X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przesłuchanie b. prezesa PKN Orlen w łódzkiej prokuraturze. Usłyszał zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 19:00
W Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zakończyło się przesłuchanie byłego prezesa PKN Orlen Jacka K. - Usłyszał on zarzuty i składał obszerne wyjaśnienia - poinformował rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Bukowiecki.
Audio
  • Zbigniew Ziobro: trzy osoby z byłego zarządu PKN Orlen usłyszały zarzuty (IAR)
Jeden z zatrzymanych doprowadzany do Prokuratury Regionalnej w Łodzi
Jeden z zatrzymanych doprowadzany do Prokuratury Regionalnej w Łodzi Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Ponadto we wtorek wieczorem rozpoczęto przesłuchanie drugiej z trzech zatrzymanych wcześniej tego dnia przez CBA osób z byłego kierownictwa płockiego koncernu. Czynności prokuratorskie mają też trwać w środę.

Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzi śledztwo dotyczące przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych związanych z działalnością PKN Orlen SA.

B. prezes PKN Orlen Jacek K. był przesłuchiwany jako pierwszy z trzech zatrzymanych we wtorek osób. - Po ogłoszeniu zarzutów podejrzany skorzystał z przysługującego mu prawa i składał obszerne wyjaśnienia. Czynności zakończyły się pół godziny temu, teraz prokurator rozpoczął przesłuchania drugiej z zatrzymanych dziś osób - powiedział prok. Bukowiecki.

Dodał, że prawdopodobnie w środę do prokuratury zostanie doprowadzony trzeci z podejrzewanych, jeśli zgodę wyrazi na to lekarz.

Bukowiecki zaznaczył, że o przebiegu czynności, szczegółach zarzutów i przedmiocie śledztwa poinformuje po zakończeniu czynności procesowych z zatrzymanymi. Wówczas zostaną też podjęte decyzje co do środków zapobiegawczych.

Wcześniej prokuratura informowała, że zarzuty związane będą z przestępstwem niegospodarności w wielkich rozmiarach.

Według autorów Magazynu Śledczego Anity Gargas, b. szef PKN Orlen jest podejrzewany, że doprowadził do 3,3 mln zł szkody majątkowej przy rozliczaniu imprezy Verva Street Racing - Dakar na Stadionie Narodowym. Jacek K. i dyrektorzy mieli to uczynić "poprzez zapłatę wszystkich faktur, mimo że były zawyżane i mimo braku potrąceń ze sprzedaży biletów" - napisano na Twitterze.

"Śledztwo dotyczy kilku wątków"

Bukowiecki pytany, czy tej sprawy dotyczą zarzuty, odparł, że "dobrą zasadą jest, aby podejrzani i ich obrońcy poznali jako pierwsi ich treść". - Zarzuty wobec zatrzymanych dotyczą tego samego zdarzenia i podejrzani są oni o przestępstwa niegospodarności wielkich rozmiarów. Skala nieprawidłowości, jaka rysuje się po wstępnej analizie materiału dowodowego może powodować konieczność rozszerzenia zarzutów. Śledztwo dotyczy kilku wątków, a obecne zarzuty dotyczą jednego z nich – powiedział.

Przesłuchanie b. szefa Orlenu trwało ponad pięć godzin. Na pytanie dlaczego było ono tak długie, obrońca Jacka K. wskazał, że czynności były rzetelnie przeprowadzone. - Długie wyjaśnienia, obszerne odpowiedzi na pytania – wyjaśnił. Dodał, że nie może odpowiedzieć, czy jego klient przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi poinformował, że Jacek K. pozostanie zatrzymany do czasu podjęcia wobec niego środków zapobiegawczych. Śledczy mają na to 48 godzin.

Płocki koncern w związku z zatrzymaniem byłego prezesa zapewnił, że spółka współpracuje z organami ścigania w celu wyjaśnienia spraw objętych postępowaniem. "Informujemy, że PKN Orlen współpracuje z właściwymi organami w celu całkowitego wyjaśnienia spraw związanych z działalnością byłego prezesa, odwołanego w grudniu 2015 r." - oświadczył koncern. - Dążymy do jak najszybszego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji - podkreślił jednocześnie PKN Orlen. 

"Usłyszał zarzuty niegospodarności i narażenia spółki na straty"

- B. prezes PKN Orlen Jacek K. usłyszał "zarzuty niegospodarności i narażenia spółki na straty sięgające kilku milionów zł" - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zaznaczył, że o szczegółach informować będzie łódzka prokuratura.

Zaznaczył, że prokuratura będzie mogła mówić o szczegółach wtedy, "kiedy zostaną przeprowadzone wszystkie czynności i nie będzie to ze szkodą dla postępowania". Dopytywany, kiedy to może nastąpić, Ziobro powiedział, że "sprawa jest wielowątkowa", więc najlepiej będzie, gdy takich informacji udzieli łódzka prokuratura.

Zbigniewa Ziobrę spytano także o zarzuty, podnoszone m.in. przez polityków PO, że zatrzymanie b. prezesa Orlenu ma charakter polityczny.

- Za każdym razem, kiedy prokuratura przedstawia dowody, a sądy uznają (je) za wiarygodne, PO ma tylko jedną śpiewkę, że to zemsta polityczna. Prawo jest i musi być równe wobec wszystkich - odpowiedział minister sprawiedliwości.

Jacek K. - który był prezesem PKN Orlen od 2008 do 2015 r. - oraz b. dyrektorzy koncernu: Michał S. i Leszek K. zostali zatrzymani we wtorek rano przez agentów CBA. "Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA" – podała prokuratura.

ras, mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBA zatrzymało b. prezesa Orlenu. "Podejrzenie niegospodarności wielkich rozmiarów"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:00
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało b. prezesa PKN Orlen Jacka K. i dwóch b. dyrektorów koncernu pod zarzutem wyrządzenia spółce szkody wielkich rozmiarów - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuratura. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek K. i afera taśmowa. Przypominamy najciekawsze cytaty b. prezesa Orlenu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 12:41
Przy okazji zatrzymania przez CBA byłego prezesa Orlenu warto przypomnieć, że był on jednym z głównych bohaterów tzw. afery taśmowej z 2014 roku. Poniżej publikujemy najciekawasze wypowiedzi Jacka K. nagrane w restaruacji "Sowa i Przyjaciele".
rozwiń zwiń