more_horiz
Wiadomości

Jan Olszewski we wspomnieniach polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 12:05
– Jan Olszewski był z tego pokolenia, które nigdy nie pytało: Polsko, co możesz mi dać, tylko Polsko, co mogę ja dać Tobie. Świadczył o tym swoim życiem – powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. W jaki sposób osobę zmarłego w piątek premiera wspominają przedstawiciele największych partii politycznych? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Sztuka Słuchania".
Audio
  • 9.02.19 Michał Szczerba: „Jan Olszewski był fantastycznym obrońcą KOR-u oraz doradcą >>Solidarności<< (…)”.
Portret Jana Olszewskiego, wystawiony razem z księgą kondolencyjną w KPRM
Portret Jana Olszewskiego, wystawiony razem z księgą kondolencyjną w KPRMFoto: PAP/Paweł Supernak

"Zapamiętam go jako człowieka wielkiego i skromnego jednocześnie" – dodał Ryszard Czarnecki. Gość Polskiego Radia 24 dodał, że Jan Olszewski był bardzo konsekwentny w swoim życiu. – Miał prostą drogę, od Szarych Szeregów przez obronę prawną ludzi aż po szefa rządu po pierwszych demokratycznych wyborach. Był bezwzględnie uczciwy. Ponadto byłego premiera można określić mianem człowieka dialogu. Spotykał się i rozmawiał z różnymi środowiskami – dodał.

Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej, podkreślił, że Jan Olszewski był premierem, którego bardzo szanował. W opinii parlamentarzysty, charakteryzował się on prawością i uczciwością.

– Był krytykiem tego, co w ostatnich latach dzieje się w polskim wymiarze sprawiedliwości. Opowiadał się za niezależnością sądownictwa. Jestem warszawiakiem, więc dla mnie szczególnie ważna jest jego karta powstańcza. Był fantastycznym obrońcą KOR-u oraz doradcą "Solidarności". Dobrze zasłużył się naszemu krajowi – stwierdził polityk.

Zdaniem Pawła Sałka, doradcy Prezydenta RP, Jana Olszewskiego można uznać za symbol próby złamania układu okrągłostołowego. – Dla mnie to postać historyczna. Musiał być człowiekiem o bardzo silnym kręgosłupie, by podejmować się obrony opozycjonistów w PRL. Gdy byłem młodym chłopakiem i słuchałem wystąpienia premiera Olszewskiego podczas posiedzenia Sejmu, które doprowadziło do upadku jego rządu, to w pamięć zapadło mi słynne zdanie, w którym pytał się dramatycznie, czyja będzie Polska – wspominał gość Polskiego Radia 24.

Na to, że Jan Olszewski nie przystawał do czasów, w których przyszło mu sprawować ważne funkcje polityczne, zwrócił uwagę Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Prezentował całkiem inne wartości. Trafił na bardzo trudny moment w czasach swojego rządu. W parlamencie było 17 ugrupowań. Wielką sztuką było to, by opanować tę sytuację – wskazał.

Audycję "Sztuka Słuchania" prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romuald Szeremietiew: śmierć Jana Olszewskiego to rzecz trudna i bardzo przykra

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 10:56
– Nigdy nie straciłem szacunku dla pana Jana, bo był to człowiek szlachetny i uczciwy, który kierował się dobrem Polski – powiedział Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony i współpracownik zmarłego w piątek Jana Olszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka: rząd Jana Olszewskiego miał wrażliwość społeczną i nawiązywał do tradycji "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 13:59
– Jan Olszewski był jedynym politykiem, który przestrzegał przed tym, że tzw. plan Balcerowicza oznacza bardzo silną pauperyzację milionów ludzi, którzy wsparli "Solidarność" – powiedział Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy" wspominając zmarłego w piątek byłego premiera polskiego rządu. Piotr Zaremba powiedział, że Jan Olszewski "zawsze pozostał wewnętrznie wolny".
rozwiń zwiń