more_horiz
Wiadomości

GIF wstrzymuje sprzedaż 14 leków. Zagrożenie zdrowia - sprawdź listę

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 20:37
Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż 14 rodzajów syropów i tabletek na kaszel, zawierających pochodzący z Francji fenspiryd. Powodem tej decyzji jest zagrożenie dla zdrowia publicznego. 
Audio
  • GIF wstrzymał sprzedaż syropów i tabletek z fenspirydem (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W uzasadnieniu decyzji o wstrzymaniu napisano, że możliwe ryzyko jest wyższe niż korzyści ze stosowania tych leków.

Wstrzymano sprzedaż syropów i tabletek o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym oskrzela, w tym Pulneo i Pulneo o smaku coli oraz Fosidalu i Eurespalu. Główny Inspektor Farmaceutyczny postanowił wstrzymać sprzedaż syropów i tabletek zawierających fenspiryd na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Michał Trybusz, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że decyzja ma charakter prewencyjny. Wszczęto procedurę unijną zmierzającą do przebadania fenspirydu, aby jeszcze raz dokonać oceny stosunku korzyści do ryzyka w związku ze stosowaniem tych produktów leczniczych. Efektem tej procedury będzie albo decyzja o ponownym dopuszczeniu do obrotu, albo decyzja o wycofaniu tych produktów - powiedział Michał Trybusz. Dodał, że osoby przyjmujące produkty, których sprzedaż wstrzymano, mogą zapytać lekarza, czym je zastąpić. 

ldd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak