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w szkole).

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak