more_horiz
Wiadomości

"Gazeta Polska Codziennie": rekordowo niska szara strefa na rynku tytoniu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 13:44
- Do rekordowo niskiego poziomu 11,4 proc. spadła w trzecim kwartale szara strefa wyrobów tytoniowych. Według szacunków IV kwartał będzie równie dobry i wskaźnik ten może spaść nawet poniżej 10 proc. - pisze dziennik "Gazeta Polska Codziennie".
W ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zlikwidowało 26 nielegalnych fabryk papierosów
W ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zlikwidowało 26 nielegalnych fabryk papierosówFoto: cbsp.policja.pl

Jak podała gazeta "w ramach akcyzy od branży tytoniowej do polskiej kasy wpłynęło w 2017 r. 18,8 mld zł". "Na skutek zaostrzonej walki z szarą strefą legalna sprzedaż wyrobów tytoniowych na krajowym rynku zwiększyła się w zeszłym roku o 1 proc. do 41,59 mln sztuk. To już trzeci rok z rzędu, kiedy legalny rynek rośnie. Zmiany przepisów obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. uszczelniły system obrotu tytoniowym przez pośredniczące podmioty tytoniowa" - czytamy.

Jak informuje "Gazeta Polska Codziennie", "pod koniec ubiegłego roku rząd przystał na argumenty małych firm i przedłużył okres obowiązywania zerowej stawki na e-papierosy i produkty nowatorskie. (...) Warto zauważyć, że nowatorskie produkty tytoniowe mają dwie bardzo ważne zalety - po pierwsze mniej substancji szkodliwych niż w dymie papierosowym, po drugie w ich przypadku brak szarej strefy. Dlatego nawet przy braku lub niewielkiej akcyzie mogą w przyszłości przynieść duże zyski do skarbu państwa".

"Mimo dobrych i skutecznych działań rządu nadal istnieje problem przemytu nielegalnych przepisów. Najwięcej podrabianych i przemycanych wyrobów tytoniowych trafia do nas z Białorusi i Ukrainy (...) dlatego w planach jest uszczelnienie przejść na Wschodzie. Celnicy zostaną doposażeni w nowoczesny sprzęt: skanery i przejścia rentgenowskie" - napisała gazeta. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzy miliony nielegalnych papierosów. CBŚP zatrzymało osiem osób

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 07:54
Centralne Biuro Śledcze Policji i funkcjonariusze z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego zlikwidowali fabrykę nielegalnych papierosów w okolicach Piaseczna. Zabezpieczono ponad 3 miliony sztuk papierosów i 14 ton krajanki tytoniowej. Zatrzymano osiem osób.
rozwiń zwiń