X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł były premier Jan Olszewski. Komentarze historyków

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 16:05
- Jan Olszewski był najważniejszym adwokatem procesów politycznych w całym PRL - mówił Grzegorz Wołk (IPN). - Były premier na pewno inaczej sobie wyobrażał transformację w Polsce - wskazał profesor Andrzej Paczkowski (PAN). Gośćmi PR24 byli też: Andrzej Kieryło, były rzecznik prasowy Ruchu Odbudowy Polski oraz Andrzej Gelberg, były redaktor naczelny Tygodnika Solidarność i przyjaciel Jana Olszewskiego.
Audio
  • 8.02.19 Grzegorz Wołk: Jan Olszewski to jedna z najjaśniejszych postaci opozycji
  • 8.02.19 Andrzej Kieryło: Jan Olszewski był mężem stanu
  • 8.02.19 Andrzej Paczkowski: Jan Olszewski walczył o zmianę systemu
  • 8.02.19 Andrzej Gelberg: Jan Olszewski nie patrzył obojętnie na innych
Jan Olszewski
Jan Olszewski Foto: twitter.com/PL1918

Grzegorz Wołk podkreślił, że życiorys Jana Olszewskiego jest postrzegany głównie przez upadek rządu. - Starał się dojść do prawdy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki. Był jednym z dwóch adwokatów reprezentujących "Solidarność" w procesie legalizacji. Współtworzył status związku. Mocno ukształtowała go lewicowa tradycja PPS - mówił historyk.

- Mecenas Olszewski, dlatego nie jest wymieniony na liście założycieli KOR, bo jeśli działacze trafiliby do więzienia, to ktoś ich musiałby bronić – wyjaśnił gość PR24.

Profesor Andrzej Paczkowski przypomniał, że Jan Olszewski rozpoczął działalność publiczną walką o zmianę systemu. - Przez długi czas był zwolennikiem wytrwałej i ewolucyjnej zmiany systemu. Wszystko to się mieści w innej skali niż przyzwyczailiśmy się widząc go, jako polityka w niepodległej Polsce. Po 1989 roku uznał, że Polska może być silna wewnątrz i na zewnątrz. Stał się radykalnym zwolennikiem lustracji i dekomunizacji - mówił gość Polskiego Radia 24.

- Na pewno wieczór 4 czerwca 1992 roku miał wpływ na to, jak Jan Olszewski postrzegał Polskę - podkreślił historyk z PAN.

Andrzej Gelberg mówił o osobistych relacjach z Janem Olszewskim. - Już po głosowaniu w sprawie odwołania rządu Jana Olszewskiego wszedłem do gabinetu premiera. Miał miejsce męski uścisk dłoni. Nie padło ani jedno słowo. Skinąłem głową, odwróciłem się i wyszedłem - mówił były redaktor naczelny Tygodnika Solidarność i przyjaciel Jana Olszewskiego.

Były premier zmarł wczoraj wieczorem w Warszawie w wieku 88 lat. W czasach PRL był działaczem antykomunistycznej opozycji i obrońcą w procesach politycznych. Urząd premiera sprawował od grudnia 1991 do czerwca 1992 roku.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/ras

----------------------------

Data emisji: 08.02.2019

Godzina emisji: 14.41, 15.08, 15.16, 15.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Jan Olszewski wiedział, że polityka wymaga twardości, nigdy się nie poddawał

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 13:04
- Jego postawę najlepiej charakteryzowało ostatnie zdanie, które wypowiedział przed śmiercią, a brzmiało ono: "nie mam obowiązku poddać się". Nigdy się nie poddawał - powiedział Antoni Macierewicz o Janie Olszewskim, premierze RP w latach 1991-92, który zmarł w Warszawie w wieku 88 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żona Jana Olszewskiego: do końca czuwał przy nim Antek Macierewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 15:36
- Antek (Macierewicz) zapewnił mnie, że mój mąż nie cierpiał. Był przy Janku w szpitalu do końca – mówi w rozmowie z "Super Expressem" Marta Olszewska, żona byłego premiera Jana Olszewskiego, o którego śmierci poinformował w piątek rano PAP Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: śmierć Jana Olszewskiego jest dla mnie osobistym ciosem

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 16:02
- Jan Olszewski był człowiekiem o wymiarze męża stanu, takim człowiekiem, który patrzył na rzeczywistość w sposób dalekowzroczny. Ta śmierć jest dla mnie osobistym ciosem - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński wspominał w TVP Info zmarłego b. premiera Jana Olszewskiego. 
rozwiń zwiń