more_horiz
Wiadomości

Wyjątkowa wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie. 30 prac Picassa ze zbiorów własnych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 16:14
30 prac Pabla Picassa można od wtorku oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. To inauguracja cyklu, w ramach którego muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich własnych magazynów.
Audio
  • Pokaz "Pablo Picasso. Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie" (IAR)
Grafika autorstwa Pablo Picasso
Grafika autorstwa Pablo PicassoFoto: fot.TT/Muzeum Narodowe

- Na specjalny pokaz trafiły grafiki Picassa, w tym między innymi 14 prac z najdłuższego cyklu litografii artysty "Kobieta w fotelu" - mówi jeden z kuratorów, Tomasz Jeziorowski.

Bohaterką cyklu jest Françoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia Picassa, sportretowana w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu. Tomasz Jeziorowski zapowiada, że zwiedzający mogą obejrzeć także dwa barwne linoryty z 1962 roku: własnoręcznie odbity przez artystę portret jego drugiej żony Jacqueline Roque - "Popiersie kobiety w kapeluszu", oraz "Śniadanie na trawie", inspirowane obrazem Édouarda Maneta.

Na pokazie, prezentowany jest również jedyny rysunek Pabla Picassa w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie - "Dziewczyna polska".

Kuratorka pokazu Anna Manicka dodaje, że zwiedzający mogą obejrzeć także 10 talerzy Pabla Picassa z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wyjaśnia, że wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach. Kuratorka mówi, że późniejsze prace Picassa tego typu były zazwyczaj produkowane w seriach od 25 do 500 identycznych talerzy.

Dyrektor Muzeum Narodowego Jerzy Mizołek wyjaśnia, że pokaz dzieł Pabla Picassa nieprzypadkowo inauguruje nowy cykl w Muzeum. Wielki artysta odwiedził bowiem Polskę w 1948 roku, podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju, i zwiedził również Muzeum Narodowe.

- Był, zwiedzał, wiemy jakimi dziełami się zachwycał i należy do przestrzeni tego muzeum - podkreślił Jerzy Miziołek.

Miziołek powiedział, że Picasso ofiarował instytucji między innymi kolekcje swojej ceramiki.

Zwiedzający mogą oglądać dzieła artysty do 24 lutego. W warszawskim Muzeum Narodowym znajduję się największa w Polsce kolekcja prac Picassa: 20 ceramicznych talerzy, 46 grafik, rysunek, a także bawełniana apaszka.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak