X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wicemarszałek Sejmu: liczymy, że Litwa wypracuje rozwiązania w sprawie polskiej oświaty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:25
- Liczymy na to, że Seimas Litwy wypracuje rozwiązania dot. polskiej oświaty, obecności języka polskiego, zwrotu ziemi i ustawy o mniejszościach narodowych - powiedziała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. 
Audio
  • XX sesja polsko-litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego (IAR)
Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP oraz Seimasu Republiki Litewskiej
Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP oraz Seimasu Republiki Litewskiej Foto: PAP/Paweł Supernak

We wtorek w Sejmie obraduje Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP oraz Seimasu Republiki Litewskiej. Parlamentarzyści z obu krajów rozmawiają o relacjach dwustronnych, bezpieczeństwie regionalnym, współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej, kulturalnej, naukowej oraz o sytuacji Polaków na Litwie. Polskiej delegacji przewodniczy Beata Mazurek, delegację Seimasu reprezentuje Arvydas Nekrosius.

Wicemarszałek Sejmu zapytana przez dziennikarzy w Sejmie, jaki jest cel Zgromadzenia podkreśliła, że zaczyna ono funkcjonować po 10 latach przerwy.

- Liczymy, że przyczyni się ono do polepszenia stosunków polsko-litewskich, ale przede wszystkim do rozwiązywania problemów Polaków, którzy mieszkają na Litwie - podkreśliła. Wyraziła nadzieję, że Zgromadzenie będzie ''cegiełką'' do rozwiązywania problemów polsko-litewskich.

Rozpoczynając obrady Mazurek zwróciła uwagę, na ''bogatą'' historię, którą łączy Polskę i Litwę. Wskazała na Rzeczpospolitą Obojga Narodów oraz Unię Lubelską. Przypomniała, że w 2019 r. przypada 25-rocznica podpisania Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między oboma krajami. Jak oceniła, traktat jest ''aktem założycielskim nowożytnych relacji polsko-litewskich''.

- Unia polsko-litewska stworzyła nową jakość polityczną w Europie. Z obecnej perspektywy jest uważana za prototyp Unii Europejskiej, gdyż spełniała warunek równoprawności i dobrowolności takiego związku państw - zauważyła wicemarszałek Sejmu.

Aktywna współpraca regionalna

Przewodnicząca polskiej delegacji wskazała, że Polskę i Litwę łączy ''rozległa i dogłębna sieć sojuszy'', UE oraz NATO. Dodała, że w ramach NATO oba kraje ''nie chciały być tylko biernym i nieśmiałym członkiem Sojuszu''.

- Przeciwnie, byliśmy współinicjatorami i orędownikami budowy Wschodniej Flanki NATO, która bardzo irytuje naszego wschodniego sąsiada - mówiła. Zaznaczyła, że Polska i Litwa są też aktywnymi uczestnikami współpracy regionalnej oraz prezentują często na arenie UE wspólne oceny ''najbardziej groźnych zjawisk'' oraz propozycje ich rozwiązań.

Jednocześnie wicemarszałek wyraziła nadzieję, że Seimas wypracuje ''kompleksowe'' rozwiązania dotyczące polskiej oświaty na Litwie, obecności naszego języka w przestrzeni publicznej, zwrotu ziemi czy ustawy o mniejszościach narodowych.

- Wtedy będziemy mogli ogłosić naszą wspólną przestrzeń, jako wolną od wszelkich kwestii spornych - oświadczyła wicemarszałek Sejmu.

"Polska patnerem strategicznym"

Arvydas Nekrosius wyraził zadowolenie, iż jego kraj i Polska ''w najważniejszych momentach'' są razem. Wskazał, że Polska jest dla Litwy najbliższym partnerem strategicznym.

- Odczuwamy silną potrzebę solidarności, wspólnoty oraz wzajemnego szacunku a wspólne cele tylko bardziej nas umacniają - mówił przewodniczący litewskiej delegacji. Wśród wspólnych celów Polski i Litwy wymienił te w dziedzinie bezpieczeństwa, oświaty i energetyki.

- Dzisiaj możemy być dumni z aktywnego, polsko-litewskiego dialogu oraz ze wspólnych prac - powiedział Nekrosius. Podkreślił, że Litwa chce jeszcze ściślejszego dialogu z Polską, ''opartego na szacunku i racjonalnych argumentach''. Dodał, że jego kraj jest wdzięczny Polsce za pomoc przy wzmacnianiu bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego

ldd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak