more_horiz
Wiadomości

Andrzej Zybertowicz: konferencja bliskowschodnia to część procesu politycznego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 11:15
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz, powiedział, że znaczenie warszawskiej konferencji bliskowschodniej będzie zależało od reakcji Iranu na jej przebieg.
Audio
  • Andrzej Zybertowicz o znaczeniu konferencji bliskowschodniej (Trójka)
W Warszawie odbyło się spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie
W Warszawie odbyło się spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim WschodzieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Profesor przypomniał w Trójce, że wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence miał na konferencji "mocne wystąpienie" przeciwko Iranowi. Powiedział między innymi, że irańskie władze są "głównym sponsorem terroryzmu na świecie" i "otwarcie opowiadają się za drugim Holokaustem".

Andrzej Zybertowicz powiedział, że ocena konferencji będzie zależeć od tego, jak Iran zareaguje na to wystąpienie. Jeśli będzie ono zrozumiane jako sygnał amerykańskiej determinacji i spełni funkcję odstraszania, to zostanie powiedziane, że konferencja spełniła swoją rolę w procesie pokojowym - uważa doradca prezydenta. Jeśli jednak przywódcy Iranu zachowają się irracjonalnie i uznają, że po tak mocnych słowach trzeba dać nauczkę "wielkiemu szatanowi", to historycy mogą patrzeć na tę konferencję w bardziej ponurych barwach - powiedział gość Trójki.

Dodał, że zakończona wczoraj konferencja była częścią trwającego procesu politycznego i trudno przesądzić, czym się on zakończy. Profesor Zybertowicz zwrócił uwagę, że na konferencji doszło do pierwszego od lat spotkania premiera Izraela z przedstawicielami wielu państw arabskich.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak