more_horiz
Wiadomości

Dr Piotr Sitniewski: w odniesieniu do określonych osób zarobki powinny być jawne

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 14:45
- Przykładów sporów o ujawnienie zarobków w spółkach państwowych, które toczą się w sądach, jest bardzo dużo. Mimo obowiązujących przepisów ustawy o dostępie do informacji i całego szeregu innych rozwiązań prawnych odnoszę wrażenie, że w sądach toczą się spory o rzeczy oczywiste – mówił w Polskim radiu 24 dr Piotr Sitniewski, prezes Fundacji Jawność.pl.
Audio
  • 30.01.19 dr Piotr Sitniewski o projekcie nowelizacji ustawy o NBP
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych skierowała do drugiego czytania projekt ustawy o Narodowym Banku Polskim, która ma wprowadzić jawność zarobków kadry kierowniczej w banku. Opozycja uważa, że projekt powinien być notyfikowany przez Europejski Bank Centralny, natomiast NBP uznaje projekt ustawy za ingerencję w niezależność banku centralnego.

Dr Piotr Sitniewski podkreślał, że kwestia wysokości zarobków polityków powinna być rozwiązana systemowo, nie na zasadzie regulowania obszaru, który akurat w tym przypadku dotyczy NBP. - W odniesienie do niektórych osób są przepisy, które mówią jasno, że ich wynagrodzenie jest jawne. To, że nie jest wymienione literalnie, że przepis dotyczy np. prezesa NBP i innych pracujących w banku osób, nie oznacza, że trzeba uchwalać ustawę, tylko trzeba się zastanowić nad egzekwowaniem obowiązujących przepisów - zaznaczył.

Gość zwrócił uwagę, że pomimo specyfiki NBP możliwe jest wyjaśnienie wątpliwości wokół zarobków pracowników. – Całego problemu by nie było, gdyby NBP, za zgodą osoby, której dotyczy to zamieszanie, ujawnił wysokość zarobków. Ostudziło by to emocje w tym zakresie i mogło być dobrym momentem na rozpoczęcie poważnej, merytorycznej dyskusji o tym, kto i pod jakimi warunkami, powinien ujawnić wysokość swoich zarobków. Od 1993 roku obowiązuje wyrok Sądu Najwyższego, który wyraźnie mówi, że wynagrodzenie każdej osoby fizycznej leży w sferze jej dóbr osobistych i ujawnienie jego wysokości wynagrodzenia osoby bez jej zgody jest działaniem bezprawnym – przypominał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w zapisie audycji

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 22:11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politycy za jawnością zarobków w Narodowym Banku Polskim

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:55
- Chcemy jak najszybciej złożyć w Sejmie projekt ustawy o jawności wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim, chcemy podejść do sprawy kompleksowo, nie tylko je ujawnić, ale też ustalić górne granice wynagrodzeń - zapowiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. W audycji "Sztuka słuchania" dyskusję wokół zarobków w NBP komentowali: Artur Warzocha (PiS), Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), Paweł Bejda (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o zamieszaniu wokół zarobków w NBP

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 14:21
- To kolejna gorączka ustawowa. Wcześniej te zarobki w Narodowym Banku Polskim były równie wysokie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta "Sieci". Gościem Polskiego Radia 24 był również Karol Gac, portal doRzeczy.pl .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest projekt PiS dotyczący jawności zarobków w Narodowym Banku Polskim

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 15:48
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy dotyczący jawności zarobków w Narodowym Banku Polskim. Dokument jest dostępny na stronie internetowej Sejmu.
rozwiń zwiń