X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. Były premier spoczął na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 14:00
Po godz. 16 trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego została złożona do grobu na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. W pogrzebie uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Uroczystości miały charakter państwowy. Do godz. 19 obowiązuje zarządzona przez prezydenta żałoba narodowa.
Audio
  • Polacy wspominają premiera Jana Olszewskiego (IAR)
  • Polacy żegnają premiera Jana Olszewskiego (IAR)
  • Na Wojskowych Powązkach gromadzą się ludzie. "To był Polak nad Polakami" (IAR)
Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie
Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego na Powązkach Wojskowych w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Przed złożeniem ciała zmarłego b. premiera do grobu prezydent Andrzej Duda przekazał wdowie po Janie Olszewskim flagę Polski, która wcześniej okrywała trumnę.

Podczas uroczystości kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

W uroczystościach pogrzebowych na cmentarzu Jana Olszewskiego żegnała również rodzina, przedstawiciele władz państwowych i mieszkańcy Warszawy.

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego - RELACJA:

16.16

Żałobnicy gromadzą się przy mogile, przyklękają w zadumie, oddając hołd Janowi Olszewskiemu. Niektórzy składają kwiaty, robią pamiątkowe zdjęcia.

16.12

Rodzina Jana Olszewskiego przyjmuje kondolencje.

Przed złożeniem ciała zmarłego b. premiera do grobu prezydent Andrzej Duda przekazał wdowie po Janie Olszewskim flagę Polski, która wcześniej okrywała trumnę.

Podczas uroczystości kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

16.08

16.04

Złożenie wieńców na grobie

16.00

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego została złożona do grobu.

15.49

15.42

Rozpoczęły się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym

15.07

15.03

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego dotarła na Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach. 

14.39

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego jest przewożona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

14.35

14.31

14.30

14.28

14.27

14.22

14.17

Kondukt z trumną Jana Olszewskiego dotarł z Bazyliki Archikatedralnej na plac Krasińskich, gdzie przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego weterani i działacze opozycji antykomunistycznej pożegnają byłego premiera.

14.10

Kondukt prowadzi orkiestra wojskowa. Przed wojskowym pojazdem ciągnącym lawetę, na której spoczywa trumna, jeden z żołnierzy niesie jego portret. Za trumną, której towarzyszy asysta czterech żołnierzy, idzie rodzina, przedstawiciele władz państwowych i pozostali uczestnicy uroczystości pogrzebowych.

Wzdłuż trasy licznie zgromadziły się osoby chcące oddać hołd zmarłemu. W tłumie widać polskie flagi narodowe.

13.51

13.44

13.40

13.30

Zakończyła się msza pogrzebowa w intencji Jana Olszewskiego. Teraz kondukt żałobny przejdzie przed pomnik Powstania Warszawskiego. Tam o 13.30 byłego premiera mają pożegnać kombatanci i działacze antykomunistycznej opozycji.

13.27

Nie byłoby dzisiejszych sukcesów gospodarczy i politycznych Polski bez dorobku rządu Jana Olszewskiego - mówił Antoni Macierewicz podczas mszy pogrzebowej b. premiera.

- Rząd, którym kierowałeś pracował zaledwie sześć miesięcy, zaczynał od uznania niepodległości Ukrainy i Białorusi, a skończył na likwidacji baz rosyjskich, rozpoczęciu lustracji i przedstawieniu budżetu gwarantującego trwały wzrost gospodarczy - mówił Macierewicz. - Okazało się, że w bardzo krótkim czasie można zrealizować postulaty, o których mówiono, że są nie do spełnienia - dodał.

Macierewicz stwierdził też, że "nie byłoby dzisiejszych sukcesów gospodarczy i politycznych Polski bez dorobku rządu Jana Olszewskiego". - Nie byłoby programu 500 plus, bezpiecznych granic, nowoczesnej armii i Wojsk Obrony Terytorialnej, likwidacji bezrobocia i wzrostu gospodarczego - wskazał.

- Warto pamiętać, że stało się tak dlatego, że łagodność języka, skromność i cierpliwość w działaniu towarzyszyła stanowczości i nieustępliwości, której byłeś i jesteś dla wszystkich Polaków wzorem - dodał Macierewicz.

13.25

- Pamiętamy napis "nienawiść" na zdjęciu twojej twarzy. Wiemy, kogo nazywano "olszewikami" i oszołomami, to wszystko była cena, jaką płaciłeś. Krótko mówiąc: wiemy, jak i dlaczego narodził się język nienawiści mający wyeliminować formację niepodległościową, której Ty byłeś twórcą - powiedział Antoni Macierewicz, zwracając się do zmarłego.

Wiemy też - kontynuował - że "język ten ma zniszczyć naród, rozbić naszą wspólnotę, pogrążyć Polskę w chaosie i wiemy, że musimy mu przeciwstawić prawdę, odwagę cywilną i gotowość do pojednania wobec tych, którzy błędy uznali i do Polski chcą powrócić".

- Przed śmiercią powtarzałeś - "nie mam w obowiązku poddać się". Te dwa pojęcia - obowiązek i niepodległość najlepiej charakteryzują twoją postawę życiową i twoją drogę w służbie ojczyzny - powiedział Macierewicz. 

13.17

13.14

Antoni Macierewicz: Janie - dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, program, działania Twego rządu, dobrze przysłużyły się ojczyźnie, dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia

13.10

13.04

Premier: Jan Olszewski był świadectwem tego, że można zostać pokonanym, nawet zdeptanym, bo tak traktowali go przeciwnicy polityczni po obaleniu jego rządu, ale można pozostać wiernym swym ideałom, ojczyźnie, wolności, solidarności.

13.02

Premier: Jan Olszewski świadczył swym życiem, że pełna niepodległość jest możliwa, że warto o nią walczyć; był i jest wspaniałym synem historii Rzeczpospolitej, ale jest też synem Europy. 

12.57

Prezydent określił Jana Olszewskiego jako "prawdziwie niekomunistycznego premiera, prawdziwie niekomunistycznego rządu". Mówił, że "wolna, suwerenna i niepodległa Polska" była marzeniem Jana Olszewskiego i jego dążeniem.

- Dzisiaj mówię w najaktualniejszym tego słowa znaczeniu, bo z pewnością obok prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, to właśnie premier Jan Olszewski jest jedną z tych postaci, których Polskę my naszą działalnością dzisiaj urzeczywistniamy i staramy się ją uczynić taką, jaką oni ją widzieli - Polskę wielką, dumną, ale przede wszystkim Polskę solidarności, tej międzyludzkiej - dodał.

12.53

Prezydent: Jan Olszewski walczył o Polskę, w której ma zwyciężać uczciwość, a nie cynizm i draństwo, to było motto jego życia i taki testament nam zostawia. 

12.48

12.40

12.29

12.27

12.22

- Jestem głęboko przekonany, że Jan Olszewski już teraz modli się by Matka Najświętsza pukała do serc Polek i Polaków, by wyrzekli się złych postaw; nigdy nie można nawet pomyśleć o tym, aby Polska walczyła z Polską - powiedział w homilii bp Antoni Dydycz.

Duchowny mówił o rodzinnych korzeniach Jana Olszewskiego, jego dzieciństwie i młodości, wojennych losach i późniejszej działalności, aż do ostatnich lat życia.

12.14

12.07

11.55

11.53

Żegnamy męża, brata, krewnego, adwokata, polityka, posła i premiera, a przede wszystkim wiernego syna Polski i Kościoła; człowieka, który godnie zapisał się w pamięci, z odwagą przeszedł życie - powiedział w homilii podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego bp Antoni Dydycz.

Wskazał, że "pogrzeb chrześcijański ma w sobie coś z pogody ducha, płynącej z nadziei". - Z tego też względu, jakkolwiek przeżywamy ból rozstania, to jednak nie odczuwamy lęku i nie ma mowy o buncie wewnętrznym, ponieważ wierzymy, że Ten, kto odchodzi, miał dar czasu, aby jak najlepiej przygotować się na spotkanie ze Stwórcą i tego dokonał - mówił bp Dydycz.

Podkreślił, że Jan Olszewski "zapisał się godnie w naszej pamięci". - Z odwagą przeszedł drogę swego życia. Nie lękał się światła, chętnie wychodził na przeciw prawdzie, bezinteresownie broniąc niesłusznie oskarżonych, a w sposób szczególny opiekował się walczącymi o wolność Polek i Polaków - podkreślił.

11.47

"Ze smutkiem przyjąłem śmierć pana premiera Jana Olszewskiego, szlachetnego człowieka, wybitnego polskiego prawnika i polityka, cenionego publicysty, bez reszty zatroskanego o sprawy ojczyzny" - napisał abp Polak, w liście odczytanym podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego.

Zaznaczył, że Olszewski "jako powstaniec warszawski, działacz opozycji demokratycznej, prezes rady ministrów czy doradca prezydenta RP niejednokrotnie wykazywał się odwagą i szczególną szlachetnością serca". "Jego uczciwość, wierność swoim poglądom i najwyższym wartościom, troska o godność każdego człowieka oraz wrażliwość na ludzką krzywdę czyniły go godnym podziwu i uznania" - podkreślił w liście prymas Polski.

