X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nieuzasadnione zarzuty". Wiceszef MSZ broni polskiego konsula w Norwegii

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 19:45
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział Polskiemu Radiu, że Polska musiała zastosować środek wzajemny po tym jak norweskie władze uznały konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata (osobę niepożądaną).
Audio
  • Szymon Szynkowski vel Sęk: zarzuty Norwegów wobec konsula Kowalskiego są nieuzasadnione (IAR)
  • Zbigniew Ziobro: polski konsul w Norwegii stał na straży interesów Polski i Polaków (IAR)
Sławomir Kowalski (po prawej) odbiera z rąk Jana Dziedziczaka (sekretarza stanu MSZ) nagrodę Konsul Roku 2016
Sławomir Kowalski (po prawej) odbiera z rąk Jana Dziedziczaka (sekretarza stanu MSZ) nagrodę "Konsul Roku 2016"Foto: Karolina Siemion-Bielska/MSZ

Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek.

Wiceminister tłumaczył Polskiemu Radiu, że rozmowy ze stroną norweską w sprawie konsula nie przynosiły rezultatów. - Pan konsul Sławomir Kowalski moim zdaniem wykonywał obowiązki w sposób wzorcowy, zostały mu postawione nieuzasadnione w naszej opinii zarzuty, staraliśmy się to wyjaśniać przez wiele tygodni, jednak się to nie udało - zaznaczył.

- Władze norweskie podjęły naszym zdaniem błędną, niezrozumiałą i nieuzasadnioną decyzję o uznaniu konsula Kowalskiego za persona non grata - dodał.

Jak powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, w stosunkach dyplomatycznych zasada wzajemności jest jedną z najważniejszych i w tej sytuacji szybkie zastosowanie środka wzajemnego było jedyną dostępną opcją. Pytany o wpływ tej sprawy na współpracę z Norwegią powiedział, że Polska liczy, że na innych polach współpraca będzie możliwa. 

W 2016 roku Sławomir Kowalski odebrał nagrodę MSZ "Konsul Roku". Dyplomata pomógł około 150 polskim rodzinom, którym dzieci odebrał norweski urząd ochrony dzieci - Barnevernet. 

"Jak nie wyjdziesz sam, to cię wyniesiemy"

W styczniu w internecie pojawił się film z interwencji polskiego konsula, mającej wesprzeć polską rodzinę, której odebrano dzieci. Podczas wizyty w urzędzie, nie chciano dopuścić do obecności konsula przy rozmowach, do czego - jak podkreślał - miał prawo, i wezwano policję.

W trakcie interwencji funkcjonariuszy dyplomata wielokrotnie powoływał się na międzynarodowe przepisy. Policjanci pomimo tego, że konsula chronił immunitet dyplomatyczny, zagrozili mu usunięciem z budynku i zatrzymaniem na 24 godziny. Na nagraniu słyszymy również, jak policjantka mówi do Sławomira Kowalskiego: "jak nie wyjdziesz sam, to cię wyniesiemy". Ostatecznie konsul opuścił budynek. 

Działalność Barnevernet w ubiegłym roku została negatywnie oceniona przez Komisję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W tej chwili przeciwko Norwegii toczy się osiem spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka związanych z przymusowych odbieraniem dzieci rodzinom. 

MSZ Norwegii poprosił Polskę o wezwanie konsula do kraju w połowie stycznia. Jednak szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zdecydował, że Sławomir Kowalski pozostanie w Oslo aż do zakończenia swojej misji, czyli do końca czerwca. 

Jak powiedziała norweskiej agencji informacyjnej NTB Kristin Enstad z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii, resort otrzymał wiele skarg na postępowanie polskiego konsula, który miał w czasie swoich interwencji uniemożliwiać wykonywanie obowiązków przez norweskich funkcjonariuszy państwowych. Miał też odmawiać wykonania poleceń policji, za co kilkakrotnie składano na niego skargi. 

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii poprosiło polskie władze o wezwanie konsula do domu, co jest normalną procedurą, zanim ktokolwiek zostanie pozbawiony statusu dyplomatycznego z przywilejami i immunitetem w Norwegii. Kiedy ta prośba nie została spełniona, resort musiał uznać konsula za osobę niepożądaną - powiedziała Kristin Enstad. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak