X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tropią afery i walczą z korupcją. Przypominamy najbardziej spektakularne akcje CBA

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 06:59
Afera hazardowa, reprywatyzacyjna, wyłudzenia VAT. Agenci CBA od lat skutecznie walczą z korupcją i tropią największe afery w Polsce. Lista ich sukcesów jest długa i nie brak na niej głośnych nazwisk zatrzymanych. We wtorek znalazł się na niej m.in. b. prezes Orlenu Jacek K. Przypominamy najbardziej spektaklularne akcje CBA w ostatnich miesiącach.
Agenci CBA w akcji
Agenci CBA w akcjiFoto: CBA, mat. dla mediów

Styczeń 2018

- Funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA zatrzymali na Śląsku i na Mazowszu 3 osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT. To biznesmen ze Śląska, prokurent jednej z warszawskich spółek budowlanych oraz pośrednik. Łańcuch fikcyjnych transakcji służył zaniżeniu podatków. Skarb Państwa mógł stracić dziesiątki mln zł.

Milionowe wyłudzenia dotacji z PARP. Zatrzymani prezesi spółki   

- Agenci z delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali 4 osoby ze ścisłego kierownictwa mieleckiej spółki akcyjnej z branży produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Usiłowali wyłudzić ponad 27,7 mln zł dotacji od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wśród zatrzymanych przez CBA byli Robert Ch. współwłaściciel i obecny prezes zarządu spółki, byli  prezesi Łukasz M. i Tadeusz S. oraz Jerzy B. - były prokurent i członek rady nadzorczej.

Luty 2018

Na liście zatrzymanych przez CBA znaleźli się m.in. burmistrz i wiceburmistrz Pułtuska oraz prezydent Tarnobrzega.

W Pułtusku sprawa dotyczyła nieprawidłowości przy przetargach na 4 mln zł na prace budowlane w szkole i przy budowie miejskiego żłobka. Oprócz włodarzy miasta zatrzymano także urzędników.

Prezydent Tarnobrzega Grzegorz K. wpadł tuż po tym, jak przyjął 20 tysięcy złotych łapówki w zamian za korzyść majątkową miał wydać pozytywną decyzję związaną z warunkami zagospodarowania przestrzennego w mieście.

Szerokim echem odbiło się też zatrzymanie 6 osób odpowiedzialnych i biorących udział w procesie prywatyzacji CIECH-u: wiceministra skarbu z lat 2012-2014 nadzorującego tą prywatyzację, ówczesnych: radcę ministra, dyrektora i głównego specjalistę z ministerstwa skarbu oraz 2 ekspertów firmy finansowej, która sporządzała wycenę prywatyzowanej spółki.

Śledztwo dotyczyło m.in. nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wyrządzenia państwu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Marzec 2018

Zatrzymania ws. korupcji w kopalniach. W ręcę CBA trafił m.in. dziekan z politechniki, naukowiec i prezesi spółek. Był to efekt prowadzonego śledztwa śledztwo dotyczącego nieprawidłowości i korupcji w latach 2016-2017 w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) S.A. z siedzibą w Bytomiu oraz jej oddziałach.

Kwiecień 2018

Agenci zatrzymują w śledztwie dot. tzw. afery podkarpackiej. Jednym z wątków jest sprawa transakcji zakupu przez państwową  spółkę energetyczną wchodzącą w skład Grupy PGE niefunkcjonującej elektrociepłowni na Podkarpaciu. Agenci CBA zatrzymali dziś czworo byłych członków zarządu PGE Energia Odnawialna S.A. w tym b. prezesa oraz b. dyrektora departamentu PGE Energia Odnawialna S.A., rzeczoznawcę majątkowego oraz prezesa zarządu spółki E. z branży energetycznej.

Pod koniec kwietnia funkcjonariusze z delegatury w Białymstoku brali udział w operacji wymierzonej w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wystawianiem fałszywych faktur oraz praniem brudnych pieniędzy.