"Jestem przekonany, że wszelkie dobro, jakie pozostawił po sobie śp. premier Jan Olszewski, a także wszystkie cierpienia, jakie cierpliwie znosił, poczynając od czasów wojennych aż po chorobę, z którą zmagał się u schyłku życia, będą ofiarą miłą Bogu" - dodał abp Wojciech Polak.

11.39

Odszedł wielki człowiek, powszechnie uznawany mecenas, kompetentny i propaństwowy polityk, człowiek o jasnych i konsekwentnych poglądach - napisał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście kondolencyjnym odczytanym podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego.

"Odszedł do Pana wielki człowiek, powszechnie uznawany mecenas, kompetentny i propaństwowy polityk, a ostatnio słuchany komentator życia społecznego i politycznego" - napisał kard. Nycz o Janie Olszewskim. "Był człowiekiem wiary i Kościoła. Człowiekiem jasnych i konsekwentnych przekonań i poglądów" - podkreślił metropolita warszawski.

Miłosierdziu Bożemu powierzył ś.p. Jana Olszewskiego i zapewnił o modlitwie się za wszystkich uczestników pogrzebu.

Kard. Nycz poinformował również, że podczas pobytu w Rzymie odprawił mszę św. za Jana Olszewskiego przy grobie św. Piotra oraz modlił się za niego przy relikwiach świętego Jana Pawła II.

11.32

W osobie i życiu śp. Jana Olszewskiego – jak w soczewce – skupiło się wszystko to, co polskie, wszystko to, co patriotyczne i demokratyczne - napisał w liście kondolencyjnym odczytanym podczas mszy żałobnej przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Podkreślił w nim również, że w osobie b. premiera Jana Olszewskiego skupiało się również to wszystko, co "budowało silną i niepodległą Rzeczpospolitą, wszystko to, dzięki czemu naszej ojczyźnie udawało się wielokrotnie i skutecznie przeciwstawiać przygniatającej tyranii zła i powstawać z upadku".

11.22

Na początku uroczystości odśpiewano hymn polski. Trumna z ciałem byłego premiera przykryta jest biało-czerwoną flagą, obok umieszczono jego zdjęcie przepasane kirem. Przed Bazyliką zebrały się tłumy ludzi, które chcą ostatni raz pożegnać Jana Olszewskiego.

W uroczystości udział biorą m.in. rodzina zmarłego b. premiera, prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: Beata Mazurek, Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bogdan Borusewicz, a także premier Mateusz Morawiecki z ministrami, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz b. szef MON Antoni Macierewicz.

11.10

W Bazylice Archikatedralnej świętego Jana Chrzciciela rozpoczyna się msza pogrzebowa w intencji zmarłego Jana Olszewskiego. Biorą w niej udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Osoby, które nie zmieściły się w archikatedrze, mogą uczestniczyć we mszy z Placu Zamkowego, na którym wystawiono telebim. 

11.04

Wyprowadzenie trumny z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

10.49

10.48

9.59

Policja poinformowała, że w związku z przejściem konduktu pogrzebowego wyłączone z ruchu będą od ok. godz. 13.00 do ok. godz. 13.40 - plac Zamkowy, ul. Miodowa, ul. Długa, a następnie ulice: Bonifraterska, Muranowska, Stawki, Okopowa, Powązkowska. Zakończenie uroczystości planowane jest ok. godz. 15.30 - poinformowała na Twitterze warszawska policja. 

Na czas uroczystości pogrzebowych wyłączone z parkowania będą dzisiaj pl. Teatralny i teren przed Cmentarzem Wojskowym na Powązkach (od ul. Powązkowskiej i Ostrowieckiej), a także z parkowania i ruchu kołowego ul. Długa od J. Kilińskiego do Miodowej.

9.19

9.12

9.00

W konsulatach RP w Toronto i w Montrealu zostały wyłożone w czwartek i piątek księgi kondolencyjne po śmierci b. premiera Jana Olszewskiego. Obie placówki były licznie odwiedzane przez osoby pragnące złożyć hołd szefowi rządu RP w latach 1991-1992. 

Ambasada RP w Ottawie wyłoży księgę kondolencyjną dopiero w przyszłym tygodniu, we wtorek i środę. Konsulat Generalny RP w Vancouver księgę kondolencyjną udostępni w tych samych dniach. Wykładanie ksiąg kondolencyjnych w różnych okresach związane jest z nieco odmienną organizacją pracy placówek dyplomatycznych. Otrzymują one zalecenia w sprawie zasad bezpieczeństwa wstępu dla osób chcących złożyć swój podpis. 

8.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak