X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspertka: Sprawa nielegalnego uboju wymaga rozwiązań systemowych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 14:15
- Informujemy, że nagłośniony przypadek był jednostkowy, a nasze mięso jest bezpieczne. Konsumenci mogą mieć obawy co do jakości mięsa, zatem nie przyglądamy się biernie tej sytuacji. Staramy się wypracować rozwiązania, które zabezpieczą interes zarówno konsumenta, jak i całego sektora producentów wołowiny – mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Przeworska, przedstawicielka Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.
Audio
  • 12.02.2019 Monika Przeworska o przypadkach nielegalnego uboju bydła
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Inspektorzy Komisji Europejskiej przedstawią właściwym organom w Polsce ustalenia i spostrzeżenia z kontroli po stwierdzeniu przypadku nielegalnego uboju bydła. Mają one pomóc Komisji podjąć decyzję, czy potrzebne są dalsze działania - poinformowała KE.

Kontrolę w Polsce w ub. tygodniu zlecił unijny komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andtriukaitis. Wiązała się ona z ujawnionym przez reporterów "Superwizjera" TVN procederem nielegalnego uboju bydła na cele spożywcze.

Monika Przeworska podkreślała w PR24, że sektor w którym funkcjonuje Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego jest specyficzny. – Ponad 80 proc. produkcji wołowiny trafia na eksport, stąd konieczność utrzymywania stałej komunikacji z wszystkimi rynkami, na które kierujemy nasze produkty - zaznaczyła ekspertka.

- Bezpośrednio po ujawnieniu afery, Rada Sektora Wołowiny zaczęła analizować sytuację i konstruować program naprawczy, bowiem bez wdrożenia konkretnych rozwiązań ciężko jest komunikować, że sytuacja na rynku jest bezpieczna – podkreśliła przedstawicielka Zrzeszenia Producentów. - Zawsze przy tego rodzaju zdarzeniach przychodzi refleksja, czy nie można było zrobić czegoś lepiej. Nigdy nie możemy wykluczyć, że trafi się jakiś przestępca, jednak powinniśmy wypracować takie rozwiązania systemowe, które sprawią, żeby do takich sytuacji nie mogło dojść. Stąd też działania zarówno Głównego Lekarza Weterynarii, Ministerstwa Rolnictwa, jak i Rady Sektora Wołowiny, w tym położenie nacisku na odpowiedzialność karną za tego typu proceder – dodała.

____________________ 

Data emisji: 12.02.2019

Godzina emisji: 13:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poseł Kukiz'15: państwo nie stoi na wysokości zadania kontrolując rzeźnie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 18:00
- Coraz częściej jemy mięso niepochodzące z polskiej produkcji. Docierają do nas produkty oparte na modyfikowanych paszach - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Józef Brynkus, poseł klubu Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nielegalny ubój. Reputację buduje się latami, traci w godzinę

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 19:50
W polskich rzeźniach trwa kontrola unijnych inspektorów, po tym jak wyszło na jaw, że mięso z nielegalnego uboju w zakładzie koło Ostrowi Mazowieckiej trafiło nie tylko na nasz rynek, ale też do kilkunastu krajów Unii Europejskiej. W sumie chodzi o 9,5 tony wołowiny, z czego niemal 3 tony trafiły za granicę.
rozwiń zwiń