X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wyjątkowa wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie. 30 prac Picassa ze zbiorów własnych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 16:14
30 prac Pabla Picassa można od wtorku oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. To inauguracja cyklu, w ramach którego muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich własnych magazynów.
Audio
  • Pokaz "Pablo Picasso. Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie" (IAR)
Grafika autorstwa Pablo Picasso
Grafika autorstwa Pablo PicassoFoto: fot.TT/Muzeum Narodowe

- Na specjalny pokaz trafiły grafiki Picassa, w tym między innymi 14 prac z najdłuższego cyklu litografii artysty "Kobieta w fotelu" - mówi jeden z kuratorów, Tomasz Jeziorowski.

Bohaterką cyklu jest Françoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia Picassa, sportretowana w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu. Tomasz Jeziorowski zapowiada, że zwiedzający mogą obejrzeć także dwa barwne linoryty z 1962 roku: własnoręcznie odbity przez artystę portret jego drugiej żony Jacqueline Roque - "Popiersie kobiety w kapeluszu", oraz "Śniadanie na trawie", inspirowane obrazem Édouarda Maneta.

Na pokazie, prezentowany jest również jedyny rysunek Pabla Picassa w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie - "Dziewczyna polska".

Kuratorka pokazu Anna Manicka dodaje, że zwiedzający mogą obejrzeć także 10 talerzy Pabla Picassa z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wyjaśnia, że wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach. Kuratorka mówi, że późniejsze prace Picassa tego typu były zazwyczaj produkowane w seriach od 25 do 500 identycznych talerzy.

Dyrektor Muzeum Narodowego Jerzy Mizołek wyjaśnia, że pokaz dzieł Pabla Picassa nieprzypadkowo inauguruje nowy cykl w Muzeum. Wielki artysta odwiedził bowiem Polskę w 1948 roku, podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju, i zwiedził również Muzeum Narodowe.

- Był, zwiedzał, wiemy jakimi dziełami się zachwycał i należy do przestrzeni tego muzeum - podkreślił Jerzy Miziołek.

Miziołek powiedział, że Picasso ofiarował instytucji między innymi kolekcje swojej ceramiki.

Zwiedzający mogą oglądać dzieła artysty do 24 lutego. W warszawskim Muzeum Narodowym znajduję się największa w Polsce kolekcja prac Picassa: 20 ceramicznych talerzy, 46 grafik, rysunek, a także bawełniana apaszka.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak