X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Szkodliwe przedsięwzięcie". Szefowie dyplomacji Polski i USA o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 16:45
- Uważamy, że to przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego Europy - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu w Warszawie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo.
Audio
  • Mike Pompeo o polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej (IAR)
  • Jacek Czaputowicz: Polska i USA uważają Nord Stream 2 za szkodliwy projekt (IAR)
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz (z prawej) i sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo (z lewej)
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz (z prawej) i sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo (z lewej) Foto: PAP/Paweł Supernak

- Podzielamy stanowisko, że projekt Nord Stream 2 nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy, uważamy go za przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie - podkreślił Czaputowicz.

Szefowie dyplomacji Polski i USA będą przewodniczyć rozpoczynającej się w środę, organizowanej wspólnie przez oba kraje, konferencji poświęconej budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Pobyt Pompeo w Polsce będzie miał równocześnie charakter wizyty dwustronnej.

 USA są przeciwne Nord Stream 2; rurociąg ten umocniłby przewagę rosyjską i uzależniłby inne państwa europejskie od dostaw rosyjskich - mówił w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo po spotkaniu z szefa MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Podczas wspólnej konferencji prasowej sekretarz stanu USA podkreślał, że polsko-amerykańskie stosunki w dziedzinie energetyki są bardzo dobre i bardzo ważne. - Polska stara się doprowadzić do importu amerykańskiego gazu i ropy naftowej - mówił Pompeo. Dodał przy tym, że Polska stara się uniezależnić od dostaw rosyjskiego gazu.

Mike Pompeo oświadczył ponadto, że USA są przeciwne Nord Stream 2. - Umocniłby on przewagę rosyjską i uzależniłby inne państwa europejskie od dostaw rosyjskich - powiedział sekretarz stanu USA.

Jacek Czaputowicz po spotkaniu z Mikem Pompeo przyznał, że "nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa". Szef MSZ dziękował też za służbę amerykańskich żołnierzy w Polsce. - Ta rozmowa potwierdziła doskonały stan stosunków między naszymi państwami. Przedyskutowaliśmy najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych oraz w polityce międzynarodowej - podkreślił szef MSZ.

Kwestia wiz i amerykańskich sił w Polsce

- Cały czas współpracujemy nad tym, żeby osiągnąć cel zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla obywateli Polski - powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Jacek Czaputowicz podziękował Pompeo za dotychczasową służbę żołnierzy amerykańskich w Polsce. - Dzięki tej służbie czujemy się w naszym kraju bezpiecznie - podkreślił szef polskiego MSZ.

Dodał, że podczas rozmowy z Pompeo omówili "plany dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce". - Mam nadzieję na kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie w najbliższych miesiącach z naszymi amerykańskimi partnerami - zaznaczył Czaputowicz.

- Z zadowoleniem przyjąłem zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do pełnej implementacji instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. Poruszyliśmy też kwestię bezpieczeństwa energetycznego, rozważaliśmy możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw energii, zwłaszcza jeśli chodzi o terminal LNG i dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, a także rozbudowę infrastruktury i rozwój technologii - powiedział Czaputowicz. 

Amerykański sekretarz stanu określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie, wyróżniając w szczególności "wspaniałe" stosunki z Warszawą w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. 

Mike Pompeo nawiązał również do planowanego na środę spotkania z polskimi i amerykańskimi żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Jak podkreślił, wspólna służba polskich i amerykańskich żołnierzy w ramach sił NATO świadczy "o tym, że nasz Sojusz jest w stanie przeciwstawić się każdemu agresorowi i każdemu zagrożeniu".

Zastrzegł jednocześnie, że NATO nie mogłoby być w pełni silne, gdyby nie wsparcie wszystkich sojuszników. - Prezydent Trump jest wdzięczny za to, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań i wspiera Sojusz w miarę swoich możliwości - oświadczył sekretarz stanu USA.

mr/dn

Czytaj także

Spotkanie z szefem MSZ i rozmowy o bezpieczeństwie. Kolejne szczegóły wizyty Mike'a Pompeo w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 17:33
Sekretarz stanu Stanów Zjedocznych Mike Pompeo w dniach 11-15 lutego odbędzie szereg wizty w Europie. Jak poinformował amerykański Departament Stanu w wydanych dzisiaj komunikacie, Pompeo odwiedzi Budapeszt, Bratysławę, Warszawę, Brukselę i Rejkiawik. 12 lutego spotka się z polskich ministerem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Następnie weźmie udział w warszawskim spotkaniu ministrów dotyczącym Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzorowy życiorys i... Tea Party. Kim jest sekretarz stanu USA Mike Pompeo?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 11:51
"Druga osoba w państwie" - tak zwykło się mówić o sekretarzach stanu USA. Z uwagi na mocarstwową pozycję Stanów Zjednoczonych oraz liczne interesy i strefy wpływów tego kraju na całym świecie szefowi dyplomacji faktycznie przypada niezwykle istotna rola.
rozwiń zwiń