Konferencja bliskowschodnia. Mike Pompeo: będziemy kontynuować proces pokojowy

2019-02-14, 07:00

Konferencja bliskowschodnia. Mike Pompeo: będziemy kontynuować proces pokojowy
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas wspólnej konferencji prasowej na PGE Narodowym w Warszawie. Foto: PAP/Paweł Supernak

Zorganizowaliśmy konferencję bliskowschodnią, żeby podkreślić działania administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, będziemy kontynuować proces pokojowy dla Bliskiego Wschodu - mówił sekretarz stanu USA Mike Pompeo na briefingu podsumowującym konferencję bliskowschodnią. Zapraszamy do lektury relacji z drugiego dnia warszawskich obrad.

Posłuchaj

Iran jednym z tematów konferencji bliskowschodniej. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ministrowie spraw zagranicznych, którzy przyjechali do polskiej stolicy rozmawiali m.in. o wojnach w Syrii i w Jemenie, konflikcie izraelsko-palestyńskim, uchodźcach, pomocy humanitarnej i zagrożeniach hybrydowych.

Ze strony amerykańskiej do Warszawy przyjechali wiceprezydent Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo. W konferencji wzięło udział 11 krajów Bliskiego Wschodu. Chodzi o Arabię Saudyjską, Bahrajn, Izrael, Jemen, Jordanię, Kuwejt, Maroko, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Tunezję. Zabrakło natomiast przedstawicieli Syrii, Iranu i Autonomii Palestyńskiej. Przedstawicieli nie wysłały także Rosja i Turcja, które zorganizowały własne spotkanie na temat zakończenia wojny w Syrii. 

W środę wieczorem uczestnicy konferencji zostali przyjęci na Zamku Królewskim podczas oficjalnej kolacji. 

Warszawska konferencja zakończyła się przyjęciem wspólnej deklaracji.

Zapraszamy do lektury relacji z tego wydarzenia:

17:15

Oświadczenie szefów dyplomacji Polski i USA po konferencji bliskowschodniej: powstaje 7 międzynarodowych grup roboczych, które będą działać na rzecz konkretnych rozwiązań promujących pokój i bezpieczeństwo w regionie.

17:12

W Kancelarii Premiera rozpoczęło się spotkanie Mateusza Morawieckiego z wiceprezydentem Mikiemm Pencem.

16:55

Zorganizowaliśmy konferencję bliskowschodnią, żeby podkreślić działania administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, będziemy kontynuować proces pokojowy dla Bliskiego Wschodu - mówił sekretarz stanu USA Mike Pompeo na briefingu podsumowującym konferencję bliskowschodnią. 

16:54

16:53

16:50

16:35

Trwa konferencja sekretarza stanu USA i szefa polskiego MSZ.

16:34

16:30

Relacje w regionie, kwestie bilateralne, a w szczególności sprawa obywatela Polski Artura Ligęski zatrzymanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich były tematami rozmowy szefa MSZ Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych ZEA Abdullahem ibn Zajedem - poinformowało MSZ w komunikacie.

O poruszenie sprawy Ligęski apelował m.in. Rzecznik Prawo Obywatelskich Adam Bodnar. "Apeluję do ministra Jacka Czaputowicza o poruszenie sprawy Artura Ligęski przy okazji wizyty delegacji ZEA w Polsce na konferencji bliskowschodniej. Został skazany w Abu Dhabi pod zarzutem posiadania narkotyków. Już od 1,5 roku jest w więzieniu" - napisał na Twitterze we wtorek Bodnar.

16:00

15:39

15:34

Maciej Kożuszek: słowa dziennikarki o Holokauście to ignorancja

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

15:00

14:40

Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita): Polska sprawdza się przy organizacji tak dużego wydarzenia

- Celem konferencji miało być rozpoczęcie zbliżania się do siebie Izraela i innych państw arabskich - sunnickich, pod wodzą Arabii Saudyjskiej – ostry przekaz może temu szkodzić. Saudyjczycy w takich okolicznościach nie są tak chętni do bezpośrednich spotkań z Netanjahu – choć on sam chciałby do nich doprowadzić -  komentował również dziennikarz.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

14.03

13.41

13.29

13.19

Mateusz Morawiecki: mam nadzieję, że ta konferencja zjednoczy nasze rządy nawet jeśli nie będziemy zgadzać się co do wszystkich kwestii i będzie miejsce na otwartą debatę oraz wymianę argumentów na rzecz pokoju w regionie. Natomiast przed wszystkim mam nadzieję, że będzie to początek, że doprowadzi do stworzenia czegoś więcej niż miłych wspomnień z zaśnieżonej Warszawy.

