X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dyplomaci ratowali Żydów. Film dokumentalny "Paszporty Paragwaju"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 21:03
- To historia produkcji nielegalnych, ale prawdziwych paszportów krajów południowoamerykańskich. Właścicielami dokumentów stawali się Polscy Żydzi - mówił w PR24 Robert Kaczmarek, reżyser filmu dokumentalnego "Paszporty Paragwaju".
Audio
  • 15.02.19 Ratowali Żydów. Film dokumentalny "Paszporty Paragwaju"
Paszporty Paragwaju - zwiastun filmu
Paszporty Paragwaju - zwiastun filmu Foto: youtube.com/IPNtvPL

Reżyser zauważył, że najliczniejszą uratowaną grupą byli Żydzi niemieccy. - Jeszcze jest trochę rzeczy przed nami do odkrycia. Film musiał ulec wielu zmianom w obliczu nowych odkrytych dokumentów. Zeszliśmy z narracji biograficznej na opowieść o całej grupie - mówił gość Polskiego Radia 24.

- W Szwajcarii funkcjonowali konsulowie honorowi państw południowoamerykańskich. Oni dostarczali legalne blankiety, które były nielegalnie wypełnione. Placówka w Bernie miała kontakt z polskim konsulatem w Nowym Jorku. Tam omijano amerykańską cenzurę wojenną - zaznaczył Robert Kaczmarek.

Film "Paszporty Paragwaju" w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny.

Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

Więcej w całym nagraniu.

Audycję "W Gruncie Rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/ipn.gov.pl/ras

------------------------------

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 20.06Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy polityka wpłynie na badania historyczne? Spór IPN-Muzeum Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 21:32
- Współpraca już się toczy. Za jedną stronę dokumentów IPN dostawaliśmy ze strony Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie ich materiał - mówił na antenie PR24 dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Urynowicz: wśród ocalonych najwięcej osób miało paszport Paragwaju

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:14
- Jest tam kilka paszportów oraz nigdy niepublikowane zdjęcia osób, które się o taki dokument ubiegały. Do tego dochodzi lista tych, którym paszporty miały zostać wystawione - mówił o Archiwum Eissa w audycji "W samo południe" dr Marcin Urynowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. 
rozwiń zwiń