more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki: bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 14:28
- Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym, a debatę publiczną uczyńmy spokojniejszą, mądrzejszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem - apelował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki: potrzebujemy mniej walki, a więcej solidarności (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki: potrzebujemy narodowego pojednania i zgody (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki podczas ogólnopolskich obchodó 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa,
Premier Mateusz Morawiecki podczas ogólnopolskich obchodó 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, Foto: PAP/Paweł Topolski

Podczas przemówienia premier wskazywał, że "przez recydywistę, szaleńca, człowieka chorego (...) zginął prezydent Gdańska, człowiek będący na służbie". - Zginął podczas wydarzenia, które miało łączyć w dzieleniu się dobrem - zauważył.

- Stało się wielkie zło, ale spróbujmy przekuć je w dobro. Niech to, co się stało będzie momentem przełomu - powiedział Szef rządu. Zaapelował jednocześnie do "wszystkich polityków, do liderów opinii, do ludzi mediów i ludzi kultury - uczyńmy nasze życie publiczne lepszym, a debatę publiczną uczyńmy spokojniejszą, mądrzejszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem".

- Tak zresztą też rozumiem słowa rodziny śp. Pawła Adamowicza, wzywające do obniżenia temperatury sporu, do pozbycia się i niekarmienia agresji różnymi słowami czy czynami" - dodał. "Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko mówią, ale też rozmawiają; bądźmy ludźmi, którzy nie tylko słyszą, ale i słuchają; spierajmy się, ale też wspierajmy się - apelował premier. 

Premier: bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, Wincenty Witos był dla Polaków "ojcem pojednania narodowego". - Pokazywał nam, jak do tego pojednania doprowadzić, jak doprowadzić do niego we wsi, w której mieszkał i żył, w gminie, ale również właśnie w całym państwie, w całej ówczesnej Rzeczpospolitej - mówił szef rządu.

- Wincenty Witos dziś chce nam powiedzieć jeszcze coś więcej. Bo jesteśmy w pewnym szczególnym czasie. To jego słowa, takie bardzo mocne i mądre, że jesteśmy z różnych stron, mamy różne zainteresowania, ale jako Polacy mamy jeden cel: żyć i pracować dla Polski - zaznaczył szef rządu.

Mateusz Morawiecki mówił, że "tę jego wielką wartość przywołuję dzisiaj, bo bardzo jej dzisiaj potrzebujemy". - W obliczu tych jakże smutnych zdarzeń, które miały miejsce tydzień temu, bardzo potrzebujemy tego narodowego pojednania i zgody - podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki: cechy pojednania i zgody są kluczowe dla rozwoju całego naszego narodu 

- Dzisiaj jest ważny dzień, żebyśmy wyciągnęli lekcję, żebyśmy odstawili te krzywdzące oskarżenia, które padają niekiedy, żeby to, co się stało, nie było kolejnym rozdziałem wojny polsko-polskiej, tylko żeby pomogło nam wypracować dobro - mówił premier nawiązując do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Mateusz Morawiecki przekonywał, że "cechy pojednania i zgody są kluczowe dla rozwoju całego naszego narodu, społeczeństwa, gospodarki w XXI wieku, do wykorzystania szans, o które walczyli ojcowie naszej niepodległości, o które walczył Wincenty Witos".


Premier przytoczył słowa Jana Pawła II, które - wspomniał - padły w Gdańsku ponad 30 lat temu: "mniej walki, więcej solidarności". - Niech one zapadną nam głęboko w nasze serca i nasze umysły - zaapelował . - "Walka nie może być ważniejsza od solidarności" - tak mówił nasz papież. I dlatego niech te wydarzenia będą takim momentem, który pozwoli nam w sposób ogólnonarodowy pozbyć się tych największych animozji, niechęci, wzajemnych sporów - wskazywał. - Niech ten moment będzie przełomowym momentem, z którego obudzimy się w lepszej Polsce - dodał.

Mateusz Morawiecki zwrócił się też z prośbą, "abyśmy przeciwstawiali się wszelkiej agresji w internecie, w debacie publicznej, na ulicach, w języku mediów czy też w różnych miejscach". "Nauczmy się wreszcie odpowiedzialności, większej odpowiedzialności za nasze słowa, czyny, gesty. Niech to wszystko, co robimy, będzie robione z myślą o lepszej Polsce, o pojednaniu, o zgodzie narodowej" - mówił.

- Nauczmy się rozmawiać językiem godnym debaty publicznej i szanujmy się, szanujmy się, bo szanując siebie szanujemy Polskę - podkreślił premier.

 

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mowa nienawiści. Czym jest i jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 19:22
– Mamy prawo do tego, żeby wypowiadać się tak, jak myślimy – powiedział prof. Jacek Hołówka w "Pulsie Trójki" poświęconym zagadnieniu mowy nienawiści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: nie powinniśmy rezygnować ze świadczenia dobra

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 09:19
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie powinniśmy rezygnować ze świadczenia dobra. Prezydent rozpoczął maraton narciarski Fundacji Handicap Zakopane, minutą ciszy w intencji zmarłego Pawła Adamowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi politycy o poziomie debaty politycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 11:31
Śmierć prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza wyzwoliła wiele różnych, czasem skrajnych emocji. Na jakie zmiany w życiu publicznym i politycznym możemy liczyć? W "Młodej audycji politycznej" dyskutowali: Michał Szpądrowski (Forum Młodych PiS), Michał Sawicki, (Klub Młodych Kukiz 15), Łukasz Bejm (Młodzi Demokraci PO), Miłosz Motyka (Forum Młodych Ludowców PSL), Julia Polakowska (Młodzi dla Wolności Janusza Korwin-Mikkego).
rozwiń zwiń