more_horiz
Wiadomości

Debata PR24. Wspomnienia o Janie Olszewskim

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 11:23
- Zmarł wielki Polak, wielki człowiek. Człowiek, który (...) zapisał się w wielu ważnych sprawach w historii - powiedziała w Debacie Polskiego Radia 24 Anna Fotyga, polityk PiS, wspominając Jana Olszewskiego. O postaci byłego premiera na naszej antenie mówili również Ewa Stankiewicz, publicystka i autorka filmów dokumentalnych, a także Tadeusz Stański, opozycjonista w czasach PRL. 
Audio
  • 16.02.19 Debata PR24. Wspomnienia o Janie Olszewskim
Zdjęcie Jana Olszewskiego wystawione w KPRM w Warszawie
Zdjęcie Jana Olszewskiego wystawione w KPRM w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jan Olszewski w czasach PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Po przemianach politycznych w Polsce - oprócz pełnienia funkcji premiera w latach 1991-1992 - był między innymi doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. 

Goście Polskiego Radia 24 podkreślali zasługi Jana Olszewskiego, w kontekście dzisiejszej pozycji Polski na politycznej mapie świata. - Jestem ogromnie wdzięczna premierowi Olszewskiemu. Za to, że nie pozwolił byśmy przez kolejne dziesiątki lat byli kolonią Rosji - mówiła Ewa Stankiewicz, oceniając przy tym, że odwołanie jego rządu było złym rozwiązaniem dla kraju. - Premiera Olszewskiego potraktowano w taki sposób, ponieważ śmiał walczyć o suwerenną Polskę - nie był u nikogo w kieszeni. Dlatego przez lata był na marginesie życia politycznego. Ze szkodą dla nas wszystkich - oceniała. 

- Zmarł wielki Polak, wielki człowiek. Człowiek, który (...) zapisał się w wielu ważnych sprawach w historii - powiedziała z kolei w Debacie Polskiego Radia 24 Anna Fotyga. - Jan Olszewski był drogowskazem. Miał wielką mądrość, wielkie doświadczenie. Był człowiekiem o wielkiej integralności wewnętrznej, była całkowita zgodność pomiędzy jego myślami a postępowaniem. Widziałam, z jak wielką lojalnością współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim. To wielki żal, że go już nie ma - dodawała. 

Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 roku. 

Więcej o byłym premierze - jego działalności w czasach opozycji antykomunistycznej i III RP - w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz. 

Polskie Radio 24/zz

------------------------------------

Data emisji: 16.02.19

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Olszewski we wspomnieniach polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 12:05
– Jan Olszewski był z tego pokolenia, które nigdy nie pytało: Polsko, co możesz mi dać, tylko Polsko, co mogę ja dać Tobie. Świadczył o tym swoim życiem – powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. W jaki sposób osobę zmarłego w piątek premiera wspominają przedstawiciele największych partii politycznych? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Sztuka Słuchania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"7x24". Jan Olszewski jako wzór i autorytet

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 11:12
W Polskim Radiu 24 polityczny wielogłos dotyczący życia i działalności zmarłego w czwartek premiera Jana Olszewskiego. Gośćmi Katarzyny Gójskiej byli Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Gabriela Morawska-Stanecka (Wiosna), Daniel Milewski (PiS), Jarosław Porwich (WiS), Marcin Święcicki (PO) i Andrzej Szejna (SLD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Olszewski. Polityk, który ocalił powagę

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 16:20
- W ostatnich latach nie miał żadnej realnej władzy, nie uczestniczył w bierzącej polityce, a jednocześnie pozostając na jej obrzeżach nie miotał inwektyw, nikogo nie atakował, nie wyrównywał starych rachunków. Umierając dysponował czymś, co straciła większość polskiej klasy politycznej: powagą - mówił w Dwójce Piotr Zaremba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Olszewski pierwszy wyraźnie mówił o Polsce w NATO

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 08:00
- Rząd Jana Olszewskiego powołany dwa tygodnie po formalnym rozpadzie ZSSR był rządem przełomu. W styczniu 1992 roku mówiło się już o rozpadzie całego bloku wschodniego, a premier jako pierwszy wyraźnie stwierdził, że chcemy iść do NATO – mówił w Dwójce dr Paweł Kowal.
rozwiń zwiń