X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Maria Teresa Kiszczak pisze do arcybiskupa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 06:01
Jak ustalili dziennikarze Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej", interwencje w sprawie publikacji medialnych podejmował nie tylko generał Czesław Kiszczak, ale i jego małżonka Maria Teresa. W listopadzie 2014 roku postanowiła zainterweniować u arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia w sprawie programu wyemitowanego przez Telewizję Trwam. Arcybiskup sprawę kulturalnie zignorował
Maria Teresa Kiszczak
Maria Teresa KiszczakFoto: PAP/Jakub Kamiński

Nieznane materiały z archiwum Hoovera - raport specjalny >>>

Jesienią 2014 roku do żony generała Kiszczaka miała zadzwonić jej siostra, która – tak pisze w liście Maria Teresa Kiszczak - „jak cała moja rodzina, łącznie ze mną, jest osobą wierzącą”. Siostrę żony generała oburzył program, który obejrzała w Telewizji Trwam. Na tyle, że namówiła wdowę do interwencji u samego wysokiego rangą hierarchy kościelnego. 

Jak zaznaczyła na wstępie listu do arcybiskupa żona generała Kiszczaka: „znamy się bardzo dobrze z okresu pracy Księdza Kardynała w Kozach [abp Głódź nigdy nie był wikarym w Kozach, tylko w Szudziałowie koło Białegostoku w latach 1970-72 – przyp. red.]. Ja wtedy byłam uczennicą szkoły średniej i zaczęłam studiować. Z wielu informacji wiem, że Kardynał jest otwartym i życzliwym dla ludzi człowiekiem”.

- Nie rozumiem – pisze do arcybiskupa Głodzia – dlaczego właśnie Kościół, dlaczego księża, sieją nienawiść do człowieka, który uratował Polskę, Polaków przed wojną domową, która groziła wejściem wojsk radzieckich [do kraju], przed umieraniem? Taki cel przecież miało internowanie [działaczy opozycji], wprowadzenie stanu wojennego.

Kiszczakowa przedstawia też dość typową dla środowisk postkomunistycznych wersję związaną z ofiarami stanu wojennego: „zginęło 14-15 osób, a nie jak to się wmawia społeczeństwu 100-130 osób (…) gdyby nie inspirowane i wymuszane przez inspiratorów [z Solidarności] walki w kopalniach i nie tylko, mogłoby być tak, jak to założył mój mąż”.

Czesław Łaskawy

Z listu żony generała Kiszczaka wynika wręcz, że był on opiekunem duchowieństwa. Pani Kiszczak twierdzi, że ich warszawska willa była otwarta dla księży. - Zawsze – pisze – nawet w czasach socjalizmu, przyjmowaliśmy księży chodzących po kolędzie. Zdarzało się, że księża przychodzili do Czesława tylko po to, aby pogadać.

Nie tylko do tego sprowadzała się, zdaniem małżonki, generalska łaskawość wobec Kościoła: - A czy gen. Kiszczak – pyta w liście do arcybiskupa Maria Teresa – nie wiedział o wielu „sprawach” księży, zakonników? I odpowiada: - Wiedział, ale nie dopuszczał do ich kompromitowania, chronił ich. Jak teraz Kościół mu się odpłaca? Nienawiścią?

List do arcybiskupa, str. 1 / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita" List do arcybiskupa, str. 1 / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita"

- Czy ten człowiek – pyta Maria Teresa Kiszczak w liście do arcybiskupa, mając na myśli swego męża – w każdym innym państwie nie byłby bohaterem narodowym? Czy którekolwiek państwo, czy kościół któregokolwiek państwa tak by mu się odpłacił? (…). Czy to jest godne zachowanie polskiego państwa w stosunku do niego?

List do arcybiskupa, str. 2 / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita" List do arcybiskupa, str. 2 / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita"

Pyta też w związku z tym: “dlaczego „przed gen[erałem] Kiszczakiem zamknięto nawet drzwi cmentarza na Powązkach? Czy to jest godne zachowanie polskiego państwa w stosunku do niego?”.

List do arcybiskupa, str. 3 / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita" List do arcybiskupa, str. 3 / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita"

Mimo to w sercu generałowej jest miejsce na wybaczenie. Zaprasza więc dziennikarzy oraz księży - redaktorów mediów katolickich do odwiedzin warszawskiej willi Kiszczaków. Przecież dziennikarze „zawsze mogą do mnie zadzwonić, umówić się na spotkanie, a my księży chętnie przyjmiemy”.

List do arcybiskupa, str. 4 / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita" List do arcybiskupa, str. 4 / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita"

Ten list mówi nam nieco więcej niż chciałaby jego nadawczyni. Maria Teresa Kiszczak potwierdza po raz kolejny jedną z podstawowych zasad, jaką kierował się w swoich działaniach jej mąż i były szef MSW: ochrona agentury, która lojalnie służyła reżimowi w czasach PRL. Za wszelką cenę, do końca, nawet w obliczu kolejnych spraw sądowych czy odkrywanych przez dziennikarzy i historyków dokumentów.

Ale nie tylko. Znane są kontakty generała z ludźmi Kościoła katolickiego w Polsce (nie tylko prywatne, ale i oficjalne), często powodowane naiwnością, które wykorzystywał w sposób bezwzględny do rozgrywania niewygodnych dla władzy spraw. Jedną z nich było uprowadzenie i zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. Taki fakt opisał m.in. Peter Raina w książce „Rozmowy z władzami PRL. Arcybiskup Dąbrowski w służbie Kościoła i Narodu” (tom 2, lata 1982-1989). Kiszczak w przeprowadzonej 19 listopada 1984 roku rozmowie z księdzem arcybiskupem Bronisławem Dąbrowskim i księdzem Alojzym Orszulikiem (czyli podczas przesłuchań podejrzewanych funkcjonariuszy MSW oraz świadków i jeszcze na trzy tygodnie przed oficjalnym zakończeniem śledztwa w sprawie uprowadzenia i zabójstwa księdza Popiełuszki) przyznawał, że podczas procesu będzie wykorzystywana wiedza operacyjna na temat niektórych księży po to, by Kościół zaakceptował oficjalną linię władzy.

Życzę zdrowia

Może dlatego mniej interesująca niż list żony Kiszczaka jest sama odpowiedź arcybiskupa Głodzia. Wygląda jak urzędowe pismo do rozzłoszczonego obywatela. Arcybiskup, albo ktoś, kto w jego imieniu sprawę załatwił, odpisał krótko i zwięźle. Stwierdził, że zapoznał się z listem. Rozumie żal żony związany „z różnorodnością opinii” na temat małżonka, zapewnia, że nigdy nie uczestniczył i nie uczestniczy w „opluwaniu” nikogo. I życzy zdrowia.

Odpowiedź arcybiskupa / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita" Odpowiedź arcybiskupa / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita"

Koperta z listu od arcybiskupa / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita" Koperta z listu od arcybiskupa / Fot. Polskie Radio/ "Rzeczpospolita"

W rozmowie telefonicznej arcybiskup Głódź zaprzecza, by kiedykolwiek poznał Marię Teresę Kiszczak. Nie pamięta też wymiany listów z generałową. Czesława Kiszczaka spotkał na „jakimś opłatku”, kiedy był już biskupem polowym Wojska Polskiego, a więc po 21 stycznia 1991 r. Jak widać spotkanie nie zrobiło na nim większego wrażenia, by sprawę potraktował z jakimś szczególnym sentymentem.

Tomasz Krzyżak, Piotr Litka, Wiktor Świetlik