more_horiz
Wiadomości

Beata Mazurek: Kazimierz Kujda powinien podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 11:04
Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda jest problemem dla naszego środowiska, powinien podać się do dymisji - oświadczyła we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. O dymisji Kujdy mówił też wcześniej marszałek Senatu Stanisław Karczewski. 
Beata Mazurek
Beata MazurekFoto: PAP/Paweł Supernak

Piątkowa "Rzeczpospolita" podała, że obecny prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda "widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach – zgadza się jego data urodzenia". Ponadto, według "Rz", w 2002 r. teczka Kazimierza Kujdy trafiła do zbioru zastrzeżonego IPN. 

Rzeczniczka PiS była pytana o tę sprawę we wtorek przez dziennikarzy w Sejmie. - Jest problem dla naszego środowiska (...) Wydaje mi się, że powinien się podać do dymisji  - podkreśliła Mazurek. Dodała, że "nie wyobraża sobie", aby dymisja nie została przyjęta przez radę nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Jednocześnie rzeczniczka PiS powiedziała, że nie ma wiedzy, czy Kujda zostanie odwołany, czy nie. 

Również marszałek Senatu Stanisław Karczewski stwierdził we wtorek, że jeśli doniesienia o przeszłości prezesa NFOŚiGW okażą się prawdziwe, to powinien on zrezygnować z pełnionej funkcji. - W naszym środowisku nie ma "świętych krów" - podkreślił Karczewski. 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że na wtorek została zwołana rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która podejmie stosowne decyzje ws. Kujdy. Kowalczyk ocenił jednocześnie, że informacje dot. prezesa NFOŚiGW są "zasmucające i zaskakujące". - Tym bardziej, że pan prezes Kazimierz Kujda jest znakomitym fachowcem, jeśli chodzi o merytoryczne prowadzenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - wskazał. 

W zeszły czwartek Kazimierz Kujda oświadczył, że nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał, że mógł "podpisać jakieś dokumenty" ubiegając się o wyjazd za granicę. Zapowiedział, że wystąpi do IPN o autolustrację i opublikuje dokumenty. 

Kazimierz Kujda został powołany na prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w grudniu 2015 roku przez ministra środowiska Jana Szyszko. Nazwisko Kujdy pojawiło się ostatnio w publikacji "Gazety Wyborczej", która ujawniła zapis rozmowy prezesa NFOŚiGW z austriackim przedsiębiorcą Geraldem Birgfellnerem, którego firmy miały przygotować inwestycję budowy dwóch wieżowców dla powiązanej z PiS spółki Srebrna w Warszawie. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes NFOŚiGW miał współpracować z komunistyczną bezpieką

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 11:39
Jak informują "Rzeczpospolita" i Onet, Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz były prezes spółki Srebrna miał być zarejestrowany jako tajny współpracownik PRL-owskich służb o pseudonimie Ryszard. 
rozwiń zwiń