13.16

Mateusz Morawiecki: Polska zawsze podkreślała wagę pomocy rozwojowej jako podstawy długoterminowego rozwiązania 

13.11

Głos zabrał Mateusz Morawiecki. Poruszył temat pomocy humanitarnej. - Musimy chcieć zapewnić to, żeby ludzie musieli uciekać ze swoich domów - powiedział.

13.06

Wiceprezydent USA krytykuje Niemcy, Francję i Wielką Brytanię za działania przeciwko sankcjom USA wobec Iranu. - Sankcje będą wzmacniane - stwierdził Pence. Wezwał Europę do wycfoania się z porozumienia jądrowego z Iranem.

13.05

Mike Pence: irański reżim otwarcie nawołuje do kolejnego Holokaustu.

13.02

Mike Pence: irański reżim jest wiodącym państwowym sponsorem terroryzmu na świecie.

12.59

Mike Pence: zawsze będziemy stali ramię w ramię z naszymi sojusznikami i zawsze będziemy bronić naszych wartości. Stany Zjednoczone nigdy nie opuszczą swojego sojusznika Izraela

12.57

12.54

Mike Pence: wkrótce terytorium niegdysiejszego kalifatu islamskiego nie będzie istnieć. Stany Zjednoczone będą stały ramię w ramię ze wszystkimi sojusznikami. Będziemy nieustannie polować na niedobitki Państwa Islamskiego gdziekolwiek i kiedykolwiek odważą się unieść głowę. 

12.50

Mike Pence: wszyscy razem jesteśmy zjednoczeni w naszej misji polegającej na wypracowaniu jaśniejszej przyszłości bezpieczeństwa i dobrobytu na Bliskim Wschodzie.

Mike Pence: radykalny islamski terroryzm nie rozumie innej rzeczywistości niż brutalna siła

12.49

Na konferencji bliskowschodniej w Warszawie nie zostanie przedstawiony amerykański plan pokojowy dla Izraela i Palestyńczyków. Doradca i zięć prezydenta Donalda Trumpa Jared Kushner powiedział w Warszawie, że nie przedstawi publicznie planu do czasu wyborów w Izraelu. Są one zaplanowane na 9 kwietnia.

12.47

Przemawia wiceprezydent USA Mike Pence

12.36

- Nie doszło do żadnego incydentu związanego z konferencją bliskowschodnią - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że policjanci mają bardzo dużo pracy, ale do chwili obecnej zapewniają skutecznie bezpieczeństwo. - Nie odnotowaliśmy nawet najmniejszych incydentów - powiedział.

Ciarka dodał, że w czasie szczytu na ulicach Warszawy jest zwiększona liczba policjantów, zaś garnizon stołeczny wspierają policjanci z innych rejonów Polski, którzy m.in. zabezpieczają przejazdy i okolice miejsc zakwaterowania zagranicznych delegacji. 

12.30

Zakończyło się spotkanie premierów Polski i Izraela. Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu rozpoczęli rozmowy z ponad godzinnym opóźnieniem.

12.27

12.23

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w czwartek na międzynarodowej konferencji w Warszawie, że Iran stanowi największe zagrożenie na Bliskim Wschodzie i bez konfrontacji z Teheranem nie będzie możliwe osiągnięcie pokoju w regionie.

Pompeo, który przed sesją otwierającą konferencję bliskowschodnią spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, powiedział, że "danie odporu" Iranowi jest kluczowe dla rozwiązania innych problemów w regionie.

- Nie da się osiągnąć pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie bez konfrontacji z Iranem. To po prostu niemożliwe - oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji na konferencji prasowej z Netanjahu.

