more_horiz
Wiadomości

Mike Pence: niech Auschwitz przypomina wszystkim, że milczenie w obliczu zła to zgoda na jego triumf

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 14:22
"Niech Auschwitz będzie przypomnieniem dla wszystkich ludzi wszystkich czasów, że milczenie w obliczu zła to zgoda na jego triumf" - napisał w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz wiceprezydent USA Mike Pence oraz jego małżonka Karen Pence.
Audio
  • Andrzej Duda i Mike Pence w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz wiceprezydent USA Mike Pence z małżonką Karen Pence składają wieńce przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku w byłym obozie Auschwitz I oddając hołd wszystkim ofiarom w Oświęcimiu
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz wiceprezydent USA Mike Pence z małżonką Karen Pence składają wieńce przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku w byłym obozie Auschwitz I oddając hołd wszystkim ofiarom w OświęcimiuFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Do księgi wpisała się też polska para prezydencka Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda. "Stoimy na straży pamięci i prawdy o ludobójstwie, które popełniono tu, w największym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, który jest symbolem Holokaustu, miejscem zagłady Żydów, męczeństwa Polaków, Porajmos Roma i Sinti, masowej śmierci jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodowości. Nigdy nie ustaniemy w walce ze złem" - czytamy.

Mike Pence wraz z prezydentem Andrzejem Dudą w piątek zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz; obu przywódcom towarzyszyły małżonki. Polska i amerykańska para złożyły znicze przed Pomnikiem Ofiar Obozu. Znajduje się on pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów, jakie Niemcy wznieśli w Auschwitz II-Birkenau, by na masową skalę zabijać Żydów.

Prezydenckie pary w Miejscu Pamięci zobaczyły m.in. rampę kolejową, na której odbywały się selekcje deportowanych Żydów. Stoi tam wagon towarowy. Takim samym Niemcy przywozili do obozu późniejsze ofiary Holokaustu. Andrzej Duda położył przy nim znicz, a Mike Pence kamień. Małżonki polityków złożyły czerwone róże.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak