X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Debata poranka. Publicyści o podziałach w społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 09:55
Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego opublikowało "Polaryzacja polityczna w Polsce. Jak bardzo jesteśmy podzieleni?". O wnioskach płynących z badania dyskutowali w Polskim Radiu 24 Dawid Wildstein (TVP), Piotr Cywiński (Sieci), Łukasz Warzecha (Do Rzeczy).
Audio
  • 23.01.19 Debata poranka. Publicyści o podziałach w społeczeństwie
Spotkanie Światełko dla Pawła, Mieszkańcy oddali hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi i zaprotestowali przeciwko przemocy. Gdańsk, 20.01.2019.
Spotkanie „Światełko dla Pawła”, Mieszkańcy oddali hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi i zaprotestowali przeciwko przemocy. Gdańsk, 20.01.2019. Foto: PAP/Marcin Gadomski

Z badania wynika m.in. że zarówno zwolennicy PiS, jak i zwolennicy partii opozycyjnych mają negatywny stosunek do swoich oponentów politycznych, ale postawy zwolenników partii opozycyjnych są bardziej negatywne, niż postawy zwolenników PiS. "Wyborcy partii opozycyjnych żywią bardziej negatywne uczucia, w większym stopniu dehumanizują i mają mniejsze zaufanie do swoich oponentów politycznych, niż zwolennicy partii rządzącej" - podsumowano w raporcie.

Piotr Cywiński stwierdził, że podziały w świecie demokracji są normalnym zjawiskiem. – Istotą jest kultura polityczna a konkretnie jej wielki deficyt który wykazują przede wszystkim nasi politycy. Irytuje nas słoma w butach na salonach polityki i niemal powszechny jej lumpen-język. To jest siłą przelewane na społeczeństwo i utożsamiane z podziałami społecznymi. Podziały istniejące w polskim społeczeństwie nie sa wielkie, ale takie, jakie występują w świecie demokracji, natomiast to politycy przede wszystkim podgrzewają nastroje i bija pianę – podkreślał publicysta.

Łukasz Warzecha nie zgadzał się z taką diagnozą. - Mam odczucie, że jesteśmy na krawędzi tak głębokiego podziału, że za chwilę państwo polskie stanie się niesterowalne. To oczywiście jest w dużej mierze zachowań klasy politycznej, ale także wyborców. Kategoria dehumanizacji przeciwnika politycznego, która znalazła się w badaniu jest tutaj niezmiernie istotna. W polskiej polityce istnieje niezwykle istotne sprzężenie między politykami a wyborcami. Oczekiwanie co ma zrobić "mój" polityk jest takie, że nie ma wygrać przeciwnikami, ale ma ich zniszczyć, wyeliminować z życia politycznego – zaznaczył.

Dawid Wildstein komentował wyniki badań. - Jest widoczne, że opozycja jest poszatkowana, od lewicowej SLD po PSL czy PO. Nie łączy ich nic, oprócz postawy anty-PiS. Fakt, że PiS zwyciężył, polegał między innymi na tym, że zdołał do siebie przekonać grupę, która nie była aż tak upolityczniona i jest łagodniejsza w swoich ocenach - zauważył. Odniósł się także do przekazu medialnego po śmierci prezydenta Gdańska. - Obserwując rząd i partię rządzącą widzę potrzebę uhonorowania Adamowicza i godnego zachowania i stwarzania przestrzeni do żałoby. Ze strony opozycji nie ma symetrii, niektórzy politycy potrafią wypowiadać się sensownie, ale widzimy też zaplanowaną grę polityczną, propagandową, której kolejne odsłony będziemy mieć w najbliższym czasie – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 08:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska polityka po zabójstwie prezydenta Gdańska. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 16:15
- Teraz każdy, kto będzie krytykowal PO będzie używał mowy nienawiści - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Jacek Liziniewicz, analizując sytuację w polskiej polityce po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Swoje refleksje przedstawili też Michał Kolanko i Łukasz Lipiński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka. Publicyści o motywach działania zabójcy prezydenta Adamowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 09:55
Na polecenie prokuratury zatrzymano szefa ochrony imprezy WOŚP z 13 stycznia w Gdańsku. Dariusz S. miał wprowadzić policję w błąd, że Stefan W. posługiwał się plakietką "Media". W Polskim Radiu 24 komentarze publicystów: Sebastiana Gajewskiego (Centrum Daszyńskiego), Macieja Kożuszka (Gazeta Polska Codziennie) i Dariusza Grzędzińskiego (Fakt).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Jakubiak o zabójstwie Pawła Adamowicza: to nie był mord polityczny

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 18:03
Nie używam języka nienawiści. Jednak wszystko zaczynamy interpretować w taki sposób, że robi to się już śmieszne w swojej groźbie. Na stwierdzeniu "mowa nienawiści" można budować wszystko: cenzurę, a za chwilę możemy w ogóle przestać mówić - powiedział w Rozmowie PR24 Marek Jakubiak, poseł niezrzeszony, Federacja dla Rzeczpospolitej. 
rozwiń zwiń