12.12

W Warszawie spotkanie premierów Polski i Izraela. Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu rozpoczęli rozmowy z ponad godzinnym opóźnieniem. Politycy rozmawiają na Stadionie Narodowym na marginesie konferencji bliskowschodniej, współorganizowanej przez Polskę i Stany Zjednoczone. Wczoraj na Zamku Królewskim izraelski premier spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

12.09

12.07

Iran krytykuje trwającą właśnie w Warszawie konferencję na temat Bliskiego Wschodu. W oświadczeniu przesłanym mediom irańska ambasada w Warszawie napisała, że Stany Zjednoczone demonizują rolę Iranu w regionie i kierują się "złośliwymi intencjami".

Teheran twierdzi, że konferencja w Warszawie jest dla Waszyngtonu sposobem realizacji własnych celów politycznych. Irańskie władze twierdzą, że to Stany Zjednoczone w największym stopniu destabilizują Bliski Wschód.

11.43

11.38

11.06

11.05

11.01

10.58

Bliskowschodnia konferencja w Warszawie nie doprowadzi do stworzenia międzynarodowego sojuszu przeciwko Iranowi, ale dla rządu Izraela może być okazją do poprawy nieformalnych relacji z państwami arabskimi - ocenia w czwartek izraelski dziennik "Haarec".

Dla Polski konferencja jest ważna jako przesłanie pod adresem Rosji, że współpraca między Warszawą w Waszyngtonem jest trwała - podkreśla "Haarec". Jak dodaje, "Polska ma nadzieję, że USA zbudują na jej terytorium stałą bazę wojskową (...), a sankcje przeciw Iranowi (...) nieszczególnie ją interesują".

10.30

10.07

10.01

9.58

9.56

Wiceszef niemieckiego MSZ Niels Annen powiedział w czwartek dziennikarzom na konferencji ministerialnej na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie, że Europa nie jest podzielona w kwestii Iranu. Dodał, że państwa europejskie przestrzegają postanowień porozumienia nuklearnego z Teheranem.

- Europa nie jest podzielona w kwestii Iranu. Nie mam w tej sprawie żadnych trosk – powiedział dziennikarzom zgromadzonym na Stadionie Narodowym w Warszawie Annen. Jednocześnie przedstawiciel niemieckiej dyplomacji zauważył, że państwa europejskie przestrzegają postanowień międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, z którego w ubiegłym roku USA wycofał prezydent Donald Trump.

Wiceszef niemieckiego MSZ ocenił, że bliskowschodnia konferencja w Warszawie to ważny krok i liczy na "konstruktywne sygnały".

9.52

9.40

Tweet premiera Izraela Benjamina Netanjahu, mówiący o spotkaniu z krajami arabskimi w celu prowadzenia "wojny" z Iranem, został szybko zastąpiony tweetem o łagodniejszej wymowie, ale zdążył podchwycić go Teheran - napisał izraelski dziennik "Jerusalem Post".

Szef izraelskiego rządu, który w środę przybył do Warszawy na organizowaną przez USA i Polskę konferencję bliskowschodnią, napisał na Twitterze, że "ważne w tym spotkaniu jest to, iż nie odbywa się w tajemnicy, bo jest ich (przedstawicieli ważnych krajów arabskich - PAP) tak wiele - to otwarte spotkanie z przedstawicielami wiodących krajów arabskich, które spotykają się z Izraelem, by działać na rzecz wspólnego celu wojny z Iranem". 

"Jerusalem Post", który opisał sprawę w środę wieczorem, zauważa, że krótko po publikacji wpis ten został usunięty i zastąpiony innym, który mówi o "otwartym spotkaniu z przedstawicielami wiodących krajów arabskich, które spotykają się z Izraelem, aby działać na rzecz wspólnego celu walki z Iranem". 

Gazeta zauważa, że nie wiadomo, jak doszło do publikacji budzącego kontrowersje wpisu i czy np. popełniono błąd w tłumaczeniu. 

9.19

- Mam nadzieję, że będzie to dialog w obie strony, a nie tylko odczytywanie przygotowanych wcześniej wystąpień. Rozmawiajmy szczerze - zaapelował Mike Pompeo.

- Chcemy doprowadzić do współpracy i pokoju na Bliskim Wschodzie, chcemy by wszystkie państwa wspólnie walczyły o rozwiązanie problemów - zapewnił amerykański polityk.

9.15

- UE i USA podzielają przekonanie o roli, którą Iran powinien odegrać na Bliskim Wschodzie. Jesteśmy jednak bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego Iranu jak również doniesieniami o niekonstruktywnej roli odgrywanej przez to państwo w regionie - powiedział Jacek Czaputowicz podczas inauguracyjnej przemowy.