W ramach akcji przeszukali ponad 35 mieszkań, siedzib spółek, biur rachunkowych w Warszawie, w Wólce Kosowskiej i na terenie województwa Mazowieckiego. Zatrzymali m.in. głównego buchaltera tej międzynarodowej grupy odpowiedzialnego za strategiczne działania przestępcze mające na celu rachunkowe uwiarygodnienie fikcyjnego obrotu towarami.

Kolejny zatrzymanym był obywatel Wietnamu, który w latach 2016-2017 miał uczestniczyć w procederze tzw. prania brudnych pieniędzy. Wypłacił z rachunków bankowych firm objętych śledztwem już "przeprane" 24 miliony złotych i 375 tys.

Maj 2018

- W maju agenci z Delegatury CBA w Gdańsku zatrzymali byłego Komendanta Głównego Policji, byłego Dyrektora Delegatury CBA w Poznaniu oraz byłego Dyrektora Delegatury CBA w Łodzi.

W tym samym miesiącu agenci CBA z Białegostoku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji nielegalnie skupiła w latach 2017-2018 z aptek na terenie całego kraju niezbędne dla ratowania życia leki warte co najmniej 100 milionów złotych z przeznaczeniem do ich wywozu za granicę Polski wbrew zakazowi.

Agenci zatrzymali 7 osób w tej sprawie. W Warszawie wpadł  organizator procederu - właściciel firm biorących w nim udział oraz dyrektor podpoznańskiej hurtowni leków. W województwie  wielkopolskim  i podlaskim zostali zatrzymani współwłaściciel i pracownicy hurtowni leków, a w woj. łódzkim lekarz wystawiający in blanco i wręcz hurtowo zapotrzebowania na leki. W Ostrołęce zatrzymano również jednego z właścicieli sieci aptek współpracujących z rozbitą grupą.

Czerwiec 2018

W czerwcu agenci warszawskiej delegatury CBA zatrzymali na lotnisku Chopina w Warszawie  b. prezesa spółki GetBack SA - Konrada K.  Śledztwo dotyczyło m.in. wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w obrocie gospodarczym na szkodę spółki GetBack SA i wyprowadzania pieniędzy ze spółki w celu osiągnięcia korzyści osobistej. Sprawa dotyczyła także przestępstw manipulacji instrumentami finansowymi i podawania nieprawdy do publicznej wiadomości o działaniach spółki.

Agenci CBA przeszukali warszawski apartament Konrada K. oraz siedziby firm. Już wcześniej funkcjonariusze CBA intensywnie pracowali w tym śledztwie  - przesłuchali łącznie kilkadziesiąt osób -  w tym urzędników Komisji  Nadzoru Finansowego i spółki GetBack SA, zabezpieczyli tomy dokumentacji oraz dane elektroniczne.

Śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczyło wielu wątków - szeroko rozumianych nieprawidłowości w działaniu grupy kapitałowej GetBack SA.Z kolei w jednym ze śledztw dotyczących nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji agenci CBA zatrzymali 3 osoby: biznesmena Macieja M. – jednego z najbardziej znanych kupców roszczeń dekretowych do atrakcyjnych gruntów w stolicy, jego żonę Elżbietę oraz znanego warszawskiego adwokata Andrzeja M. Funkcjonariusze CBA  przeszukali rezydencję  biznesmena w podwarszawskim Konstancinie oraz warszawskie mieszkanie adwokata.

Śledztwo CBA  dotyczyło ich udziału w procesie przejęcia i wyłudzenia kamienicy i działki przy ul. Pięknej 15, nieopodal Traktu Królewskiego w Warszawie, o wartości ponad 38 mln zł.

Lipiec 2018

W lipcu agenci CBA w Warszawie zatrzymali prezydenta Żyrardowa oraz dwóch przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego, z Rewala i Gryfic. Sprawa dotyczyła przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego oraz ustawiania przetargów na ponad 1,5 mln zł na sprzedaż nieruchomości w Rewalu będącej własnością Gminy Żyrardów oraz nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym Żyrardowa. Na tych gruntach, blisko nadmorskiej plaży, znajdował się wcześniej ośrodek wypoczynkowy miasta.


