more_horiz
Wiadomości

Program konferencji bliskowschodniej. Zobacz, co się wydarzy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 18:44
W Warszawie w dniach 13-14 lutego odbędzie się spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i Stany Zjednoczone. Swój udział w niej zapowiedzieli m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/MSZ

Spotkanie, jak przekazało MSZ, będzie okazją do zaprezentowania własnej perspektywy państw położonych w regionie i poza nim w odniesieniu do aktualnych kryzysów regionalnych, jak również międzynarodowych działań ukierunkowanych na ich rozwiązanie.

Wśród poruszonych tematów mają być m.in. kryzysy regionalne i ich konsekwencje dla ludności cywilnej na Bliskim Wschodzie, rozwój i proliferacja pocisków rakietowych, · cyberbezpieczeństwo i nowe zagrożenia w obszarze energetyki, a także zwalczanie ekstremizmu i jego nielegalnego finansowania.

Swój udział w konferencji bliskowschodniej w Warszawie potwierdziło ok. 60 delegacji, w tym z ok. 10 krajów Bliskiego Wschodu oraz z wszystkich państw członkowskich UE. Na szczeblu ministra udział potwierdziły m.in. Arabia Saudyjska, Bahrajn, Izrael, gdzie będzie premier, a zarazem minister spraw zagranicznych Benjamin Netanjahu, Jemen, Jordania, Kuwejt, Maroko, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie; spodziewamy się ponadto wizyty na szczeblu wiceministra z Egiptu i z Tunezji - wyliczył szef dyplomacji Jacek Czaputowicz. Jak zaznaczył, na konferencji będą reprezentowane także "wszystkie państwa UE", w tym "zdecydowana większość - na poziomie politycznym, czyli ministrów lub wiceministrów". - Jest to bardzo poważny znak, że UE będzie tutaj bardzo silnie obecna - ocenił.

Wydarzenie rozpoczęło się 13 lutego wieczorem od powitania szefów delegacji na Zamku Królewskim. Następnie goście udali się na uroczystą kolację w Wielkiej Sali Asamblowej.

Główną część konferencji zaplanowano na kolejny dzień na stadionie PGE Narodowym. O godz. 9 ma nastąpić otwarcie sesji plenarnej, przewidziane są wystąpienia ministra spraw zagranicznych RP Jacka Czaputowicza oraz sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. O godz. 9.30 zacznie się sesja inauguracyjna. Następnie (godz. 12.00) przewidziano lunch roboczy oraz wystąpienia wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a i prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. O godz. 13.30 i 15.30 w programie uwzględniono kolejne sesje. Na zakończenie spotkania odbędzie się konferencja prasowa (godz. 16.35), podczas której podsumowane zostaną jego główne wątki i przedstawione zostanie wspólne oświadczenie współprzewodniczących – Polski i Stanów Zjednoczonych. 

fc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Zieliński: organizacja konferencji bliskowschodniej kwestią wizerunku Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 08:38
- Mamy informacje, że mogą być organizowane demonstracje poparcia dla rządu Iranu. Część osób pochodzenia irańskiego zamierza przyjechać do Polski - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych.
rozwiń zwiń