X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jerzy Owsiak apeluje o przeciwdziałanie mowie nienawiści: nie napędzajcie tej spirali

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 16:00
Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak zaapelował do polityków, aby nie szerzyli mowy nienawiści, lecz jej przeciwdziałali. - Na swoich "facebookach" nie piszcie rzeczy, które są językiem pogardy – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej.
Jerzy Owsiak
Jerzy OwsiakFoto: PAP/Jacek Turczyk

- To wy, politycy wszystkich opcji, teraz musicie zrobić coś, co będzie prawdziwe. A my Polacy na to patrzymy. Możecie mówić, opowiadać różne słodkie słowa, ale to teraz jest rzecz najprostsza, jaka może być. Trudno jest podejmować decyzje, ustawy, trudno jest nieraz głosować, trudno się o pewne rzeczy spierać, ale łatwo jest – i bardzo prostym będzie – nie używać mowy nienawiści. Na swoich "facebookach", panie i panowie, nie piszcie rzeczy, które są językiem pogardy. Nie obrażajcie ludzi. Nie napędzajcie tej spirali, która później na Facebooku zaczyna się rozkręcać – zaapelował lider WOŚP.

Odnosząc się do deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącej przeciwdziałaniu mowie nienawiści, oznajmił: - Panie premierze, trzymamy pana za słowo". "To pan ma na to wpływ największy, jako premier tego kraju, żeby nie pozwalać nawet na słowo, które będzie słowem nienawiści. To wy, posłowie, macie prawo o tym mówić najwięcej i przerywać każde przemówienie, które jest przesiąknięte słowami nienawiści i pogard" – powiedział Jerzy Owsiak.

Jerzy Owsiak: nie mieszamy się w politykę

Szef WOŚP zapewnił, że Orkiestra nie chce się mieszać w politykę. - Naprawdę robimy wszystko, żeby unikać tej polityki. Samo zbieranie pieniędzy już jest polityką i staram się mieć język "przycięty", chociaż jest trudno nieraz, ale bądźmy wszyscy bez względu na przynależność polityczną, przeciwko temu językowi pogardy, językowi nienawiści - oznajmił.

Jerzy Owsiak podziękował za okazane wsparcie po tym, jak po ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zapowiedział rezygnację z funkcji prezesa Fundacji WOŚP.W sobotę lider WOŚP poinformował, że jednak pozostanie prezesem fundacji. Podkreślił, że do zmiany decyzji skłoniły go m.in. ważne słowa, które padły podczas uroczystości pogrzebowych w bazylice Mariackiej, gdzie pochowano prezydenta Gdańska. Słów tych jednak nie przytoczył.

- To była taka kropką nad i. (…) Kiedy rezygnowałem, byłem przekonany, że żadna siła mnie już nie ruszy, nie zmieni tej decyzji. Ale to, co się wydarzyło, także i w moją stronę, było czymś tak niebywałym, tak pięknym, że chyba nie będę umiał podziękować. (…) To wzruszające, niebywałe - wyznał Jerzy Owsiak.

Wspomniał, że w niedzielę ze słowami podziękowania i wsparcia przyszli do niego sąsiedzi, których do tej pory nie znał. - To są takie momenty, kiedy dostajemy wiary w to, co się dzieje. Nie zgubmy tego! – zaapelował lider WOŚP. Jerzy Owsiak zwrócił się to Polaków, aby się wspierali. - Właśnie w takich chwilach. Kiedy możemy pokazać całemu światu, że robimy rzeczy niezwykłe. Nie ma takiej zbiórki na świecie! - podkreślił.

Skarga do KRRiT

Lider Orkiestry poinformował, że złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w związku z opublikowaniem w TVP Info animacji "plastusie". Zapowiedział ponadto, że w tej sprawie wystąpi również na drogę sadową.

- Przez dwa lata emitowano programy, można powiedzieć, programy nienawiści. Tam po prostu były treści, których powinniśmy się wszyscy wstydzić. I ci, którzy to lepią z plasteliny, i ci, którzy to emitują. Powinniśmy wyłączać telewizor, mamy taką możliwość. Nie oglądajmy tego, to jest sączenie nieprawdopodobnego jadu, który gdzieś w nas wchodzi – ocenił.

Sprawa dotyczy animacji nadanej w telewizji publicznej, w której przedstawiono postaci prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka oraz byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W materiale pojawia się kukiełka kojarząca się z prezesem Fundacji WOŚP Jerzym Owsiakiem. Kukiełka ta nakręcana jest przez postać kojarzącą się z b. prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. W materiale widać, że postać przypominająca byłą prezydent Warszawy pakuje do swojego worka pieniądze zebrane przez marionetkę kojarzącą się z Jerzym Owsiakiem. W scenie tej daje się zauważyć, że na jednym z banknotów dwustuzłotowych pojawia się gwiazda Dawida.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Owsiak zmienił zdanie. "Tak, będę grał z Orkiestrą, tak, będę prezesem Fundacji"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 19:15
W opublikowanym na Facebooku filmie, kierując swoje słowa do tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Jerzy Owsiak zapowiedział, że "wraca do roboty" i ponownie będzie prezesem Fundacji WOŚP. Jedno serce zgasło, ale z drugiej strony miliony serc się otworzyły - podkreślił.
rozwiń zwiń