W lipcu miały też miejsce zatrzymania w śledztwie dot. powoływania się na wpływy (płatnej protekcji) wśród parlamentarzystów, osób pełniących funkcje w urzędach centralnych - ministerstwach, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska oraz wśród osób pełniących funkcje publiczne w samorządach i urzędach.

Za 6 mln zł łapówki, która miała być wręczona decydentom i mającym lobbować, załatwiać sprawę, parlamentarzystom i urzędnikom zatrzymani oferowali  koncesję, zezwolenia na eksploatację, odrolnienie 50 ha terenu leżącego pomiędzy Kielcami a Radomiem oraz przede wszystkim wysokie rządowe kontrakty na odbiór kruszywa z  górniczej odkrywki z przeznaczeniem na budowę m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego i autostrad.

Sierpień 2018

CBA w Warszawie zatrzymało Marka M., kupca roszczeń. Mężczyzna w wyniku oszustwa stał się właścicielem roszczeń do dwóch nieruchomości w Warszawie - działki i kamienicy wartych wiele milionów złotych.

Marek M. usłyszał w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zarzuty m.in. oszustwa, fałszowania dokumentów oraz wyłudzenia praw majątkowych przy reprywatyzacji stołecznych nieruchomości.

CBA w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji prowadzi kilkadziesiąt śledztw dotyczących blisko 200 adresów - większość z nich to cenne, wielomilionowej wartości działki i kamienice.

Do pierwszych zatrzymań doszło jeszcze w 2017 roku.

W tym miesiącu agenci z warszawskiej delegatury zatrzymali też dwie osoby, które sprzedały akcje jednej ze spółek giełdowych firmie GetBack. Transakcja opiewała na ponad 207 milionów złotych.

Wrzesień 2018

Agenci CBA ze Szczecina na polecenie prokuratora zatrzymali kolejne 2 osoby w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin. w zamian za łapówki przyjmowano surowiec, który nie spełniał wymogów jakościowych, norm technicznych. Pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa potwierdzali, że ciężarówki są wypełnione odpowiednią technicznie biomasą, choć w rzeczywistości tak nie było.

Już wcześniej na polecenie prokuratora funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zatrzymali w tym wątku śledztwa 40 osób m.in. biznesmenów i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin.

Październik 2018

Agenci CBA z Białegostoku i funkcjonariusze CBŚP na terenie Warszawy i podwarszawskich miejscowości zatrzymali cztery osoby - członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła, lub też próbowała wyłudzić z budżetu państwa nienależne zwroty w podatku VAT idące w wiele dziesiątek milionów złotych.

Już w maju 2017 roku, w ramach tego śledztwa, funkcjonariusze CBA udaremnili próbę wyłudzenia 100 mln zł podatku VAT na podstawie fałszywych faktur na pół miliarda zł za 300 tys. telefonów komórkowych. Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali wtedy trzy osoby.Wśród zatrzymanych był podwarszawski biznesmen z branży recyklingu i księgowa. Dwie kolejne osoby to przedsiębiorcy.

Listopad 2018

14 listopada agenci CBA weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie i zabezpieczyli materiały dowodowe - protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące postepowania naprawczego Getin Banku. Konsekwencją było późniejsze zatrzymanie byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch.22 listopada agenci CBA z Rzeszowa zatrzymali 14 obecnych i byłych funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno–Skarbowego. Celnicy celni w zamian za łapówki potwierdzali rzekomy wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej. Jednorazowo mieli brać od obywateli Ukrainy za taką nielegalną przysługę do kilku tysięcy złotych.

