X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Od dziś można ponownie składać wnioski w ramach programu "Czyste powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 07:10
Od dziś można ponownie składać wnioski w ramach programu "Czyste powietrze". Program ruszył we wrześniu 2018 roku jednak z powodu wprowadzenia do niego zmian związanych ze sposobem rozliczania dotacji na termomodernizację oraz wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła został na kilka tygodni wstrzymany.
Audio
  • Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 miliony domów jednorodzinnych. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wyjaśnia, że ubiegający się o dofinansowanie będą mogli skorzystać z nowych form rozliczenia dotacji. Od 1 stycznia dotacja otrzymana w ramach programu "Czyste powietrze" jest wolna od podatku - nie wlicza się w przychód, który wykazujemy w podatku PIT. Poza tym środki finansowe, które beneficjent poniesie na termomodernizację czy wymianę pieca, będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czyli uzyska z tego zwrot podatku. 

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Kazimierz Kujda wyjaśnia, że program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w domach jednorodzinnych. Wnioski do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska można składać na: termorenowację domów i wymianę źródeł ciepła, podłączenia do sieci gazowej, do sieci ciepłowniczej, pomp cieplnych lub do odnawialnych źródeł energii. Wnioski można składać osobiście lub przez internet za pośrednictwem portalu beneficjenta. 

Głównie dla domów jednorodzinnych

Kazimierz Kujda wyjaśniał, że w ramach programu "Czyste powietrze" zaleca się przede wszystkim składanie wniosków na termomodernizację domów jednorodzinnych. Efektowność cieplna domów podnoszona jest przede wszystkim poprzez wymianę okien, drzwi, ocieplenie ścian i dachów. Dopiero po takich działaniach, które mogą nawet o 60 procent zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, powinno się planować wymianę pieca grzewczego. 

Tej pory do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło około 25 tysięcy wniosków dotyczących dofinansowania do termorenowacji czy wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła.

Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a suma dotacji ma wynieść ponad 103 miliardy złotych. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 miliony domów jednorodzinnych. Celem programu jest między innymi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister środowiska: dzięki rządowemu programowi emisja dwutlenku węgla spadnie o połowę

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 13:55
 - Ochrona powietrza, walka ze smogiem łączy się z polityką klimatyczną, ponieważ ograniczać będziemy zużycie energii – podkreślił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że szacunki pokazują, że realizacja programu Czyste Powietrze może pozwolić zmniejszyć emisję CO2 o połowę, o 17 mln ton rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister środowiska: na poważnie zabraliśmy się za problem czystego powietrza

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 07:43
- Rzeczywiście powietrze mamy fatalne, należy bić na alarm, z tym się zgadzam całkowicie. Natomiast to fatalne powietrze nie stało się dziś ani wczoraj, tylko jest takie od wielu, wielu lat - powiedział na antenie Jedynki Henryk Kowalczyk. Minister środowiska mówił o działaniach rządu w sprawie poprawy jakości powietrza w Polsce.
rozwiń zwiń