more_horiz
Wiadomości

Były szef MON: Jan Olszewski chciał integracji Polski z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 21:24
- Odszedł człowiek zasłużony i wybitny. Był autorytetem już w czasach PRL. Dzisiaj widzimy, że jego myśl i pomysły były słuszne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jan Parys, minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.
Audio
  • 8.02.19 Jan Parys: premier Olszewski miał wizję suwerennego państwa
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że rząd Jana Olszewskiego chciał, żeby Polska dołączyła do obozu Zachodu. - Miałem zgodę premiera, żeby zacząć walczyć o przynależność naszego kraju do NATO. 1992 roku sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego zadeklarował, że drzwi dla Polski są otwarte - mówił.

Jan Parys wspominał kulisy wycofywania Armii Czerwonej z naszego kraju. - Rozmowy nt. wycofania wojsk sowieckich z Polski trwało bardzo długo. Moskwa wiedziała, że polska elita jest podzielona, a wpływy prorosyjskie są silne. Rosjanie grali na czas. Był też nacisk USA. Dopiero wtedy postanowiono o sfinalizowaniu rozmów - zauważył.

 - 4 czerwca 1992 roku zadawałem sobie sprawę, że następuje wyhamowanie zmian. Elita polityczna w Sejmie reprezentuje partykularne interesy, a Polska na wiele lat znajdzie się w stagnacji - podkreślił minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.

Więcej w całym nagraniu.

Audycję "W Gruncie Rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/ras

------------------------------

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 20.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: nie mieści się w głowie, że wracają nazwy ulic komunistycznych zbrodniarzy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 22:05
- Żyję w jakiejś innej rzeczywistości. Nie mieści mi się w głowie, że po 30 latach, kiedy wiedza o poprzednim systemie i jego funkcjonariuszach jest naprawdę olbrzymia, wracają nazwy ulic zbrodniarzy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Leszek Żebrowski, publicysta i historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tzw. "Lista Wildsteina". Wykaz, który odcisnął się w najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 21:34
Pojawienie się tzw. "Listy Wildsteina" było wydarzeniem, które wstrząsnęło Polską. 14 lat temu, 1 lutego 2005 roku, do internetu trafił spis z katalogu osobowego IPN. Zbiór zawierał ok. 240 tys. imion i nazwisk osób będących źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL. – Za to Bronisław Wildstein, tak naprawdę na żądanie "Gazety Wyborczej", został wyrzucony z pracy – powiedział dziennikarz Cezary Gmyz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Jan Olszewski wiedział, że polityka wymaga twardości, nigdy się nie poddawał

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 13:04
- Jego postawę najlepiej charakteryzowało ostatnie zdanie, które wypowiedział przed śmiercią, a brzmiało ono: "nie mam obowiązku poddać się". Nigdy się nie poddawał - powiedział Antoni Macierewicz o Janie Olszewskim, premierze RP w latach 1991-92, który zmarł w Warszawie w wieku 88 lat.
rozwiń zwiń