Z kolei agenci CBA z Katowic zatrzymali byłego wiceprezesa PZPS, Artura P., dwóch działaczy związku piłki siatkowej i czterech przedsiębiorców, którzy realizowali zlecenia na rzecz PZPS przy organizacji mistrzostw świata w siatkę w 2014 roku. Do zatrzymań doszło w Warszawie, Opolu i Wrocławiu.

Grudzień 2018

Agenci z delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali 4 biznesmenów zajmujących się m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę - faktur na fikcje, działalnością na szkodę skarbu państwa. Kolejnym zatrzymanym w tej operacji specjalnej CBA był naczelnik urzędu skarbowego z Podkarpacia.

Styczeń 2019

Funkcjonariusze delegatury CBA w Lublinie zatrzymali sześć osób: przedsiębiorców i  pracowników z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Zatrzymań dokonano na terenie województw kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego realizując postanowienia Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Ustalenia śledztwa wskazują,  że zatrzymani, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadzili jedną ze spółek z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.  do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i strat w kwocie co najmniej 4 mln zł.

W styczniu CBA, na polecenie tarnobrzeskiej prokuratury, zatrzymało w Warszawie sześć osób. Na liście znaleźli się: b. rzecznik MON Bartłomiej M., b. członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Radosław O., b. poseł Mariusz Antoni K., dwaj byli dyrektorzy PGZ S.A. oraz b. pracownica Ministerstwa Obrony Narodowej.Prokuratura w Tarnobrzegu prowadziła od grudnia 2017 roku śledztwo dotyczące niegospodarności, powoływania się na wpływy oraz fałszowania dokumentów przy okazji zawierania umów przez spółkę PGZ S.A.

29 stycznia CBA przekazało, że "Cztery osoby zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej Lotos S.A.". Wśród zatrzymanych jest m.in. były prezes zarządu Paweł O. Spółka Lotos miała ponieść szkodę rzędu 250 tys. zł.

31 stycznia zatrzymani zostali trzej biznesmeni z Łodzi, którzy mieli być uwikłani w korupcyjny proceder. Podejrzani są o udzielanie co najmniej trzydziestokrotne korzyści osobistej w postaci organizowania i opłacania usług seksualnych Stefanowi Niesiołowskiemu.

Luty 2019

Pięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBA w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Sprawa dotyczy także korupcji przy wydawaniu decyzji dekretowych oraz odszkodowawczych. Wśród zatrzymanych są były pracownik (Jacek W.) i były radca prawny Biura Gospodarki Nieruchomościami m. st. Warszawy (Bogusława D.), warszawski notariusz (Leszek Z.) oraz dwóch biznesmenów zajmujących się kupnem i sprzedażą nieruchomości (Mirosław B. i Krzysztof D.).

Ustalenia funkcjonariuszy CBA wskazują, że były pracownik warszawskiego ratusza brał łapówki, od zatrzymanego już wcześniej przez CBA znanego handlarza roszczeniami (Marka M.), w zamian za przychylność w prowadzonych postępowaniach zwrotowych dotyczących kamienic w Śródmieściu.

We wtorek, 12 lutego w rękach CBA znalazło się b. kierownictwo PKN Orlen. Zatrzymany został b. prezes Jacek K. i dwóch b. dyrektorów koncernu pod zarzutem wyrządzenia spółce szkody wielkich rozmiarów.

paw/ polskieradio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przesłuchanie b. prezesa PKN Orlen w łódzkiej prokuraturze. Usłyszał zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 19:00
W Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zakończyło się przesłuchanie byłego prezesa PKN Orlen Jacka K. - Usłyszał on zarzuty i składał obszerne wyjaśnienia - poinformował rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Bukowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Nisztor: zatrzymanie Jacka K. to pewnie wierzchołek góry lodowej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 14:47
- Zatrzymanie Jacka. K to pewnie wierzchołek góry lodowej. Pod jego kierownictwem spółka podejmowała szereg decyzji, który opiewały na sumę większa niż tylko 3 mln złotych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Nisztor.
rozwiń zwiń