- Stabilizacja regionu, zakończenie toczących się konfliktów, zapewnienie współistnienia kultur i budowanie społeczeństw włączających to wielkie wyzwania - to jest wyzwanie społeczności międzynarodowej, by możliwie efektywnie wspierać te wysiłki na rzecz zapewnienia stabilizacji i trwałego pokoju. Źródła konfliktów na Bliskim Wschodzi są wielorakie - dotyczą one zarówno dążeń niektórych przywódców do zachowania władzy za wszelką cenę, wywodzą się również z fundamentalizmu religijnego i braku tolerancji, a także czynników systemowych takich jak naruszenie równowagi sił - mówił szef MSZ.

8.55

8.48

8.47

8.45

8.44

8.43

8.41

8.38

8.34

Na Stadion Narodowy przyjechali już gospodarze spotkania - polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Na miejscu jest już również izraelski premier Benjamin Netanjahu. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania izraelski premier ma rozmawiać z Mikiem Pompeo.

8.07

8.06

7.34

7.15

7.09

7.08

Bardzo dużo uwagi warszawskiej konferencji poświęcają dzienniki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. "Gulf News" zastanawia się, jak lista obecnych i nieobecnych gości wpłynąć może na rezultaty tego szczytu. Dziennikarka Layelle Saad pisze, że przy bojkocie konferencji przez Palestyńczyków trudno spodziewać się przełomu w kwestii napięcia w regionie. Jednocześnie zauważa, że to pierwsze tak ważne spotkanie dyplomatów poświęcone problemom Bliskiego Wschodu od konferencji w Madrycie w 1990 roku. Saudyjska gazeta "Arab News" pisze, że politycy spotkali się w Polsce, by wywrzeć presję na prowadzącym agresywną politykę Iranie. Dziennik dodaje, że omówiona zostanie także kwestia wojny w Jemenie, Syrii i konflikt palestyńsko - izraelski.

7.07

Irańska prasa krytykuje konferencję, pisząc że spotkanie oficjalnie poświęcone pokojowi na Bliskim Wschodzie jest wymierzone przeciwko Teheranowi. Według anglojęzycznego "Teheran Times", to amerykańsko - izraelska polityka doprowadziła do radykalizacji nastrojów w regionie. Gazeta pisze, że przyczyniło się do tego między innymi przeniesienie amerykańskiej ambasady z Tel Aviwu do Jerozolimy, co doprowadziło do zaostrzenia protestów Palestyńczyków. "Izrael przechwala się dzisiaj normalizacją stosunków z niektórymi państwami arabskimi. To jednak nie zmieni odczuć przeciętnych Arabów i innych muzułmanów w regionie" - pisze dziennik. Gazeta cytuje także słowa szefa irańskiej dyplomacji Mohammada Dżawada Zarifa, który nazwał bliskowschodnie spotkanie "martwym jeszcze przed narodzeniem".

6.55

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego obiadu otwierającego konferencję bliskowschodnią wyraził oczekiwanie otwartej i szczerej dyskusji; zadeklarował, że Polska chce być w tym neutralnym pośrednikiem - podał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W trakcie wystąpienia skierowanego do gości konferencji prezydent Duda podkreślił, że Polska "zna wartość pokoju i zna cenę wojny; jest krajem, który z natury rzeczy będzie poszukiwać dróg pokojowych". Jak zaznaczył Szczerski, prezydent podkreślił, że "nasze doświadczenie historyczne niesie zobowiązanie do działania na rzecz rozwiązywania spraw konfliktowych w oparciu o wartości i zasady prawa międzynarodowego".

Andrzej Duda wskazał też, że Polska ma obowiązki jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ i chce je realizować w wymiarze globalnym. Prezydent podkreślał, że uczestniczyliśmy w dyskusjach w ramach Rady dotyczących m.in. nieproliferacji broni masowego rażenia, znaczenia prawa międzynarodowego czy losów cywilnych ofiar wojen.

Andrzej Duda przypomniał, że Polska ma swoje własne tradycje zaangażowania na Bliskim Wschodnie - na Wzgórzach Golan, w Południowym Libanie, w Iraku, Kuwejcie, a obecnie jest członkiem koalicji antyterrorystycznej.

- Prezydent podkreślił, że dla każdego, kto podpisuje się pod celami pokojowymi, powinno być miejsce przy stole - poinformował Szczerski.

Szczerski poinformował ponadto, że podczas uroczystego obiadu prezydent Duda rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. - Rozmowa dotyczyła sytuacji na Bliskim Wschodzie, przyszłości polityki w Unii Europejskiej i relacji UE z Izraelem oraz kwestii cyberbezpieczeństwa i współpracy w tym obszarze między Polską i Izraelem - poinformował Szczerski.

6.50

Departament Stanu USA wydał komunikat, w którym przedstawił główne idee odbywającej się w Warszawie konferencj. "Na Bliskim Wschodzie nie brakuje wyzwań" - napisano w komunikacie.

Zdaniem Departamentu Stanu główne wyzwania to rozprzestrzenianie broni, kryzysy humanitarne, terroryzm i bezpieczeństwo energetyczne. "Problemy w tych kwestiach stanowią poważne zagrożenie dla stabilności w regionie i bezpieczeństwa na całym świecie" - napisano w komunikacie.

"Oczekuje się od ministrów spraw zagranicznych i przedstawicieli z ponad 50 krajów, aby to spotkanie stało się wydarzeniem historycznym" - napisał Departament Stanu

6.46

ZTM podkreśla, że autobusy i tramwaje mogą zostać skierowane na trasy objazdowe. Możliwe są też krótkotrwałe wstrzymania w ruchu tramwajowym. Ponadto zostało zawieszone funkcjonowanie przystanku Dworzec Centralny O1. Zamiast niego uruchomiony został zastępczy przystanek zlokalizowany około 170 metrów za skrzyżowaniem z ulicą Emilii Plater.

- W okolicach, gdzie ta konferencja się odbywa zostały zawieszone przystanki Hotel Bristol, Spacerowa i plac Trzech Krzyży. Zmianie uległa też trasa linii 518. Jeździ ona według specjalnego rozkładu jazdy. W przypadku nieprzewidzianych okoliczności mogą wystąpić dodatkowe utrudnienia, dlatego zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej: www.ztm.waw.pl - powiedział Michał Grobelny z biura prasowego ZTM.

6.42


6.35

Kierowcy mogą mieć kłopot z parkowaniem w centrum stolicy. Od poniedziałku od godz. 20 do piątku do godz. 8 nie można parkować na ulicach: E. Plater na odcinku od Al. Jerozolimskich do Nowogrodzkiej, Nowogrodzkiej na odcinku od E. Plater do Chałubińskiego (po stronie hotelu; wraz z parkingiem przed hotelem).

Do piątku do godz. 8, wyłączone z parkowania będą ulice: Belwederska na odcinku od drogi wewnętrznej za hotelem do Spacerowej, Spacerowa na odcinku od Belwederskiej do drogi wewnętrznej za hotelem (tylko po stronie hotelu), Prusa (po stronie hotelu), Konopnickiej na odcinku od Prusa do parkingu (po stronie hotelu), jezdnia prowadząca z Wiejskiej na pl. Trzech Krzyży, E. Plater na odcinku od Śliskiej do Siennej, Śliska, Sienna na odcinku od Sosnowej do E. Plater, Sosnowa na odcinku od Śliskiej do Siennej, Karowa na odcinku od Krakowskiego Przedmieścia do Browarnej, Krakowskie Przedmieście na odcinku od Królewskiej do Miodowej (wraz z parkingiem przed hotelem), Tokarzewskiego-Karaszewicza (wraz z parkingiem przed hotelem), pl. Piłsudskiego na odcinku od Tokarzewskiego-Karaszewicza do Ossolińskich, Ossolińskich, Królewska na odcinku od Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia (wraz z parkingiem przed hotelem).

6.30

- Apelujemy o wyrozumiałość. Możemy spotkać się z utrudnieniami na drodze, zwłaszcza w okolicy Stadionu Narodowego, gdzie będzie obowiązywał zakaz parkowania pojazdów - mówi rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Wskazuje też, że z powodu przejazdu delegacji ulice będą wyłączane czasowo, ale ze względu na bezpieczeństwo policja nie podaje informacji, kiedy ani którędy taki przejazd się odbędzie.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej