more_horiz
Wiadomości

Premier: naród polski nigdy nie poszedł na kolaborację z Niemcami hitlerowskimi

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 07:58
"Płacąc niewyobrażalną cenę, Naród polski nigdy nie poszedł na kolaborację z Niemcami hitlerowskimi. Staliśmy po stronie dobra przeciw absolutnemu złu" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. 
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Paweł Supernak

Szef rządu podkreślił, że niemiecki Generalplan Ost zakładał eksterminację Polaków w przypadku wygranej III Rzeszy niemieckiej. 
"Blisko 80 lat temu Polska padła ofiarą brutalnej agresji i bestialskiej okupacji hitlerowskich Niemiec. W czasie II WŚ zamordowanych zostało ponad 6 mln Polaków, w tym 3 mln Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia" - dodał Mateusz Morawiecki na twitterze. 

Wczoraj izraelski dziennik "Jerusalem Post" napisał, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w nocy Polską Agencję Prasową, że słowa te zdementowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. W liście do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych KPRM, napisała, że była obecna przy briefingu premiera Netanjahu i "nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali".

Dodała, że "premier Netanjahu z niecierpliwością czeka na spotkanie z premierem Morawieckim w przyszłym tygodniu". W poniedziałek w Izraelu ma się odbyć szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Izraela. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 17:29
 - Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana; taką obietnicę prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Szef rządu podkreślił, że Zagłady nie dokonali "żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie".
rozwiń zwiń