more_horiz
Wiadomości

Plan uroczystości pogrzebowych Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 11:20
W piątek rano w Warszawie rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w ub. tygodniu Jana Olszewskiego. Od północy trwa żałoba narodowa, którą po śmierci b. premiera zarządził prezydent Andrzej Duda. W sobotę Jan Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach.
Audio
  • Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Mieszkańcy Warszawy oddali hołd zmarłemu
Mieszkańcy Warszawy oddali hołd zmarłemuFoto: PAP/Tomasz Gzell

Żałoba narodowa rozpoczęła się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę.

W piątek o godz. 9.00 do kancelarii premiera została przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego. Została wystawiona w hallu KPRM, gdzie między godz. 10.00 a 19.00 można było oddać hołd zmarłemu. O godz. 18.00 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży odbyła się msza żałobna w intencji Jana Olszewskiego. Natomiast o godz. 20.00 trumna z ciałem byłego premiera została przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

infografika-Olszewski-program-uroczystosci-PIATEK 2.jpg

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera zaplanowano na sobotę. O godz. 11.00 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; między godz. 13.00 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

infografika-Olszewski-program-uroczystosci SOBOTA 2.jpg

***

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: Jan Olszewski był skutecznym premierem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 10:06
- Jan Olszewski wyznaczył pewną drogę. Realizacja jego wizji została zatrzymana na 13 lat, ale pozostała częścią polskiej polityki i została znowu podjęta przez nasz rząd - mówił "Sygnałach dnia" Jarosław Kaczyński, prezes PiS.
rozwiń zwiń