more_horiz
Wiadomości

Paweł Mucha: trwają ostatnie ustalenia dotyczące trwania żałoby narodowej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 17:32
- Myślę, że żałoba narodowa będzie trwała dłużej niż dzień. Ostateczne ustalenia będą niezwłocznie komunikowane, to może być perspektywa jutra - powiedział w poniedziałkowej Rozmowie PR24 Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. 
Audio
  • 11.02.19 Paweł Mucha: trwają ostatnie ustalenia dotyczące trwania żałoby narodowej

Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Polityk wpisał się do księgi kondolencyjnej ku czci Jana Olszewskiego w kancelarii premiera. Mówił, że pogrzeb odbędzie się w sobotę, a poprzedzi go żałoba narodowa, która prawdopodobnie rozpocznie się w czwartek. Oficjalny termin trwania żałoby ma podać prezydent Andrzej Duda.

- Trwają ostatnie ustalenia dotyczące trwania żałoby narodowej; wtedy, gdy zostaną podjęte decyzje, będziemy niezwłocznie informować opinię publiczną - podkreślał w Polskim Radiu 24 Paweł Mucha. - Żałoba narodowa to z jednej strony kwestia pewnego aktu prawnego, a z drugiej symboliczna. Nie ulega żadnej wątpliwości, że dla uhonorowania pana premiera Jana Olszewskiego żałoba narodowa będzie zarządzona, na pewno będzie obejmowała dzień pochówku - dodawał prezydencki minister. 

Zdaniem Pawła Muchy, Jan Olszewski w istotny sposób zapisał się w historii Polski. - Nie ulega wątpliwości, że jeżeli spojrzymy na dzieje najnowsze, pod kątem działalności na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, premier Olszewski jest ikoną - mówił. - Życiorys premiera Olszewskiego absolutnie predestynuje go do tego, by stawiać mu pomniki - zaznaczył gość PR24. 

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł w czwartek w Warszawie wieku 88 lat.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach

Polskie Radio 24/IAR/zz

--------------------------------

Data emisji: 11.02.19

Godzina emisji: 16.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik prezydenta: żałoba po śmierci Jana Olszewskiego będzie trwała dłużej niż jeden dzień

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 08:55
- W poniedziałek prezydent skieruje rozporządzenie ws. żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego do kontrasygnaty premiera. Z całą pewnością żałoba będzie dłuższa, niż jeden dzień - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoficjalnie: żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego potrwa trzy dni

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 12:55
Żałoba narodowa po śmierci b. premiera Jana Olszewskiego potrwa ponad dwie doby; rozpocznie się w czwartek o godz. 12, a zakończy w sobotę o godz. 18 - potwierdziła nieoficjalnie PAP w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałek Sejmu: pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 15:42
Pogrzeb byłego premiera Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę, a żałoba najpewniej będzie trwała od czwartku do soboty - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
rozwiń zwiń