X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Piotr Sitniewski: w odniesieniu do określonych osób zarobki powinny być jawne

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 14:45
- Przykładów sporów o ujawnienie zarobków w spółkach państwowych, które toczą się w sądach, jest bardzo dużo. Mimo obowiązujących przepisów ustawy o dostępie do informacji i całego szeregu innych rozwiązań prawnych odnoszę wrażenie, że w sądach toczą się spory o rzeczy oczywiste – mówił w Polskim radiu 24 dr Piotr Sitniewski, prezes Fundacji Jawność.pl.
Audio
  • 30.01.19 dr Piotr Sitniewski o projekcie nowelizacji ustawy o NBP
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych skierowała do drugiego czytania projekt ustawy o Narodowym Banku Polskim, która ma wprowadzić jawność zarobków kadry kierowniczej w banku. Opozycja uważa, że projekt powinien być notyfikowany przez Europejski Bank Centralny, natomiast NBP uznaje projekt ustawy za ingerencję w niezależność banku centralnego.

Dr Piotr Sitniewski podkreślał, że kwestia wysokości zarobków polityków powinna być rozwiązana systemowo, nie na zasadzie regulowania obszaru, który akurat w tym przypadku dotyczy NBP. - W odniesienie do niektórych osób są przepisy, które mówią jasno, że ich wynagrodzenie jest jawne. To, że nie jest wymienione literalnie, że przepis dotyczy np. prezesa NBP i innych pracujących w banku osób, nie oznacza, że trzeba uchwalać ustawę, tylko trzeba się zastanowić nad egzekwowaniem obowiązujących przepisów - zaznaczył.

Gość zwrócił uwagę, że pomimo specyfiki NBP możliwe jest wyjaśnienie wątpliwości wokół zarobków pracowników. – Całego problemu by nie było, gdyby NBP, za zgodą osoby, której dotyczy to zamieszanie, ujawnił wysokość zarobków. Ostudziło by to emocje w tym zakresie i mogło być dobrym momentem na rozpoczęcie poważnej, merytorycznej dyskusji o tym, kto i pod jakimi warunkami, powinien ujawnić wysokość swoich zarobków. Od 1993 roku obowiązuje wyrok Sądu Najwyższego, który wyraźnie mówi, że wynagrodzenie każdej osoby fizycznej leży w sferze jej dóbr osobistych i ujawnienie jego wysokości wynagrodzenia osoby bez jej zgody jest działaniem bezprawnym – przypominał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w zapisie audycji

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 22:11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politycy za jawnością zarobków w Narodowym Banku Polskim

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:55
- Chcemy jak najszybciej złożyć w Sejmie projekt ustawy o jawności wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim, chcemy podejść do sprawy kompleksowo, nie tylko je ujawnić, ale też ustalić górne granice wynagrodzeń - zapowiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. W audycji "Sztuka słuchania" dyskusję wokół zarobków w NBP komentowali: Artur Warzocha (PiS), Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), Paweł Bejda (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o zamieszaniu wokół zarobków w NBP

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 14:21
- To kolejna gorączka ustawowa. Wcześniej te zarobki w Narodowym Banku Polskim były równie wysokie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta "Sieci". Gościem Polskiego Radia 24 był również Karol Gac, portal doRzeczy.pl .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest projekt PiS dotyczący jawności zarobków w Narodowym Banku Polskim

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 15:48
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy dotyczący jawności zarobków w Narodowym Banku Polskim. Dokument jest dostępny na stronie internetowej Sejmu.
rozwiń zwiń