X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sąd wydał zgodę na udostępnienie prokuraturze informacji ws. SK Banku

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 12:08
Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał zgodę na udostępnienie Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie informacji stanowiących tajemnicę bankową przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. 
Audio
  • Ewa Bialik: prokuratura otrzyma informacje będące tajemnicą bankową (IAR)
KNF
KNFFoto: Mateusz_Szymanski/Shutterstock.com

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, decyzja ma związek z prowadzonym przez prokuraturę śledztwem dotyczącym nieprawidłowego nadzoru byłych władz KNF nad Spółdzielczym Bankiem Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) w latach 2013-2015. Postępowanie jest prowadzone w sprawie niedopełnieniu obowiązków i przekroczenia uprawnień przez członków Komisji Nadzoru Finansowego.

Postanowienie sądu zobowiązuje przewodniczącego KNF do wydania Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie rzeczy i informacji mogących obejmować tajemnicę bankową, a dotyczących SK Banku, w tym związanych z nadzorem sprawowanym przez Komisję nad tym bankiem. Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej, uchylenie tajemnicy bankowej jest niezbędne dla szczegółowego i wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy oraz pełnej oceny zaniechań byłych władz KNF wobec licznych informacji o nieprawidłowościach w SK Banku. Efektem procederu, polegającego na masowym wyłudzaniu kredytów z SK Banku, była jego niewypłacalność, ogłoszenie w grudniu 2015 roku upadłości i straty sięgające 3 miliardów złotych.

Śledztwo po ustaleniach NIK

Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych członków Komisji Nadzoru Finansowego zostało wszczęte w rezultacie ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. W wystąpieniu pokontrolnym Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego zostały podniesione zarzuty, że działania KNF wobec SK Bank były nierzetelne, nieskuteczne i spóźnione. Prokuratura Krajowa informuje, że wnioski Najwyższej Izby Kontroli znajdują potwierdzenie w zgromadzonym w śledztwie materiale dowodowym. Wynika z niego, że działania podejmowane przez KNF nie zapewniły bezpieczeństwa środków gromadzonych na rachunkach SK Banku, a zarządzona przez Komisję inspekcja w banku - na co wskazywała również NIK - była spóźniona. Znacząco wpłynęło to zwiększenie strat klientów i wierzycieli SK Banku.

"Wcześniejsze przeprowadzenie inspekcji i ujawnienie nieprawidłowości mogłoby zapobiec upadłości SK Banku i konieczności wypłaty jego klientom 2 mld zł przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Pozwoliłoby na zahamowanie alarmującego wzrostu zobowiązań SK Banku, będących skutkiem masowego udzielania kredytów firmom, których nie weryfikowano prawidłowo pod względem ich zdolności kredytowych i które nie spłacały kredytów" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Zdaniem prokuratury spóźniona była również decyzja władz Komisji Nadzoru Finansowego z sierpnia 2015 roku o ustanowieniu zarządu komisarycznego w SK Banku. Została podjęta w momencie, gdy bank był już niewypłacalny, a wartość jego zobowiązań przekraczała o 1 mld zł wysokość zobowiązań. W efekcie Komisja Nadzoru Finansowego w listopadzie 2015 roku zawiesiła działalność SK Banku i wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości. Sąd ogłosił upadłość banku w grudniu 2015 roku.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tvp.info: śledztwo ws. braku nadzoru KNF w związku z upadkiem SK Banku w Wołominie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 09:40
Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i braku nadzoru KNF w związku z upadkiem jeszcze jednego, poza SKOK-iem Wołomin, banku w tym mieście - informuje portal tvp.info. Podaje, że chodzi o spółdzielczy SK Bank. Straty sięgają 3 mld zł.
rozwiń zwiń